Az Egyesült Államok nem hagyja el NATO-t, ha Donald Trumpot megválasztják, ez nonszensz! - szögezte le James Carafano a republikánus think-tank, a Heritage Foundation biztonságpolitikai szakértője az Egyensúly Intézet NATO public diplomacy division támogatásával tartott transzatlanti biztonságpolitikai konferencia, a Budapest Energy and Security Talks nyitónapján.
A Heritage Foundation arról is ismert, hogy az intézethez fűződik a Project 2025 című programtervezet, amely egy lehetséges második Trump-adminisztráció politikai sorvezetőjeként szolgálhat. Trump eddig tagadta, hogy ismerné ennek a tartalmát. Carafano szerint ez igaz, hiszen ők már vesztes választás másnapján elkezdték összeállítani a könyvet, ami immáron másfél éve nyilvánosan is elérhető. Ráadásul a Project 2025-ben egymással ellentétes álláspontok is helyet kaptak. – Miért lenne demokrácia ellenes ha írunk egy könyvet, arról, hogy az elnök választási programját – amelyet az állampolgárok megszavaztak - hogyan ültetnénk át a gyakorlatba? ~ tette fel a kérdést. Donald Trump nem is fogja magára hagyni Ukrajnát. Ez nonszensz – szögezte le James Carafano, aki kérdésre válaszolva elmondta: konzervatív szemmel nézve a magyar politika úttörő volt abban, hogy képes volt közösséget teremteni a konzervatívok között. Ugyanakkor hangsúlyozta, a magyar kormányzat és a republikánusok között vitás pont ironikus módon nem Ukrajna, hanem Kína. Állítása szerint Donald Trump Kínával kapcsolatos ellenérzéseit várhatóan rá jellemzően „brutális őszinteséggel” fogja elmondani, ha úgy alakul.
Megírták az amerikai autokrácia forgatókönyvét, egy elég ismert ember műve köszön vissza a lapjainA konferencián videokapcsolaton keresztül szólalt fel Ian Brzezinski republikánus biztonságpolitikai szakértő, aki államtitkárként az Egyesült Államok védelmi minisztériumában dolgozott George W. Bush elnöksége idején. A szakértő szerint nem kérdés, hogy Ukrajnának kell győzni ebben a konfliktusban. – Ha Oroszországot hagyjuk győzni, annak súlyos, globális hatása lehet. Vlagyimir Putyin a II. világháború utáni korszak békés és prosperitást nyújtó világrendjét akarja felrúgni. Egy olyan világba akar visszavinni, ahol csak a brutális erő számít. Ian Brzezinski szerint ehhez az orosz elnök a nukleáris fegyverekkel való fenyegetést használja fel, ami más globális szereplőket is erre bátoríthat. Úgy vélte, a NATO hitelessége is sérül, ha a nála jóval gyengébb erőt képviselő Oroszországot nem sikerül megállítania. Ami a régiónkat illeti: teljesen egyértelmű – és ennek Vlagyimir Putyin már korábban is jelét adta –, hogy a nukleáris fenyegetéssel Közép-Európa uralására is törekszik és megbontaná a NATO egységét. – Ha Donald Trump úgy akarja lezárni a háborút, hogy ukrán területeket enged át Oroszországnak, az katasztrofális következményekkel járna, recept lenne egy következő háborúra - fogalmazott Ian Brzezinski.