egészségügy;Országos Mentőszolgálat;Belügyminisztérium;orvosi ügyelet;Csató Gábor;Takács Péter;ügyeleti rendszer;

- Bemutatták az október elsején induló új budapesti ügyeleti rendszert, Takács Péter üzent a túlterheléses támadásra készülőknek is

A fehér ruhás hívásfogadók mellett a Belügyminisztérium kék ruhásai is jelen lesznek az indulásnál.

A budapesti Bajcsy kórház ügyeleti pontján mutatta be pénteken az újságíróiknak Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár és Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója a hamarosan, október elsején induló új budapesti ügyeleti rendszert.

Egyúttal üzentek az esetleges túlterheléses támadásra készülőknek is: Takács Péter szerint fölkészültek a hekkelések ellen. Ahogy fogalmaztak, a fehér ruhás hívásfogadók mellett a Belügyminisztérium kék ruhásai is jelen lesznek az indulásnál, a szervezett túlterheléses akcióknak pedig lesz következménye.

Mint emlékezetes: legutóbb februárban, amikor Pest megyét csatolták az új ügyeleti rendszerhez, több település polgármestere jelezte, hogy az egységes segélyhívószám elérhetetlen. Az egészségügyi kormányzat akkor erre azzal reagált, hogy az első napokban az 1830-ra érkező telefonások átlagos számának többszörösét tapasztalták.

Közlésük szerint akkor előfordult, hogy egyszerre 30-an hívták a központi ügyeleti telefonszámot. Azaz – szerintük - hekkelték a rendszert. A fővárosi ügyeleti rendszer indulásakor is számítanak hasonlóra, ezért nagyobb létszámmal vágnak a feladatba.

Október 1-től is, ha kisebb baj van, akkor a 1830-as telefonszámot, ha nagyobb, akkor pedig a 112-es segélyhívót kell tárcsázni. A telefonvonal másik végén képzett szakember kérdezi ki és „triázsolja” a hívó panaszait:

ha szükséges, ügyeleti pontra irányítja a pácienst, ha kell, egy mozgó ügyeletet küldenek hozzá, a súlyosabb esetekben pedig riasztják a mentőt.

Mind az államtitkár, mind a mentők főigazgatója állította: nem kell félni az új rendszertől, és nem igaz, hogy a mostaninál kevesebb ügyeleti pont lesz a fővárosban. Október elsejétől

  • 28 felnőtt –, továbbá 3 gyermekellátóhelyen várják a pácienseket,

  • emellett 14 mobil ügyeleti egységgel biztosítják, hogy szükség esetén a segítségre szoruló az otthonában kaphassa meg a szolgáltatást. 

  • Ezen felül két olyan, 24 órás, nappali ügyeleti pont is lesz – a kilencedik és a második kerületben – ahol az állandó lakcím nélküliek juthatnak háziorvoshoz. 

  • A fővárosban az alapellátási ügyeletek kórházak közelében, illetve azok sürgősségi fogadóhelyei mellett lesznek. 

A betegek biztonságos ellátásának érdekében egy szakorvosi konzultációs rendszert is működtetnek, ha az ügyeletben lévő orvos elbizonytalanodik, bármikor konzultálhat majd telefonon szakorvossal.

Eddig

261 háziorvos jelentkezett a 16 órától 22 óráig ellátandó ügyeleti feladatokra. 

Még várják továbbiak jelentkezését is, de Csató Gábor szerint a már szerződöttekkel is biztonsággal elindítható a rendszer. Az alapellátási ügyelettől tíz óra után a feladatokat a mentőszolgálat veszi át. Csató Gábor hangsúlyozta, az egységes ügyeleti rendszerben a betegek szervezettebb és magasabb színvonalú, a korábbiaknál jóval biztonságosabb szolgáltatáshoz juthatnak.

Ügyeleti pont után mobil egység Tahitótfalun

A Dunakanyarban a lakossági tiltakozások nyomán újranyitották nyáron a tahitótfalui ügyeleti pontot. Ezt azonban most szeptember 15-étől becsukják. Megkérdeztük a tájékoztatón Csató Gábort, hogy milyen számaik, adataik támasztják alá ezt a lépésüket. A mentők főigazgatója szerint a teljes nyári időszakban 45 olyan nap volt, amikor egyetlen beteg sem ment be erre az ügyeleti pontra. Ezért szeptember 15-től a fix ügyeleti pont helyén egy mobil egységet állomásoztatnak, amely gyorsan elérheti a környék betegeit.

A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatának tanulói végül a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnáziumba iratkoztak be. Helyük is lett, pedig előző igazgatójuk, az önkormányzati képviselővé választott Sipos Kitti Lídia jogtalan zárcserével is próbálkozott.