;

felsőoktatás;gólyatábor;munkacsoport;BME;

A most felálló munkacsoport Bihari Péter oktatási rektorhelyettes vezetésével tekinti át a BME gólyatáborainak szabályozását

- A BME úgy döntött, ezentúl központilag szervezi a gólyatáborokat

Az intézményben felállított munkacsoport új, egységes szabályozást készít, hogy megelőzze, illetve megakadályozza a visszaélések lehetőségét.

Megkezdte munkáját a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) munkacsoportja, amely felülvizsgálja a gólyatáborok szabályozását. Bihari Péter oktatási rektorhelyettes vezetésével és a hallgatók, valamint a gólyatáborok szervezésben részt vevő valamennyi érintett terület munkatársának bevonásával 2024. augusztus 22-én tartotta meg első ülését a testület – írja honlapján az intézmény.

A közleményben az áll, a munkacsoport minden hozzá beérkező bejelentést kivizsgál, ennek érdekében pedig belső kommunikációs csatornát nyit, amelyről a BME hallgatói tájékoztatást kapnak. Emellett új, egységes szabályozást készít, hogy megelőzze, illetve megakadályozza a visszaélések lehetőségét. Az új szabályozás középpontjában a biztonság, a közösségépítés és az elfogadás lesz.

A BME jövő évtől új modell szerint, központilag szervezi a gólyatábort. A rendezvény alapelveit, fókuszpontjait az új szabályok határozzák meg, hogy valóban egy teljeskörűen biztonságos, a hallgatóknak jó élményt adó eseményen vehessenek részt a diákok. Fontos, hogy a tervezett esemény építsen az eddigi rendezvények értékeire, de a megújulás része a szemléletváltás annak érdekében, hogy az esemény egyetemkezdő fesztiválként támogassa a közösségépítést, segítse a középiskola és az egyetem közötti átmenetet és megalapozza a sikeres egyetemi tanulmányokat. A tábor programjait úgy alakítja ki az intézmény, hogy mindenki egyenlő eséllyel vehessen részt azokban, figyelembe véve az egyéni különbségeket, legyenek azok kulturális, szociális vagy egészségügyi természetűek. A táborban jelen lesz az egyetem támogató, segítő szolgálata is pszichológusokkal, mentálhigiénés és beilleszkedést támogató tanácsadást is nyújtva, hogy a hallgatók a nap minden szakában fordulhassanak hozzá kérdéseikkel, problémáikkal” – közölte a BME.

Az intézmény mindemellett továbbfejleszti a hallgatókat támogató szolgáltatásokat, amelynek pszichológus munkatársaihoz év közben is bármikor fordulhatnak nehézségeikkel, problémáikkal a hallgatók, és ahol azonnal hathatós segítséget kapnak az egyetemtől.

Nemrég hallgatói beszámolókra hivatkozva az Eduline írta meg, hogy a BME villamosmérnöki karának augusztus 14-e és 17-e között tartott gólyatáborában egészen minősíthetetlenül bántak a gólyákkal: kényszerítették őket, hogy a tűző napon meneteljenek a táborba egy órán át, csak magázódni lehetett, emellett első este a gólyák összes táskáját átvizsgálták, elvették a gyógyszereket, fájdalomcsillapítókat, az éppen az alvókról készítettek képet, majd azt kivetítették a tábor előtt. Az elkobzott gyógyszereket este kellett kérni, ha szükség volt rá, a gólyákat kényszírtették arra is, hogy a táborba vitt ételt kidobják. A biztonsági szolgálat mindenkin kötelező testi motozást is végzett.

„Aki az értékeinkkel és a szabályainkkal szembe megy, annak nincs helye a közösségünkben” – jelezte közleményében Orbán Viktor pártja. A Blikk úgy tudja, Győrffy Balázs Budapest belvárosában szólt be valakinek, amiiből verekedés lett, a Központi Nyomozó Főügyészségen garázdaság és súlyos testi sértés gyanúja miatt indult eljárás.