A kormány intézkedésének hála soha nem látott pedagógus béremelés indult: idén 32,2 százalékkal nőtt a tanárok bére, jövőre pedig 21 százalékos béremelés várható – írta Simicskó István, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője hétfői, a tanévkezdésre időzített közleményében. – Mi, kereszténydemokraták hisszük, hogy az iskolák tudást és értéket adnak át a fiatal generációk számára. Hozzátette: gyermekeink szellemi és lelki fejlődését egy anyagilag is jobban megbecsült pedagóguskar hatékonyabban tudja elősegíteni – vélekedett a politikus. Azt állítja, a köznevelésre ma több mint két és félszer többet fordítanak, mint a 2010 előtti baloldali vezetés.
Simicskó szerint csaknem ötezer helyszínen mintegy ezermilliárd forintnyi iskolafejlesztési beruházás indult el 2018 óta, és jelenleg 57 új tanuszoda, 87 tornaterem, 44 tanterem, 31 új iskola építése zajlik országszerte. – A családtámogatás rendszerén belül ingyen tankönyvvel, étkeztetéssel, támogatott kirándulásokkal és táborokkal, valamint ingyenes KRESZ- és nyelvvizsga lehetőséggel külön segítjük az iskoláztatást. A szülők terheinek csökkentésére és az iskolakezdés megkönnyítése érdekében idén is hamarabb érkeztek a szeptemberben esedékes családtámogatási ellátások, a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyermeknevelési támogatás és a családi pótlék. Az iskolákban tartózkodók biztonságát pedig iskolaőrökkel növeljük – sorolta a kormánypárti politikus.
„Mi visszük az iskolába a szappant, szalvétát, papírtörlőt”Azonban a Népszava tanévkezdési összeállításaiból kiderül, koránt sem ennyire rózsás a helyzet, ott sem, ahol a kormány nem zárt be iskolát, nem rúgott ki igazgatót. Egy-két nappal az iskolaév megkezdése előtt még mindig több száz betöltetlen pedagógus-álláshelyre és más iskolai munkakörökre kerestek jelentkezőket a közszféra állásportálján. Csak a tankerületi központoknak több mint 270 aktív álláshirdetésük volt a Közigállás portálon. A betöltetlen állásokat sokszor meg sem hirdetik a fenntartók, az óraszámokat pedig szétosztják a többi tanár között, vagy helyettesítésekkel, illetve nyugdíjas pedagógusok visszahívásával próbálják kezelni a helyzetet. A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi tanulmánya szerint jelenleg nagyságrendileg 16 ezer pedagógus hiányzik a rendszerből.
Tüntetések, iskolabezárások, tanárhiány, hőhullám – Feszült hangulatban kezdődik a 2024/2025-ös tanévA szülőknek is nehéz a dolguk: a KSH szerint 7,4 százalékkal nőttek az idén az iskolakezdés költségei, ami a tavalyi 20,4 százalékos drágulásra rakódik rá. Mint írtuk, szeptember 2-án másfél millió diák kezdte meg a 2024/2025-ös tanévet a köznevelésben és a szakképzésben, köztük mintegy 100 ezer első osztályos általános iskolás. Bár a közoktatás elvben minden tanuló számára ingyenes, a legtöbb szülőnek mégis mélyen a zsebébe kellett nyúlnia tanévkezdéskor, különösen, ha gyermekük most megy először iskolába.
Tíz év kell a közoktatás megújításáhozKözös énekléssel búcsúztatták a Madách Imre Gimnázium kirúgott igazgatóját, a tantestület továbbra is elfogadhatatlannak tartja a történteketHétfőn adta volna át a pályázati pénzből felújított tornatermét a kormányhivatal által bezáratott Iványi-féle szegedi iskola, a legtöbb szülő kétségbe van esve