Nem csökkent Javier Milei argentin elnök népszerűsége a dél-amerikai országban végrehajtott gazdasági reformok hatására sem, pedig jelentősen csökkent az életszínvonal az állami kiadások csökkentése miatt. Ez azért is váratlan, mert egyelőre nem lehet megjósolni, hogy az emberek mikor érzik majd a saját bőrükön a kedvező változásokat. Bár Argentínában több tüntetést is tartottak a radikális megszorítások miatt, legutóbb szerdán, amikor az Állami Dolgozók Szövetsége (ATE) nevű érdekvédelmi szervezet meghirdette a „nemzeti küzdelem napját”, ezek az akciók rendre elhalnak. A lakosság nagyobbik része láthatóan úgy véli: vállalni kell a népszerűtlen intézkedéseket, máskülönben esély sincs arra, hogy ország sorsa jobbra fordul. Sokan úgy vélik, Javier Milei az utolsó reményük.
A Bloomberg összeállítása szerint a Milei hivatalba lépése óta eltelt nyolc hónap alatt az árak több mint 100 százalékkal emelkedtek. Az első negyedévben a bruttó hazai termék 5,1 százalékkal zsugorodott az előző év azonos időszakához képest, miközben a munkanélküliség 0,8 százalékkal, 7,7 százalékra emelkedett az Országos Statisztikai és Népszámlálási Intézet (INDEC) adatai szerint. A G20-ak államai közül a listát toronymagasan vezető Dél-Afrika, valamint Olaszország után 2023-ban Argentínában volt a legmagasabb az állástalanok aránya a fiatal generáció körében (19 százalék). Az emberek jóval kevesebbet költenek, mint egykor, amire egy jellemző adat: a marhahús őshazájában a vörös hús fogyasztása több mint egy évszázada a legalacsonyabb szintre esett vissza.
Milei felszámolta az árszabályozásokat, csökkentette például a villamos energia, az üzemagyag és a közlekedés támogatását. Több mint 80 ezer közalkalmazottat bocsátottak el, 30 százalékkal csökkent a nyugdíjak értéke. A bevásárlóközpontok júniusban 10 százalékos fogyasztáscsökkentésről számoltak be. A Nemzetközi Valutaalap lefelé korrigálva előzetes előrejelzése 3,5 százalékos éves argentin GDP növekedést jövendöl.
Mivel a kiadásokat jobban csökkentették, mint az elmúlt 30 évben bármikor, a hajléktalanok száma is egyre nő. Egész családok telepedtek le a szupermarketek előtt egy zacskó rizsért vagy tésztáért koldulva, és gyakran csengetnek be a főváros utcáin használt ruhákat kérve.
Bár az utóbbi évtizedek legsúlyosabb megszorító intézkedései nyomán sokan nyomorba süllyedtek, Milei ugyanolyan népszerű, mint hivatalba lépésekor, amikor azt ígérte, hogy láncfűrésszel vágja szét az államot. A Management & Fit közvélemény-kutató intézet szerint Milei népszerűsége 52 százalékon áll, ami egy százalékpontos növekedést jelent februárhoz képest. Ez különösen figyelemreméltó, ha felidézzük, hogy elődje, Alberto Fernández elutasítottsága 79 százalékos volt hivatali ideje végén. Nemrég ráadásul családon belüli erőszakkal vádolták meg.
Milei népszerűségét főleg annak köszönheti, hogy a politikai elit évtizedek óta képtelen volt orvosolni az évtizedek óta tartó gazdasági válságot: 2001-ben csődbe jutott az állam, a költségvetés azóta sem tért magához. „Ez az argentinok híres rugalmassága” – fogalmazott az AP hírügynökségnek Gustavo González, a Buenos Aires-i Egyetem szociológusa. Mint mondja, ez az attitűd arra vezethető vissza, hogy három generáció folyamatos bizonytalanságban élt. A politikai vezetők sokáig felelőtlenül költekeztek.
Az infláció lehűtése – így hangzik Milei kampányszlogenje - támogatottságának egyik alappillére. A havi áremelkedés Argentínában a decemberi három évtizedes csúcsról, 25,5 százalékról júliusban 4 százalékra csökkent.
Bár a diktatúra kegyetlenkedéseit tagadó Milei tankként halad előre, ő sem mindenható, többször is falba ütközik az argentin kongresszusban. Szerdán a képviselők nagy többsége hatályon kívül helyezte azt az elnöki rendeletet, amely 100 milliárd pesóval emelné a hírszerzés, az Állami Hírszerző Titkárság (SIDE) támogatását. Ha a szenátus is elutasítja az előterjesztést, az súlyos vereség lenne az ultrajobboldali kormány számára. Miközben ugyanis az állami kiadásokat jelentősen csökkentették, nagy összegeket különítettek el a biztonságra. Az elutasítás azt is mutatja, hogy repedések keletkeztek a Milei és Mauricio Macri volt elnök közötti parlamenti szövetségben. Macri lassan kezd elhatárolódni az elnöktől, így Mileinek egyre több nehézséggel kell szembenéznie.