;

Izrael;Benjamin Netanjahu;Hamász;Gázai övezet;tűzszüneti tárgyalások;Antony Blinken;

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök

- A Hamász szerint Benjámin Netanjahu több ponton visszavonult a tűzszüneti tárgyalásokon, Tel-Avivba érkezett az amerikai külügyminiszter

Antony Blinken az izraeli kormányfőn kívül Joáv Galant védelmi miniszterrel és Jichák Hercog államfővel tárgyal, majd Egyiptomba utazik.

A tűzszüneti megállapodás elleni obstrukcióval vádolta meg Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt a Hamász vasárnap, a Dohában tartott tárgyalások legutóbbi fordulója után.

„Benjámin Netanjahut tesszük felelőssé a közvetítők erőfeszítéseinek a kudarcáért, a túszok életéért, akik ugyanolyan veszélyben vannak, mint a mi népünk a Gázai övezetben folytatódó légitámadások miatt” – áll a palesztin iszlamista szervezet által kiadott közleményben.

Az Egyesült Államok pénteken nyújtott be újabb kompromisszumos javaslatot az amerikai katari és egyiptomi közvetítők Izraellel folytatott kétnapos tárgyalása után.

A Hamász szerint a javaslat

„a Netanjahu által megszabott feltételeknek felel meg, különös tekintettel az állandó tűzszünet és a Gázai övezetből történő teljes kivonulás elutasítására”.

A miniszterelnök továbbá – folytatódik a közlemény – újabb feltételeket szabott a fogolycsere kérdésében, és több más pontban visszavonult, megakadályozva így a megállapodás nyélbe ütését.

Netanjahu előzőleg bírálta a Hamásznak a tűzszüneti megállapodás megkötésével kapcsolatos „makacs elutasítását”, és a Hamászra, nem pedig Izraelre történő nyomásgyakorlást szorgalmazott egy nappal Antony Blinken amerikai külügyminiszter látogatása előtt, aki

vasárnap este érkezett Tel-Avivba, hogy előbbre vigye a megállapodás ügyét.

A Hamász a közleményben megismételte „elkötelezettségét” az iránt, amiben július 2-án Joe Biden amerikai elnök és az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata alapján egyezséget kötöttek, valamint felszólította a közvetítőket, hogy „vállalják a felelősségüket, és kényszerítsék a megszállót: valósítsa meg, amiben megállapodtak”.

Az amerikai elnök terve az első szakaszban hathetes fegyverszünetről szól, egyidejűleg az izraeli erők kivonásával a Gázai övezet sűrűn lakott részeiről, valamint az október 7-én elrabolt túszok kiszabadításával. A második szakasz teljes izraeli kivonulást irányoz elő.

Antony Blinkennek a Hamász és Izrael október 7-én kezdődött összetűzése óta ez a kilencedik közel-keleti útja. A látogatás célja a tűzszüneti megállapodás elérése. Az amerikai külügyminiszter hétfőn Benjámin Netanjahun kívül Joáv Galant védelmi miniszterrel és Jichák Hercog államfővel tárgyal, majd kedden Egyiptomba utazik.

A július 4-i parlamenti választáson elsöprő győzelmet arató Munkáspárt teljesen új stratégiát hirdet a szélsőségek ellen, beleértve a demokráciát fenyegető szélsőjobboldali és iszlamista eszméket is.