Több mint egymilliárd euró befagyasztott uniós forrást veszíthet el Magyarország 2024 végén az Orbán-kormány korrupciója miatt - írta meg a 24.hu.
Ennek oka, hogy legkésőbb az Európai Tanács 2024. decemberi üléséig dönteni kellene a forrásfelfüggesztés visszavonásáról, ugyanis ha egy adott évi költségvetési forrás befagyasztásától számított két éven belül nem oldódik meg a probléma, ami miatt a felfüggesztést elrendelték, akkor azok a pénzek végleg elvesznek. Márpedig május óta semmilyen előrelépés nem történt az ügyben.
Jelenleg mintegy 6,3 milliárd eurót tesz ki a jogállamisági eljárásban felfüggesztett összeg, amely a kohéziós pénzekből finanszírozott három operatív program 55 százalékát jelenti. Ezt azért függesztették fel, mert az Európai Bizottság szerint az Orbán-kormány korrupciója olyan mértékű, hogy az veszélyt jelent az unió költségvetésére.
2024 decemberben a 2022. évi allokáció felfüggesztése fut ki, azonban ha a feltételességi eljárást nem szüntetik meg, akkor a következő év végén további pénzeket bukhat el Magyarország véglegesen. Az Orbán-kormány által már előfinanszírozott kohéziós pénzek elviekben később is lehívhatók maradhatnak, a kabinet a 2021–2027-es időszak fejlesztési forrásaiból a kiírt pályázatokra pedig a magyar költségvetés terhére már kifizetett 1716 milliárd forintot, azaz nagyjából 4,3 milliárd eurót.
Jöhet az újabb pénzmegvonás, az Európai Bizottság most a szuverenitásvédelmi törvény miatt függeszthet fel Magyarországnak járó támogatást