Pokoli hőségben, ájuldozva telt az első tanítási nap az iskolákban, miután klíma csak elvétve működik az intézményekben. A Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium azonban nem tervezi klimatizálni az iskolákat - erről írt a Blikk.
A lap több iskolából kapott fotókat, melyek szerint 34-35 fokot, de volt, ahol 39 fokot mértek a tanteremben. A visszatérő 35-40 fokos hőhullámokban légkondicionáló nélkül még a hűvösebb, belvárosi épületek tantermei is átmelegedtek, 30 fok alatt gyakorlatilag nincs is tanterem a lap szerint.
35 fok körül lehet az iskolában, a tornateremben ájulnak, ezért az udvaron vagyunk – adott helyzetjelentést egy budapesti technikum diákja a Blikknek. Ebben az iskolában két tanuló is rosszul lett a bemelegítő futás közben. Volt olyan szaktanár, aki a pokoli hőség miatt inkább meg se tartotta az órát a 34,5 fokos teremben, elengedte a gyerekeket. Egy másik iskola pedagógusa pedig arra panaszkodott, hogy a fenntartónak természetesen esze ágában sincs klimatizálni az épületet, márpedig a kollégák zöme 50-60 éves, és még a fiatalokat is megviseli ez az idő, nem hogy őket.
Kiss Csaba háziorvos a lapnak elmondta, az ezzel kapcsolatos egészségügyi félelmek nem alaptalanok: „Még az egészséges szervezetnek sem tesz jót, ha 35-39 fokban kell huzamosabb ideig tartózkodni. Akinek valamilyen kezelt szívbetegsége van, ilyen körülmények között túlzott megterhelést kap, a gyógyszerek ellenére is belecsúszhat egy szívelégtelenségbe, szívritmuszavarba, vérnyomásproblémába. A kisgyermekek pedig túlhevülhetnek. Ha a klimatizálás nem megoldható, legalább ventilátorral kellene csökkenteni a hőérzetet” - fogalmazott.
A Klebelsberg Központ a Telex kérdésére válaszolva hajnali szellőztetést javasolt, igaz, azt nem írták meg, hogy a hajnalban is 20-22 fok körül maradó hőmérséklet miként hűti le az átforrósodott tantermeket. A Blikknek nyilatkozó pedagógusok ezért azt javasolták Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárnak, hogy kapcsolja ki a klímát az irodájában és csináljon kereszthuzatot.
Miután az Orbán-kormány mostanában inkább igazgatók kirúgásával és iskolák bezárásával van elfoglalva az oktatás terén, a lap megkérdezte a Pintér Sándor vezette Belügyminisztériumot, hogy tervezik-e klimatizálni az iskolákat, illetve módosítani a tanévkezdést.
„A tanév tervezésénél számos tényezőt kell figyelembe venni. Amennyiben tudományos eredmények megalapozzák, úgy a jövőben azok között az időjárást, annak változásait, extremitását is szerepeltetni kell úgy, hogy az időjárás bizonytalanságával is számolni kell. Jelenleg a tanév kezdésének és zárásának módosítása nincs napirenden”
– írta a tárca.
Egyes iskolákban a hőség miatt inkább előrehozott osztálykirándulást tartottak, másutt pedig rövidített órákkal védekeznek. Pál Alexandra, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja a lapnak elmondta, hogy bár hivatalosan nem érkezett ilyen instrukció a tankerületektől, titokban megüzenték, hogy az intézményvezetők csökkentsék a teremben való tartózkodási időt.
Iványi Gábor elgondolkodott Pintér Sándor feljelentésén, csak a fővárosban több mint 150 gyermek oktatása megoldatlan a Wesley-iskolák bezárása miattMaruzsa Zoltán a Madách Imre Gimnázium igazgatójának kirúgása után közölte, lesznek még vezetői felmentések „Mészáros Csaba leváltása jól megmutatja, hogy ez a rendszer nem bírja elviselni a nyílt bírálatot”Az egészségügy állapota és a klímák karbantartásának elmaradása miatt, valamint a piaci ár felett vásárolt irodaházak ügyében is a hatóságokhoz fordul Magyar Péter