Ukrajna az egyik legnagyobb dróntámadását hajtotta végre Oroszország ellen tegnap, hat nappal egy hasonló léptékű orosz támadás után, amely 15 ukrán régió energetikai létesítményeit és más polgári célpontjait sújtotta. Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint 158 ukrán támadó drónt fogtak el vagy semmisítettek meg az ország 15 régiójában. A háború fejleményeit követő orosz Telegram-csatornák felvételei szerint ugyanakkor a nagy hatótávolságú ukrán drónok közül néhány eltalálta célpontját: legalább egy csapást ért egy olajfinomítót az orosz főváros délkeleti, Kapotnya kerületében. Robbanás történt emellett a Moszkvától északra lévő Tveri területen a Konakovói vízi és hőerőműben, amely Oroszország egyik legnagyobb erőműve, és találatot kapott egy széntüzelésű erőmű is a Moszkvai területen található Kasirában.
Volodimir Zelenszkij szerint az Oroszország kulcsfontosságú infrastrukturális létesítményeit ért ukrán támadásokat válasznak szánták a Kreml az ukrán civilekre és az Ukrajna energetikai infrastruktúrájára mért ismételt csapásaira. „Teljesen indokolt, hogy az ukránok minden szükséges eszközzel válaszoljanak az orosz terrorra, hogy megállítsák azt” – mondta az elnök.
Oroszország megtorlásul néhány órán belül ismét Harkivot támadta, újabb légicsapásaiban a helyi hatóságok szerint legalább 41 ember, köztük öt gyermek sebesült meg az észak-ukrajnai nagyváros Szaltivszkij és Nyemisljanszkij kerületében. Utóbbi kerületben megsemmisült Harkiv sportpalotája. Oleh Szinyehubov, a Harkivi terület kormányzója arról számolt be, hogy a várost ért tucatnyi csapás többek közt egy bevásárlóközpontot és lakóépületeket is tönkretett. „Oroszország ismét terrorizálja Harkivot” – írta Telegram-csatornáján az ukrán elnök. „Világszerte minden szükséges eszközt mozgósítani kell ennek a terrornak a megállítására. Ehhez nem rendkívüli eszközökre van szükség, hanem a vezetők kellő bátorságára – arra a bátorságra, hogy megadják Ukrajnának mindazt, amire szüksége van ahhoz, hogy megvédje magát” – hangsúlyozta Zelenszkij.
A hétvégén ukrán delegáció látogatott Washingtonba, hogy találkozzon a Pentagon vezetőjével, Lloyd Austinnal és más amerikai vezetőkkel. A küldöttség egyik tagja, Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter a CNN-nek adott pénteki interjújában elmondta: amerikai tisztségviselőknek átadtak egy listát azokról a célpontokról, amelyeket Ukrajna az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú ATACMS rakétákkal akar eltalálni Oroszországban. Kijev régóta azzal érvel, hogy szövetségeseknek a nagy hatótávolságú fegyverek használatára vonatkozó korlátozásai megfojtják háborús erőfeszítéseit, a Biden kormányzat azonban továbbra is attól tart, hogy a korlátozások feloldása eszkalálhatja a háborút.
Umerov szerint az átadott listán olyan légibázisok szerepelnek, amelyeket az orosz hadsereg az ukrajnai civil célpontok elleni csapásaihoz használ. – Kijev ragaszkodik az ATACMS-ek használatára vonatkozó korlátozások feloldásához, hogy megvédje lakosságát és infrastruktúráját – tette hozzá Umerov. A Wall Street Journal című üzleti napilap ugyanakkor három nappal korábban egy amerikai tisztviselőre hivatkozva azt írta, hogy Oroszország állítólag katonai repülőgépeinek 90 százalékát már visszavonta az ATACMS-ek 165-300 kilométeres hatókörén kívül eső bázisokra.
Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka tegnap egy Telegram-bejegyzésben ismét arról számolt be, hogy a háború keleti, donyecki frontján rendkívül nehéz a helyzet. „Az ellenség (pokrovszki) fő csapásirányában a helyzet bonyolult. De minden szükséges döntést szinten késedelem nélkül meghoznak” – írta. Megjegyezte ugyanakkor, hogy bár az ellenség fölényben van a fegyverek és az emberek számában is, „katonáinknak köszönhetően az Orosz Föderáció hadserege kézzelfogható veszteségeket szenved”.
A vezérkar szerint az elmúlt 24 órában a katonai összecsapások negyede a pokrovszki irányba esett, ezen belül a legforróbb összecsapások Hrodovka, Novohrodovka és Mihajlivka közelében zajlanak. Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) tegnap arról számolt be, hogy az orosz hadvezetés augusztus közepén valószínűleg átcsoportosított a Kurszki területre néhány egységet, amelyek addig pokrovszki orosz offenzívában vettek részt. Az ISW megállapítása szerint ez azt mutatja, hogy a kurszki ukrán támadás a hadszíntér minden részén befolyásolja az orosz műveleteket.