;

hangfelvétel;feljelentés;Központi Nyomozó Főügyészség;Magyar Péter;

- A Központi Nyomozó Főügyészség szerint Magyar Péter a sajtótájékoztatóján a valóságnak nem megfelelő állításokat fogalmazott meg

A KNYF leszögezte, a Tisza Párt elnöke nem tett feljelentést a Varga Judit hangfelvételét érintő ügy nyomozásával összefüggésben, hanem az eljáró ügyészség idézésére – többszöri egyeztetést követően – tanúként jelent meg.

A valóságnak meg nem felelő állításokat fogalmazott meg az ügyészségi eljárással kapcsolatban Magyar Péter hétfői sajtótájékoztatóján a volt igazságügyi miniszter hangfelvételét érintő ügyben – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF).

„A vonatkozó jogszabályok és a következetes gyakorlat alapján feljelentőnek az a személy minősül, aki az ügyészségnél vagy a nyomozó hatóságnál az eljárás alapjául szolgáló feljelentést megteszi. Magyar Péter a volt igazságügyi miniszter hangfelvételét érintő ügy nyomozásával összefüggésben nem tett feljelentést. Magyar az eljáró ügyészség idézésére – többszöri egyeztetést követően – tanúként jelent meg. Az ügyben az ügyészség a nyomozást nem a Magyar Péter által a mai sajtótájékoztatón megnevezett személy feljelentése alapján rendelte el” – áll a közleményben.

Az ügyészség szerint Magyar Péter azon állítása sem felel meg a valóságnak, mely szerint az ügyészség azért nem őt tekintette feljelentőnek, hogy az iratok tartalmát így ne ismerhesse meg. „Az eljárásjogi törvény alapján a sértettnek nem minősülő feljelentő az iratokba nem tekinthet bele, csak a megszüntető határozatot kézbesítik a részére” – hangsúlyozta a KNYF.

Mint megírtuk, a Tisza Párt elnöke hétfőn jelentette be, hogy felülbírálati indítványt nyújt be a Völner-Schadl-ügyben. Sajtótájékoztatóján hosszan sorolta, hogy szerinte milyen problémák történtek az eljárás során. Példaként említette, hogy az ügyészség nem őt, hanem Tényi Istvánt tekintette feljelentőnek, így nem nézhette meg Varga Judit, Gulyás Gergely, vagy éppen Rogán Antal kabinetminiszter tanúvallomását. Emellett kifogásolta az ügyészség korábbi közléséből, hogy a vádhatóság megkeresett több társhatóságot, hogy észlelték-e az ügyiratok manipulálását. Az ellenzéki politikus szerint ez a megkeresés felesleges volt, hiszen az újabb eljárásokat generált volna. Emlékeztetett, hogy az ügyészség szerint „Rogán Antal emberei” már csak azért sem mehettek be az ügyészségre, mert a nyilvántartás szerint nem jártak odabent. Itt megjegyezte, hogy Mészáros Lőrinc cége védi az ügyészséget.

Magyar Péter mindemellett megjegyezte, az a Fővárosi Nyomozó Ügyészség végezte a nyomozást a hangfelvételen elhangzott állítások ügyében, amely az alapügyben az előkészítő eljárás felügyeletét végezte. „A büntetőeljárási törvény meghatározza, hogy mely esetben melyik nyomozó hatóság, illetve ügyészség járhat el. Mivel ezen ügyben kizárási ok nem merült fel, kizárás iránti indítvány nem érkezett, így a törvény szerint hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Fővárosi Nyomozó Ügyészség járt el” – fogalmazott ezzel kapcsolatban a KNYF, majd közölte, Magyar Péter minden további felvetésére az ügyészség a felülbírálati indítvány nyomozási bíróhoz való továbbítása során fog reagálni.

A szeptemberi népszavazáson ugyan a szakmai szervezetek egyesületek nem szavaznak, de az indulatok összecsapását addig nem lehet megspórolni.