A kormányzó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) tagjai Tomáš Drucker (Hlas-SD/NI) oktatási minisztert megkerülve az iskolákat célzó LMBTQ-ellenes törvényjavaslatot terjesztettek a pozsonyi törvényhozás elé. Tették mindezt annak ellenére, hogy az Európai Bizottság (EB) bíróság előtt támadta meg a Magyarországon elfogadott, hasonló jogszabályt - derül ki az Euractiv cikkéből.
A négy szélsőjobboldali képviselő az oktatási törvényhez benyújtott módosító javaslat értelmében az általuk „nem hagyományos szexuális irányultságnak” nevezett fogalom egyértelmű meghatározását, „népszerűsítését” és az ezzel kapcsolatos eszmék iskolai terjesztésének betiltását célozza. A törvényt megszegő iskolák akár 30 ezer eurós bírsággal is sújthatók lennének. „A szlovák társadalom a hagyományos értékeken alapul, amelyek a házasságot egy férfi és egy nő kizárólagos szövetségeként határozzák meg, amit a szlovák alkotmány 41. cikkének (1) bekezdése is kifejezetten deklarál. Ezeknek az értékekkel összefüggésében a törvényjavaslat célja, hogy megvédje a gyermekeket és a fiatalokat az alkotmányos elvekkel ellentétes befolyásoktól” - olvasható az indoklásban.
Az oktatási minisztériumot vezető Hlas a koalíciós megállapodás megszegésének minősítette a párt döntését. „Miniszter úr nagyra értékeli, hogy az SNS-es kollégák ilyen élénken érdeklődnek az oktatás iránt, de úgy véli, hogy az általuk vezetett tárcákban is találnának elég problémát” - áll közleményükben.
A szélsőjobb három minisztériumot vezet, amely közül kettő a jelenleg heves politikai viták kereszttüzében áll. Az egyik a kulturális, amely több intézmény vezetőjét is elbocsátotta, és a hírek szerint a tárca alkalmazottainak negyven százalékát. Emiatt tiltakozások robbantak ki, 1500 dolgozó lépett sztrájkkészültségbe.
Az Euractiv megjegyzi, hogy amennyiben a törvényt elfogadják, az nagyban hasonlítana azon magyar előírásokra, amelyek többek közt megtilták az úgynevezett „LMBTQ-propaganda” terjesztését az iskolákban.
Homofób törvény: Belgium után Hollandia és Luxemburg is beszáll a Magyarország elleni perbe