;

Magyarország;éremtáblázat;párizsi paralimpia 2024;

- Tizenöt éremmel zárt Magyarország a paralimpián, az összes balti, balkáni és skandináv ország mögöttünk végzett

A szomszédaink közül is csak Ukrajna előzött meg.

A magyar sportolók remek hajrát produkálva öt arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal zártak a párizsi paralimpián. Mindez akkor is szép eredmény, ha a seregszemle előtt a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, Szabó László félig ugratásból elvárásként azt fogalmazta meg , hogy minden magyar nyerje meg a maga versenyét.

A hétvégén a kajakos Kiss Péter Pál 200 méteren a KL1-es kategóriában lett aranyérmes (Suba Róbert negyedikként végzett), Ekler Luca Európa-csúccsal ezüstérmet szerzett 400 méteres síkfutásban (T38-as kategória), ugyancsak második helyen ért célba az úszó Pap Bianka 200 méter vegyesen (SM10-es kategória), míg Szvitacs Alexa asztaliteniszező (WS9-es kategória) bronzéremmel gazdagította kollekcióját.

Kiss Péter, a Honvéd 21 éves kajakosa több ezer néző előtt magabiztos, két másodperces előnnyel nyert, ezzel megvédte 2021-es, Tokióban szerzett elsőségét a legsúlyosabb sérülteket tömörítő kategóriában.

A TFSE 25 éves sportolója, Ekler Luca – aki távolugrásban aranyérmes, 100 méteren ötödik lett – a 400 világbajoki címvédőjeként taktikusan kezdett, féltávnál a negyedik-ötödik volt, majd a második 200 méteren hatalmasat hajrázott, és csak a saját világcsúcsát megjavító kolumbiai Karen Tatiana Palomeque Moreno volt gyorsabb nála. A dél-amerikai 58.67 másodperccel nyert, Ekler új egyéni csúcsa, egyben Európa-rekordja pedig 59.35.

A korábban 100 méter háton címét megvédve arany-, 400 gyorson bronzérmet szerző 24 éves Pap Bianka a legjobb idővel került a fináléba, amely során sokáig vezetett, de végül a kínai Csang Meng megelőzte.

A 34 éves Szvitacs Alexa kissé csalódott volt, nyerni szeretett volna, s amiért nem tudta azt nyújtani, amit elvárt magától, leginkább a körülményeket okolta, jelesül, hogy Párizsba érkezte után egyből párost játszott, majd egy hét szünet után állt egyéniben asztalhoz, míg riválisai időközben több meccset megvívtak.

A 39 versenyző alkotta küldöttség a 15 éremmel – Algéria és Tunézia közé ékelődve – a 26. helyen zárt az éremtáblázaton.

„Ez a csapat fantasztikus volt. A 15 érem parádés, a szomszédaink közül csak Ukrajna előz meg bennünket, az összes balti, balkáni és skandináv ország mögöttünk van és kilenc európai ország van előttünk. Ott vagyunk, ahol a helyünk van” – összegezte a játékok tapasztalatát Szabó László.

A hatodik legtöbb voksot gyűjtötte, de egy sportágat csak két ember képviselhet, és az első, valamint a harmadik helyen is egy atléta végzett.