Ki más, mint az Obama házaspár aratta le a babérokat az országos demokrata konvenció kedd esti fellépői közül. Michelle Obama, akit nem véletlenül akartak sokan a demokraták lehetséges elnökjelöltjei között látni, bravúros módon a nemrég elhunyt édesanyja emlékére mondott gyászbeszédet kovácsolta lelkesítő indulóvá. Az anya által képviselt erényeket, mint a szerénység, a kitartás és a tenni akarás, Amerika legfontosabb karakterjegyei között említette és meggyőző erővel állította, Kamala Harris is rendelkezik ezekkel az értékes tulajdonságokkal. A volt elnök felesége kihangsúlyozta azt is, hogy Harris egy középosztálybeli, etnikailag sokszínű amerikai családból érkezik, aki semmit sem kapott ingyen, így ismeri az átlag amerikaiak választók mindennapi küzdelmeit. Ezzel a gondolattal célkeresztbe is vette Donald Trumpot, anélkül hogy egyszer is kimondta volna a nevét. Obamát és Harrist sem védte a több generáció alatt felhalmozott vagyon, nem kaptak második vagy harmadik esélyt, amikor kihívások tornyosultak előttük, hiába vártak volna egy kényelmes mozgólépcsőre. Donald Trump még korábban az illegális migráció ellen próbált félelmet kelteni a fekete választókban azzal, hogy beáramló idegenek elveszik majd a fekete munkákat. Erre utalva Obama tréfásan feltette a kérdést a hallgatóságnak: „Ki fogja megmondani Trumpnak, hogy az amerikai elnökség egy fekete állás?” - a közönség harsány nevetéssel fogadta a szellemes riposztot.
Ezután Barack Obama egykori elnök lépett a színpadra, aki követte a felesége gondolatmenetét Trumppal kapcsolatban. A gyerekes gúnynevekkel dobálózás, a sajtó kameráinak szóló önsajnáltató monológok és legújabban a kampánygyűléseken felbukkanó tömegek méretével kapcsolatos vitatkozás mind azt bizonyítja, hogy Trumpot saját maga és nem az amerikai választók problémái érdeklik. Obama elnök ezúttal humoros oldalát is meg tudta csillogtatni.
A volt elnök Trump gesztikulációját utánozva mutogatta el a kampánygyűléseit és a republikánus elnökjelölt „rátermettségét” illető méretbeli elmaradásokat.
Joe Bidentől az elnökség után a showt is elcsenték Chicagóban. Bár még mindig ő az Egyesült Államok elnöke, a meghívott vendégek sorában így is csupán a harmadik számú sztárja lehetett a most zajló demokrata elnökjelölő konvenciónak. A konvenció első hétfői napján az elnök szimbolikusan is átadta a stafétabotot Harrisnek. Az euforikus közönség már nem akarta számon kérni megmásított állításait a pártban vállalt generációs híd szerepről és az ennek ellentmondó újraválasztási ambícióiról, ahogy azzal sem foglalkozott senki, hogy Harris és más stábtagok mióta tudtak az elnök hanyatló fizikai állapotáról, amelyre jövő év januárjáig így is támaszkodnia kell a szuperhatalom jelenlegi vezetőjének. Egykor „túl fiatal voltam, hogy a szenátusba kerüljek, most túl öreg vagyok, hogy elnök maradhassak” – fogalmazott egy ponton az elnök, amely érzékletesen leírja az ötven éves karrierjének csendes tragédiáját.
Chicago lakói azonban nem csupán bukolikus pillanatokról számolhatnak be. Izrael gázai offenzívája ellen tüntető baloldali aktivisták ezrei tartottak tiltakozó menetet a városban. A róluk leszakadó, magukat militáns csoportként definiáló "Make it great like 68" nevű mozgalom tagjai áttörték a konvenció helyszíne köré épített kordont és többször összecsaptak a kivezényelt rohamrendőrökkel.