A brit képviselők megszavazták, hogy Anglia és Wales legszegényebb nyugdíjasai kivételével az öregségi járulékból élőket megfosszák a téli üzemanyag hozzájárulástól, jelentős számú munkáspárti képviselő tartózkodott a szavazásnál.
Mindeddig minden, állami nyugdíjban részesülő 66 év fölötti személy jogosult volt téli üzemanyag-támogatásra, ami az utóbbi években 200 fontot, (94 ezer forint) tett ki a 85 év alattiak, és 300 fontot az ennél idősebbek számára. Az új jogszabály értelmében viszont a jövőben csak annak az 1,1 millió nyugdíjasnak lesz érdemes a számláján keresni az extra összeget, akik éves bevétele egyedül élőként nem éri el az évi 11 300, vagy párban élőknél a 17 300 fontot, illetve más szociális juttatást kapnak. Az államkincstár ezzel 1,4 milliárd font megtakarítást ér el. A Munkáspárt hatalomra kerülése előtt a Labour még ellenezte a nyugdíjasok fűtési segélyének leépítését. A The Times emlékeztet, hogy 2017-ben a párt arra hivatkozott, évi 3850 extra halálesethez vezetne, ha az idősektől elvennék ezt a pénzt.
Mind Rishi Sunak, az ellenzék vezére, mind Richard Fuller, a Konzervatívok elnöke hevesen bírálta a kormányt, amiért „tízmillió nyugdíjast áldoz fel” szakszervezeti fizetőbiztosok infláció feletti béremelésének érdekében. Azt a benyomást keltik, hogy a Labourt politikai és nem gazdasági motívumok vezérelték. Az illetékes miniszter, Liz Kendall viszont a toryk „műfelháborodását” bírálta, megjegyezve, ők hagyták olyan káoszban az országot, ami a drasztikus lépést indokolta. A Munkáspárt azért nyerte meg a választást, - jelentette ki a munka- és nyugdíjügyi miniszter, - hogy gazdasági stabilitást biztosítson, újjáépítse az országot és végrehajtsa a szükséges változásokat.
A Munkáspárt jelenlegi 167 fős alsóházi többségének fényében eleve nem volt kétséges, hogy át tudja verekedni a nyugdíjasok téli fűtési támogatásának megkurtítását a parlamenten. Az alsóházi vita után a konzervatívok indítványát, amely szerint vonják vissza a lépést, 348-an szavazták le, mellette 228-an voksoltak, azaz a többség „csak” 120 volt.
A Sky News jelentése szerint egyetlen munkáspárti képviselő, Jon Trickett volt elég merész ahhoz, hogy a Starmer-kormány ellenében voksoljon, míg 52 frakciótársa vagy tartózkodott vagy – mint a miniszterek többsége – engedélyt kapott a szavazástól való távolmaradásra.
Trickett azt mondta, nem tudott jó lelkiismerettel szavazni választói szegényebbé tételére.
Starmer már júliusban átesett a párton belüli lázadás tűzkeresztségén. Hét képviselője frakciótagságát függesztette fel hat hónapra, amiért a családi pótléknak az előző kormányzat által bevezetett két gyermekre való korlátozásának megtartása ellen szavaztak. Az elmúlt napokban úgy tűnt, a nyugdíjasok „megbüntetése”, illetve a szakszervezetek nyilvánvaló előnyben részesítése velük szemben még nagyobb ellenállásba ütközhet. Ha ez végül csak passzív formát is öltött, a szavazás az eddigi legkomolyabb rebelliónak számít. A történtek egyértelművé tették azt is, hogy a kormányfő nem riad vissza népszerűtlen döntések meghozatalától az általa szükségesnek tartott reformok megvalósítása érdekében, és minden jel szerint nem enged a rá helyezett nyomásnak.
A szavazás hátterében az áll, hogy Rachel Reeves pénzügyminiszter az előző ülésszak utolsó napján lesújtó helyzetjelentést adott a gazdaságról. Július 5-i munkába állásakor az új kormány 22 milliárd fontnak megfelelő hiányt talált a költségvetésben, amelynek alapján elkerülhetetlenné vált a választási ígéretek módosítása. Az majd csak az október 30-án beterjesztésre kerülő új büdzséből derül ki, hozzányúl- e a kormány az adókhoz, emelni kell-e például a nyereségadót annak az elvnek a jegyében, hogy a lakosság legtehetősebb rétege viselje a legtöbb új terhet.
Próbálják ellensúlyozni az intézkedést
Az új kormány két módon is igyekszik enyhíteni a népszerűtlen döntés hatását. Egyrészt kampányt indít annak érdekében, hogy minél többen jelentkezzenek az ún. pension creditre, a kiegyenlítő nyugdíjjóváírásra, illetve hangsúlyozza, hogy az állami nyugdíjak értékmegőrzését biztosító inflációs és béremelés-követő rendszer értelmében az idősebbek ebben az évben 900, jövőre 400 font emelésre számíthatnak, azaz összességében nem jár rosszul.