Több százan - diákok, tanárok, szülők - tüntettek szerda este a budapesti Madách Imre Gimnázium előtt, miután a Belügyminisztérium (BM) egy szűkszavú közleményben tudatta öt nappal a tanévkezdés előtt: azonnali hatállyal felmentik a gimnázium igazgatóját, Mészáros Csabát. Az indoklás a következő volt: “egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”.
Kirúgták a Madách Imre Gimnázium igazgatójátMint arról írtunk, a Madách nevelőtestülete múlt héten közzétett egy bejegyzést az iskola weboldalán, amelyben arról írtak, nem veszik el szeptembertől tanítás előtt a diákok mobiltelefonjait, amit egy augusztus 8-án megjelent rendelet ír elő.
A budapesti Madách Imre Gimnázium leszögezte, nem fogja elvenni tanítás előtt a mobiltelefonokatMészáros Csaba 24 éve eredményesen vezette az intézményt; az ország száz legjobb középiskolájának rangsorában a Madách tavaly a 9. helyen szerepelt. Egy, a tüntetésen felszólaló diáklány meg is jegyezte: ez nem éppen azt mutatja, hogy visszafogta volna a diákok teljesítményét a mobiltelefon-használat korlátozásának hiánya. Egy madáchos szülő pedig arról beszélt: a minisztérium döntése igazságtalan, irracionális és a szülők számára is elfogadhatatlan, ezért a tanévkezdés napján, szeptember 2-án a Belügyminisztérium előtt is tüntetni fognak.
Kitört a felháborodás, két tüntetést is tartanak a Madách Imre Gimnázium kirúgott igazgatójáértA kormány három hete döntött arról, hogy a következő tanévtől a “használatukban korlátozott tárgyaknak” minősülnek az iskolákban a telekommunikációs eszközök, különösen a mobiltelefonok, valamint a kép- vagy hangrögzítésre és internetelérésre alkalmas eszközök, az alapszabály szerint ezeket minden tanítási nap elején le kell majd adniuk a diákoknak és csak a nap végén kaphatják vissza, addig egy elzárt helyen kell tárolni őket.
A rendelet – amely szeptember 1-jén lép hatályba - ugyanakkor lehetőséget ad az iskolaigazgatóknak, pedagógusoknak arra, hogy engedélyezzék az eszközök használatát, ehhez az iskolai tanulmányi rendszerben, vagyis a KRÉTA-ban kell rögzíteni a használat célját és időtartamát, ami lehet egy tanóra, foglalkozás, vagy akár egy tanítási év is.
Döntött az Orbán-kormány, az iskoláknak el kell venniük a diákok mobiltelefonjaitA BM döntése ezért is érthetetlen: a Madách nevelőtestülete is jelezte, hogy az erről szóló paragrafus alapján engedélyezik a mobilok használatát.
Vagyis nem szembe mennek a jogszabályokkal, hanem élnek a rendelet nyújtotta engedélyezési lehetőséggel.
Érdeklődtünk a BM-nél, pontosan mi alapján gondolták, hogy a Madách igazgatója és tantestülete törvényt akar sérteni. Válaszukban annyit írtak, olvassuk el figyelmesen a rendeletet, amely egyebek mellett “a tanítási nap időtartamának egészére határoz meg kötelező szabályozást”. Bár nem részletezték, minden bizonnyal arra gondoltak, ha az igazgató vagy a tanárok engedélyezik is az eszközök tanórai használatát, azokat az óraközi szünetekben ennek ellenére is be kellene gyűjteniük. Az viszont továbbra sem derült ki, honnan vették, hogy a madáchos tantestület nem a rendeletnek megfelelően járt volna el, hiszen még el sem kezdődött a tanév.
Egy hét van az új tanévig, de több iskolának még fogalma sincs, hogyan korlátozza a diákjait a mobiltelefonok használatábanA minisztérium részéről ez egy teljesen értelmezhetetlen, életszerűtlen válasz. A döntésük pedig abszolút jogsértő - vélekedett a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője. Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, a döntéshozóknak kellene még egyszer elolvasniuk a saját rendeletüket, mely szerint a pedagógusok igenis engedélyezhetik a tanítási év során a mobilhasználatot. Ha így tesznek, az eszközök begyűjtése, napközbeni őrzése, délutáni kiadása okafogyottá válik.
Az igazgatói megbízatás visszavonását a PDSZ ügyvivője két szempontból is jogsértőnek tartja:
egyrészt sem a Madách igazgatója, sem a nevelőtestület nem ment szembe a jogszabályokkal, hanem azt tervezi, hogy él a jogszabály adta lehetőségekkel.
Másrészt egy olyan jogszabályra hivatkozva, amely még hatályba sem lépett, senkinek a megbízatását nem lehet visszavonni, senkit nem lehet felmenteni vagy kirúgni.
Ezért a PDSZ a valóban törvénysértő minisztériumi döntés visszavonását, az igazgató megbízatásának helyreállítását követeli.
Nagy Erzsébet szerint ez az egész csak ürügyként szolgált arra, hogy a hatalom “revansot vegyen” az igazgatón, aki nem akadályozta meg, hogy a Madách Gimnázium tanárai korábban tiltakozó, polgári engedetlenségi akciókban vegyenek részt. Emlékezetes: 2022 októberében a Madách több tanárát is kirúgással fenyegette a Belső-Pesti Tankerületi Központ, ha nem hagynak fel a polgári engedetlenséggel. A BM pedig idén több olyan igazgató intézményvezetői pályázatát is indoklás nélkül elutasította, ahol az iskolákban volt valamilyen tiltakozás.
„Felteszem, nem gondolja komolyan” – Levelet írtak a tankerületi központ vezetőjének, aki ahhoz sem vette a fáradságot, hogy bemenjen az iskolába