Az intézmény akkreditált felnőttképzésként, a Budapesti Művelődési Központ szervezésében várja olyan fiatalok jelentkezését, akiket érdekel a nemzetközi viszonyok elmélete és gyakorlata, különös tekintettel a nagyvárosok növekvő szerepére a globális környezetben.
Az akadémia szakmai igazgatója Balázs Péter volt külügyminiszter és EU-biztos, oktatói pedig egykori és jelenlegi diplomaták, politikai, gazdasági és kulturális szakértők, kutatók. A képzés 2024 októbere és 2025 májusa között előadás- és gyakorlatsorozatból áll, havonta két szombati napon. Balázs Péter lapunknak elmondta: az akadémia különlegessége, hogy a nagyvárosok szemszögéből közelíti meg a nemzetközi kapcsolatokat, miközben teljes értékű diplomáciai képzést nyújt. A tananyag rendkívül sokoldalú, foglalkozik a diplomácia szakterületeivel: biztonság, gazdaság, energia, környezet, egészségügy, migráció – minden olyan területtel, ahol a nemzetközi kapcsolatokra szükség van. Sorra veszi a fontos partnereket, az egyes országokat, a nagyvárosokat, a nemzetközi szervezeteket – különös tekintettel az Európai Unióra és a folyamatban lévő magyar elnökségre –, és izgalmas gyakorlati foglalkozásokkal ismerteti meg a diplomácia különféle eszközeit a hírelemzéstől a fordítás-tolmácsoláson keresztül a protokollig.
Balázs Péter hozzátette: nagy hangsúlyt fektetnek az interakcióra és a gyakorlati képzésre, így sorra látogatnak budapesti nagykövetségeket is, ahol a hallgatók találkozhatnak és beszélgethetnek a nagykövetekkel, tavaly öt ilyen látogatást szerveztek. Felkeresnek emellett fővárosi intézményeket, a MÜPA-tól a hulladékfeldolgozóig, a képzést pedig egy külföldi tanulmányút zárja. A korábbi években Bécsben, Brüsszelben és Pozsonyban jártak a hallgatók.
A szakmai igazgató azt is jelezte: 35 év alattiak jelentkezését várják, mivel szerencsés, ha a csapat nem túlságosan heterogén. Emellett szükség van olyan korszerű ismeretekre, amelyeket nemrégiben szereztek meg a hallgatók, hiszen erre tudják építeni az oktatást, ezeket az alapismereteket itt már nincs idő pótolni. Az viszont szinte mindegy, milyen felsőfokú képzettséggel rendelkeznek a jelentkezők, és mint megtudtuk, a paletta rendkívül széles is: élsportoló, művész, pedagógus, jogász, közgazdász, mérnök egyaránt végzett már az akadémián, akik aztán a legkülönbözőbb területeken hasznosítják az itt megszerzett tudást. Sokan foglalkoznak a városokban, a kerületekben, a vállalatoknál nemzetközi kapcsolatokkal. Van, aki a folyamatban lévő tanulmányait egészíti ki, aztán megy tovább külföldre, doktorál, igyekszik minél több képzettséget szerezni. Van, aki egy nagyvállalat, egy művészeti intézmény vagy egy egyetem nemzetközi kapcsolatait kezeli, itt mutatkozik meg annak az előnye, hogy a hallgatók sokféle területről érkeznek.
A hallgatóknak a képzés során több írásbeli feladatot kell teljesíteniük, az egyik egy városdiplomáciai esszé szabadon választott témában, aminek van nemzetközi kapcsolata. Balázs Péter elmondta: itt nagyon izgalmas területekkel ismerkednek meg, hiszen mindenki a saját szakterületének megfelelően keres feldolgozandó témát, mint például az ifjúsági bűnözés, a droghasználat összehasonlítása Budapest és Amszterdam vonatkozásában, vagy a szennyvíziszap felhasználása Budapesten és Szingapúrban.
Vasárnapig lehet jelentkezni
A Budapesti Városdiplomáciai Akadémiára magyar állampolgárok jelentkezhetnek szeptember 22-ig, bármilyen folyamatban lévő vagy befejezett felsőfokú tanulmányi háttérrel. Az oktatás ingyenes, két féléves, a képzésről, a jelentkezés feltételeiről és módjáról részletes információkat az Akadémia honlapja tartalmaz: bvdakademia.hu