;

Izrael;

Az amerikai haditengerészet hadihajókat és tengeralattjárót is telepített a térségbe Izrael védelmére és a háborús eszkaláció megelőzésére

- Győzködik a Hamászt

Irán és a Hezbollah a tűzszüneti tárgyalások sikere esetén elállhat eredeti tervétől, az Izrael elleni közvetlen támadástól. Ez megállítaná a regionális eszkalációt. De a tárgyaláshoz kellene a Hamász is.

Csak a csütörtökre tervezett, egy­előre bizonytalan színhelyű – Dohában vagy Kairóban sorra kerülő – tűzszüneti tárgyalások eredményeként létrejövő gázai tűzszüneti megállapodás akadályozhatja meg Iránt abban, hogy közvetlen csapást mérjen Izraelre, így torolva meg Iszmáil Hanije Hamász-vezér teheráni meggyilkolását – közölte a Reuters. A brit hírügynökségnek három magas rangú iráni tisztségviselő nyilatkozott neve elhallgatása mellett.

Amerikai és izraeli titkosszolgálati jelentések vasárnap este és hétfőn, újraértékelve korábbi helyzetjelentésüket, azt valószínűsítették, hogy Irán rövidesen, akár 24 órán belül közvetlen csapást mérhet Izraelre, ami regionális háborúba sodorhatja a Közel-Keletet, tekintve, hogy a libanoni Hezbollah is csatlakozik az iráni támadáshoz. Mind Teherán, mind a Hezbollah nyilvánosan ígért megtorlást a Hamász- vezér, illetve a Hezbollah-vezérkari főnök meggyilkolása miatt. Az amerikai haditengerészet hadihajókat és tengeralattjárót telepített a Közel-Keleten Izrael védelmének megerősítésére és a regionális eszkaláció megelőzése céljából, a nyugati diplomácia a térségbeli államokkal karöltve mindent megtett a feszültség tárgyalásos megoldásáért. A hétfőről keddre valószínűsített Irán–Hezbollah-támadás elmaradt, kedden az iráni kormányzat újfent megerősítette, a nyugati államok felhívására reagálva, hogy joga van a válaszhoz, és meg is fogja tenni. Ennek mértékétől és célpontjától függ a térség stabilitása, hiszen Izrael is jelezte, kemény választ fog adni minden, a területét ért támadásra.

A keddi, név nélküli, nem hivatalos nyilatkozat, miszerint a tűzszünet eredményéhez köti Irán a támadást, jelentős fordulatot hozott. 

A gázai tűzszünet ugyanis lehetővé tenné Irán számára, hogy presztízsveszteség nélkül kihátráljon a helyzetből, fedezetet adna egy kisebb „szimbolikus” válaszlépésre. A felvetés mindazonáltal azt igazolja, ami kezdettől nyilvánvaló volt: a felek igyekeznek elkerülni a totális háborúba sodródást, de becsületbeli ügynek tartják a megtorlást.

A tűzszüneti tárgyalások sikeréhez azonban szükség lenne a Hamász részvételére, Izrael ugyanis a saját túszai szabadulása érdekében hajlandó egyáltalán tárgyalni a fegyvernyugvásról. A palesztin terrorszervezet azonban hétfőn, a küszöbönállónak tekintett iráni támadás árnyékában jelentette be, hogy nem vesz részt a tűzszüneti tárgyalásokon, kedden pedig május óta először Tel-Avivra lőtt ki rakétákat.

Izraeli sajtójelentések szerint Katar győzködi a Hamász vezetését, és mindent megtesz azért, hogy a palesztin terrorcsoportot a tárgyalóasztalhoz terelje.

Putyin, a humanistaMahmúd Abbász palesztin elnököt fogadta kedden Moszkvában Vlagyimir Putyin. A megbeszélésen az orosz elnök azt mondta, Oroszország támogatja a palesztin állam létrehozását és saját ukrajnai háborúja ellenére odafigyel a közel-keleti eseményekre. Moszkva nagy fájdalommal és aggodalommal követi a palesztin nép sorsát, a „Palesztinában” kibontakozó humanitárius katasztrófát, hangsúlyozta az Ukrajna ellen több mint 900 napja háborút indító orosz elnök, számoltak be az orosz hírügynökségek.

400 négyzetkilométernyi területen csaptak fel a lángok vasárnap Görögország fővárosa környékén. Bár kedden a szél kedvezőbbre fordult, és a tűzoltók erőfeszítéseit siker koronázta, hogy több gócra szűkítették a tüzet, a neheze még hátra van.