„Egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt. A Belügyminisztérium 2024. augusztus 28-án azonnali hatállyal felmentette a Madách Imre Gimnázium igazgatóját” - jelentette be szűkszavú közleményében a Pintér Sándor vezette tárca.
Mészáros Csaba 24 éven át, 2000 óta vezette a Madách Imre Gimnáziumot, ahol 1993 óta dolgozott.
Az Orbán-kormány két és fél hete döntött arról, hogy szeptembertől „használatukban korlátozott tárgyaknak” minősülnek az iskolákban a telekommunikációs eszközök, különösen a mobiltelefonok, valamint a kép- vagy hangrögzítésre és internetelérésre alkalmas eszközök, az alapszabály szerint ezeket minden tanítási nap elején le kell majd adniuk a diákoknak és csak a nap végén kaphatják vissza, addig egy elzárt helyen kell tárolni őket. Használni csak oktatási célokra lehet az eszközöket, de ezt külön kell engedélyezniük a pedagógusoknak vagy az igazgatóknak, a használat célját és időtartamát pedig adminisztrálni kell. Lapunk ezt követően megtudta, egy héttel az új tanév indulása előtt több iskolában még mindig nem tudják, hogyan valósítják meg a mobil- és okostelefonok használatát korlátozó rendeleti előírásokat.
A Madách Imre Gimnázium nevelőtestülete ezt követően jelezte, nem hajtják végre a kormányzati blődséget. „Szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy a digitális eszközöket – (iskolai) laptop, mobiltelefonok – a tanítás előtt (a rendelet 5. §-át alkalmazva) nem vesszük el. Iskolánk pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás. Bármelyik órán sor kerülhet az eszközök alkalmazására, így életszerűtlen lenne az állandó beadás-kivétel” – fogalmaztak.
A budapesti Madách Imre Gimnázium leszögezte, nem fogja elvenni tanítás előtt a mobiltelefonokatA Belügyminisztérium döntése azért is érthetetlen, mert a Madách Imre Gimnázium tantestülete nem arról írt, hogy szembe mennek a jogszabályokkal, épp ellenkezőleg: a mobiltelefonok és más digitális eszközök korlátozásáról szóló rendelet 5. paragrafusa szerint járnak el, mely szerint az igazgatók és a pedagógusok engedélyezhetik az eszközök használatát, ha az iskolai tanulmányi rendszerben, vagyis a KRÉTA-ban rögzítik a használat célját és időtartamát, ami lehet egy tanóra, foglalkozás vagy akár egy egész tanítási év is.
Érdeklődtünk a Belügyminisztériumnál, mi alapján gondolták, hogy az igazgató és tantestülete nem tartotta volna be a rendeletet, amikor közleményükben arra hivatkoztak is? Ha kapunk választ, új cikket írunk.