– Az egy nagyon pozitív hír, hogy a budapesti székhelyű BAC Consulting csak egy átrakó cég volt, ha a csipogókat, személyi hívókat itt szerelték volna össze, akkor az kiválthatna egy nagyon komoly megtorlást a Hezbollah részéről – mondta lapunk érdeklődésére Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő, s úgy folytatta: – Azt gondolom, hogy a Hezbollahnál is pontosan tudják, hogy ez csak tranzit cég volt.
A szakértőt azért kérdeztük arról, hogy nő-e a terrorveszély Magyarországon, mert – mint arról már írtunk – egy nagyon súlyos merényletsorozat hátterében került elő egy máig tisztázatlan szerepű magyar cég. A támadás Libanonban történt kedden: a terrorszervezetnek számító katonai szárnnyal is rendelkező Hezbollah több ezer tagjánál robbant fel a csipogó néven ismert kommunikációs eszköz. (Azóta újabb eszközök, walkie-talkie-k is felrobbantak Hezbollah-tagoknál: összesen 37-en haltak meg és több ezren sebesültek meg.)
Harminchétre emelkedett a libanoni robbantások halálos áldozatainak számaA kedden felrobbantott csipogók típusa egy tajvani céghez köthető. Ez a vállalat azonban a támadás után rögtön bejelentette: nem érintettek, a névhasználatot, a licencet átadták, a gyártást egy magyar cég, a BAC Consulting intézte. A BAC Consulting vezetője – mielőtt elérhetetlenné vált volna – az NBC Newsnak annyit mondott: „Nem én készítem a csipogókat, csak közvetítő vagyok.” A New York Times értesülése szerint a magyar vállalatot az izraeli titkosszolgálat alapíthatta és részese lehetett a csipogókat a Hezbollahhoz eljuttatott céghálózatnak. Ebben a céghálózatban játszhatott kulcsszerepet a Telex szerint egy bolgár cég, a Norta Global is.
The New York Times: Az izraeli titkosszolgálat alapította a Libanonban felrobbant személyhívók ügyében érintett magyar cégetTarjányi Péter osztja azokat véleményeket, amelyek szerint egyértelműen a zsidó állam áll a támadás mögött. Úgy fogalmazott:
– A legvalószínűbb, hogy Izraelben, vagy Izraellel baráti viszonyban lévő Közel-keleti országban gyárthatták a csipogókat.
Szerinte a magyar és más fedőcégeket az izraeli szolgálatok arra használhattak, hogy elfedjék, valójában milyen útvonalon jutottak el Libanonba a személyi hívók.
A magyar cég szerepét nem siet tisztázni a magyar államapparátus. A kabinet két napja nem válaszol arra a kérdésünkre, hogy az ügyben terveznek-e bármilyen lépést tenni. Eddigi nyilatkozatuk csak annyiban merült ki:
„vállalkozási szabadság van”, az érintett cégnek nincs hazai gyártóhelye, „a hivatkozott eszközök pedig sosem jártak Magyarországon.”
A magyar kormány távolságtartó fellépése még különösebb a bolgár hatóságok nyilatkozata alapján. A bolgár nemzetbiztonsági ügynökség (DANSZ) – a bolgár sajtónak eljuttatott nyilatkozatában – ugyanis az állította: országukban nem jártak a csipogók, rajtuk csak 1,6 millió euró folyt át, mégpedig Magyarországra. Míg a magyar illetékes szervek a jelek szerint nem lépnek, addig a DANSZ egyértelművé tette:
kivizsgálják, játszott-e valamilyen szerepet a bulgáriai bejegyzésű vállalat a személyi hívók forgalmazásában.
Segíthetne a tisztánlátásban a 2022-ben alapított és egy zuglói cégtárhelyszolgáltatóba bejegyzett BAC Consulting vezetője, tulajdonosa az olasz-magyar gyökerekkel rendelkező hölgy, Cristiana Rosaria Bársony-Arcidiacono is, ám elérhetetlenné vált.
„Ő a Crista” – ismerték fel az arcképét ottjártunkkor a két budapesti lakhelye közül az egyiken, egy belvárosi bérházban a szomszédok. Mint elmondták, a nő két héttel ezelőtt távozott a lakásából, azóta őt ott nem látták. Ahogy a másik lakhelyén – furcsa mód egy újpesti panelház kilencedik emeletén – sem látták már a szomszédok jó ideje.
„Crista” amúgy csöndes, visszahúzódó életet élt, kerülte a feltűnést „munkába is mindig gyalog járt”
– ecsetelték. Elmesélték azt is, hogy a magyar nyelvet törte, főleg olaszul beszélt, de angolul, franciául is hallották megszólalni.
Cristiana Rosaria Bársony-Arcidiacono – az életrajza szerint – feltűnően aktív nemzetközi életet élt, szokatlanul széles tevékenységi körrel. Klimatológus kutatóként, újságíróként, szabadúszó tanácsadóként járta a világot, főleg környezetvédelmi projekteket menedzselt, de dolgozott a gyermekvédelemben, az állatvédelemben, a bécsi Nemzetközi Atomenergiai Ügynökségnél, Párizsban az UNESCO-nál, hogy aztán szabadúszó projektmenedzser-tanácsadóként beutazza a világot. 2021 körül – önéletrajza szerint – az Európai Bizottságnál is dolgozott, majd ezt követte 2022-ben a BAC Consulting. Az nem derült ki a cég azóta elérhetetlenné tett honlapjáról, hogy a környezetvédelmi projektek menedzselésétől hogyan jutott el a személyi hívók nemzetközi kereskedelméig a társaság.
E-mailben megkérdeztük a cégvezetőt többek között arról, hogy állt-e kapcsolatban az izraeli hírszerzéssel, ám levelünkre nem válaszolt.
Magyar szál a robbanó libanoni személyhívók ügyében: hallgatás, vizsgálat, hárítás1-3 gramm robbanószert rejtettek el a Hezbollah személyhívóiban, a magyar cég nevét csak papíron használtákSzolgálatok halálos játszmája
Óriási elhárítási kudarc a Hezbollahnak és hatalmas hírszerzési győzelem Izraelnek – így értékelte a merényleteket Tarjányi Péter. Úgy vélte, az izraeli titkosszolgálat komoly előkészítő munkája előzte meg a támadást. Megtudták, hogy a Hezbollah a lehallgatható mobiltelefonok helyett a „múlt eszközeinek” számító, a 90’ években elterjedt személyi hívókat tervezi használni, abból kiindulva, hogy ezeket nem tudják lehallgatni. Ezek után az izraeli hírszerzők felderítették, hogy a Hezbollah milyen csatornákon fogja ezeket beszerezni, beépültek oda és elérték, hogy az általuk kiszemelt szállító termékeit válasszák. Közben megszervezték a robbanó csipogók, walkie-talkie-k legyártását.
Az izraeli hírszerzés – tette hozzá – tisztában volt azzal, hogy a Hezbollah hogyan fogja ellenőrizni az eszközöket. „Rengeteg ellenőrzési ponton mehettek keresztül ezek a készülékek, ahol sem robbanóeszköz-detektorok, sem kutyák nem érzékelték az eszközökbe rejtett pár grammnyi robbanószert.” Végül amikor megtörtént a több ezer személyi hívó és walkie-talkie szétosztása utána – vélhetőleg Izraelből – aktiválták a robbanószerkezeteket. Ez úgy történt, hogy az érintett kapott egy hívást, majd 10 másodperces késleltetéssel működésbe lépett a kis méretű ám rendkívül hatékony pokolgép.