A kanadai hatóságok megjelentették az első fényképet arról az azonosítatalan légi jelenségről (UAP), aminek földre kényszerítését maga Justin Trudeau miniszterelnök rendelte el tavaly év elején. Az elnöki parancsra kanadai és amerikai gépek szálltak fel és az US Air Force egyik F-22 Raptor típusú vadászgépe Yukon területén 12 000 méter magasságban lelőtte az UAP 23-nak nevezett objektumot. De lelőttek egyet Alaszkában 9-én és egy harmadikat a Huron-tó térségében 12-én is. Az ilyen esetek számát gyarapítja, hogy pár nappal korábban, 4-én egy F-22-es egy kínai kémléggömböt Dél-Karolina fölött lőtt le.
A felvétel közzététele azért is vet fel kérdéseket, mert a titkosítás alóli feloldás már napokkal az esemény után megtörtént, de a nagyközönség mégis csak a héten láthatta először az egyik felvételt az UAP 23-asról: ezt a kanadai CTV News című műsorában mutatták be.
A közzétett rossz minőségű felvételen - ami egy e-mailban küldött, kinyomtatott kép fotokópiája lehet - valószínűleg csak a tárgy egy része látszik, az, amely fényt ver vissza. A hírműsor azt is feltételezi, a kép alulról készült, de erre nincs közelebbi bizonyíték. “A tárgy hengeralakú, felső negyede fémből készült, a többi része fehér. Hat méter hosszú huzal lóg rajta, aminek a végén valamilyen csomag van” - áll egy, a képhez köthető 2023. február 11-i e-mailban. A Pentagon szerint egy kis fémléggömb lehet, hozzáerősített szállítmánnyal. Trudeau-nak 15-én azt jelentették, nem lehet tudni a tárgy jelent-e fegyveres fenyegetést, vagy gyűjtött-e adatokat. Miután a lelőtt tárgy darabjainak felkutatását február 17-én leállították a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt, és hivatalosan a többi tárgy keresése is félbemaradt, a roncsok sosem kerültek elő. Ha a Yukon felett lelőtt UAP 23 a karibuk (rénszarvas egyik észak-amerikai alfaja) vonulási útvonalán haladt, az ott vadászó őslakosok még felfedezhetik a maradványt.
Többen azt feltételezik, hogy az UAP 23 pikoléggömb lehetett, ezek olyasmik, mint a héliummal töltött partiballonok, amelyekhez néhány grammos, napelemmel működő adók vannak erősítve, a jobban megépítettek többször is megkerülhetik a Földet.
A képhez csatolt, részben kitakart belső dokumentumokból - amit a független forrásuk még 2023 szeptemberében szerzett meg az adatszolgáltatási törvény értelmében - az nem derül ki, hogy az amerikai és a kanadai hatóságok mit tudnak a három tárgyról, és hogy az ezek lelövését megelőző időben történtek-e hasonló észlelések.
A képek közzétételét - az esetekről részletesen beszámoló The Warzone (A háborús zóna) című lap egyik cikke szerint - a kanadai védelmi minisztérium kezdetben nem ellenezte, mivel a lelőtt három tárgyat ártalmatlannak nyilvánították - ez is a közérdekű adatszolgáltatás révén megszerzett e-mailekből derül ki -, azonban később mégis úgy döntöttek, hogy visszatartják őket, mert a fotók szerintük önmagukban zavart okozhattak volna a közvéleményben, függetlenül a hozzájuk fűzött szövegtől. A lap szerint, ha az volt a cél, hogy elkerüljék a zavarkeltést és a spekulációkat, pontosan az ellenkező hatást sikerült elérni.
UAP - azonosítatlan légi jelenség
Az angol nyelvterületen az UFO, vagyis azonosítatlan repülő tárgy megnevezés helyett már az UAP, vagyis az azonosítatlan légi jelenség megnevezés dívik, de a lényeg ugyanaz: sokan látnak nehezen kideríthető mibenlétű tárgyakat és/vagy jelenségeket a légtérben, légkörben. Ezek nagy részéről kideríthető, hogy szokatlanságuk, ritkaságuk miatt nem ismerték fel őket, legtöbbször némi vizsgálódás után tudni lehet róluk mik lehetnek, ráadásul méretük megtévesztő lehet. Gondoljunk csak a Napra, amikor délben a fejünk fölött látható, vagy este a hegyek mögött lemenőben, milyen nagyságbeli különbséget észlelünk.