;

Orbán Viktor;Aleksandar Vucic;Milorad Dodik;Boszniai Szerb Köztársaság;

- Kezd kínos lenni, már otthon sem kedvelik Orbán Viktor szerb barátját

A jelek szerint a magyar külpolitika újfent rossz lóra tett.

Csütörtökön ismét Orbán Viktor vendége volt Milorad Dodik. A hivatalos közlés szerint a magyar kormányfő és a boszniai szerb elnök megbeszélésén a Nyugat-Balkán uniós integrációjáról volt szó, arról, hogy Magyarország az EU Tanácsának soros elnökeként hogyan tudja előremozdítani a folyamatot. Orbán áprilisban volt Dodik vendége, amikor Banja Lukában megkapta a boszniai Szerb Köztársaság legmagasabb állami kitüntetését. Korábban ezzel jutalmazták Vlagyimir Putyint, vagy a srebrenicai mészáros, Ratko Mladicot is.

A magyar kormány a szeparatista húrokat pengető, nyíltan oroszpárti Milorad Dodik nagy szövetségese. Jelentős hiteleket nyújt a boszniai Szerb Köztársaságnak különféle címszóval. Budapest eddig mintegy 45 milliárd forintos segítséget ígért a boszniai szerbeknek, amelyek egy részét mezőgazdasági gépek és szerszámok vásárlására fordították. Banja Lukának szüksége van a pénzre, mert rendkívül súlyos gazdasági helyzetbe sodródott. Jellemző módon a magyar kormány megvétózta az uniós szankciókat Dodikkal szemben, aki ellen Washington és London már korábban büntetőintézkedéseket rendelt el.

Csakhogy Orbán Viktor nagy barátjának szénája nem csak Nyugaton, hanem már saját szűkebb pátriájában is egyre rosszabbul áll. Múlt hétvégén a boszniai szerb elnök helikopterrel utazott a Bardaca-tóhoz, hogy a közelgő helyhatósági választásokra való tekintettel megmártózzon a Gastro-fesztivál tömegében. Ám ahelyett, hogy tapssal ünnepelték volna, jeges elutasítás fogadta a háborús veteránok szövetségének sátrában: egyetlen veterán sem akart kezet fogni vele, hiába nyújtott kezet a jelenlévőknek.

A boszniai elnök nem éppen emelkedett módon, a középső ujját mutogatva válaszolt. A kormányzó SNSD párt vezetőjének obszcén gesztusa Dodik saját népéhez való viszonyának „szimbóluma” volt - mondta utólag Jelena Trivic (NF) ellenzéki politikus: „Igazi háborús haszonleső”, vélekedett róla.

Dodiknak kínos kudarcok sorával kell szembenéznie. A dúsgazdag ripacs csillaga még szerb honfitársai körében is halványulni látszik, írja a Die Presse. A környezete ugyanis a ruszofil cselszövővel szemben bevezetett amerikai szankciók hatását nagyon is komolyan érzi. A szeparatista Dodik az amerikai nyomás hatására kénytelen volt hűséget esküdni Bosznia egysége mellett.

Nem sokkal azután, hogy William Burns, az amerikai CIA vezetője balkáni körútja során Szarajevóban találkozott Milorad Dodik bizalmasával, Zeljka Cvijanoviccsal, Bosznia-Hercegovina elnökségének szerb tagjával , a június elején még függetlenségi népszavazás kiírását kilátásba helyező elnök augusztus végén meglepő kijelentést tett: A Republika Srpska soha nem kérdőjelezte meg Bosznia-Hercegovina szuverenitását és integritását – hangoztatta. 

Milorad Dodik ezzel nemcsak behúzta a kéziféket, hanem sietve hagyta el az autót, hogy visszafelé kezdjen el szaladni” – vélekedett Ivana Maric elemző. A fordulatot azzal magyarázza, hogy az Egyesült Államoknak tudomása lehet olyan „dolgokról”, amelyek súlyosan terhelőek Milorad Dodikra nézve.

Korábbi pártfogója, a Nyugatra mind gyakrabban tekintő Aleksandar Vučić szerb elnök is egyre látványosabban igyekszik elhatárolódni tőle,

 ami különösen érzékenyen érinti a boszniai szerb elnököt. Vučić, amikor nemrégiben az október 6-án esedékes boszniai önkormányzati választásról beszélt, azt mondta, elnökként kapcsolatban áll a Republika Srpska vezetésével, de „mindenkit” ismer, és nem akar beleszólni a választási kampányba. A szerb elnök feltűnően kitért a kérdés elől, melyik pártot támogatja. A Banja Luka-i Euro Blic című lap egyenesen arról írt, hogy Belgrád pofont adott Dodiknak.

Hab a tortán, hogy július 24-én a szarajevói alkotmánybíróság felfüggesztette azt a választási törvényt, amelyet a boszniai szerb parlament áprilisban fogadott el, s amely nagyobb hatásköröket irányzott elő a Dodik-kormány számára. A jelek szerint a magyar külpolitika újfent rossz lóra tett.

Alig több mint két hónappal fölényes választási győzelem után a munkáspárti kabinet nyugdíjasokkal kapcsolatos intézkedései borzolják a kedélyeket.