;

ellenzéki tüntetés;venezuelai elnökválasztás;Nicolas Maduro;

A tömeges letartóztatások ellenére a venezuelai ellenzék nem adja fel a küzdelmét a voksolást elcsaló rezsimmel szemben

- Közvetítési kísérletek Venezuelának

A brazil és a kolumbiai elnök kompromisszumként új elnökválasztás megtartását javasolta Venezuelának. Az újabb nagy tüntetésre készülő ellenzék azonban elutasította ezt.

María Corina Machado venezuelai ellenzéki vezető újabb tüntetést hirdetett meg a július 28-i elnökválasztást elcsaló Nicolás Maduro rezsimje ellen. Machado szerint a tömegmegmozdulás célja az, hogy az ellenzék megünnepelje győzelmét. Machado a közösségi médiában jelentette be a szombati megmozdulást: „Utcára vonulunk Venezuelában és más országokban is, hogy a világ támogassa győzelmünket, s elismerje az igazságot és a nép szuverenitását” - hangoztatta felhívásában.

A voksoláson Maduro győztesnek nyilvánította magát, az ellenzék és számos külföldi állam azonban kétségbe vonta ezt az eredményt. Az ENSZ is elítélte mindazt, ami Venezuelában történt, a világszervezet szakértői jelentése megállapította, hogy a voksolás messze nem felelt meg a demokratikus normák és az átláthatóság feltételeinek. Megjegyezte, a rezsim nem tette közzé a választási jegyzőkönyvet, amelyekből nyilvánvalóan az derülne ki, hogy a voksolást az ellenzék jelöltje nyerte meg. Válaszként a caracasi külügyminisztérium „külföldi ügynököknek” és „hamis szakértőknek” bélyegezte az ENSZ megbízottjait.

Az ellenzék hetek óta próbálja bizonyítani, hogy Edmundo González Urrutia volt diplomata győzött a július 28-i választásokon a voksok 70 százalékával. Maduro kemény terrorral, elnyomással reagált. A jelentések szerint hatóságai elkobozták néhány ellenzéki vezető útlevelét is. Becslések szerint 2-3 ezer körül lehet azoknak a száma, akiket a voksolás óta tartóztattak le a rezsim elleni tiltakozások során.

Közben az Egyesült Államok a jelek szerint a háttérben bizalmas tárgyalások sorozatát folytatja, hogy meggyőzze Madurót: a neki biztosított kegyelemért cserébe adja át a hatalmat. Erről amerikai források számoltak be a Wall Street Journalnak. A jelentés szerint a Biden-kormányzat „mindent letett az asztalra”, hogy meggyőzze a venezuelai államfőt, hogy még hivatali idejének lejárta előtt távozzon.

Madurót számos bűncselekménnyel vádolja a washingtoni igazságügyi minisztérium. A venezuelai elnök mellett az USA kegyelmet ajánl fel a befolyásos tiszteknek is. Maduro állítólag kijelentette, hogy nyitott a párbeszédre, ha Washington „tiszteletet” tanúsít iránta.

A WSJ beszámolója szerint az erről szóló egyeztetésekre a katari Dohában került sor. A tárgyalások ezután folytatódtak a venezuelai kongresszus elnöke és Maduro szövetségese, Jorge Rodríguez, valamint Daniel Erikson, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács politikai igazgatója között.

Latin-Amerika három legnépesebb országa - Brazília, Mexikó és Kolumbia - szintén részt vett a patthelyzet feloldására tett kísérletben. Luiz Inácio Lula da Silva brazil és Gustavo Petro kolumbiai elnök csütörtökön a voksolás megismétlését és egy ideiglenes, koalíciós kormány felállítását javasolta kompromisszumként, ennek fejében feloldanák a Venezuela elleni szankciókat, és amnesztiát kapnának a rezsim emberei. A venezuelai ellenzék azonban elutasította a választás megismétlésének ötletét. Joe Biden amerikai elnök először támogatta a kezdeményezést, órákkal később azonban a Fehér Ház már nemet mondott rá. John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője azt is tagadta, hogy Washington „ösztönzőket kínálna” Madurónak, hogy rávegye a hatalomból való távozásra. „A választás győztese Edmundo González” - hangoztatta Kirby, s azt követelte, Caracas hozza nyilvánosságra a választási jegyzőkönyvet.

A Vatikán is igyekszik diplomáciai lépéseket tenni. Juan Antonio Cruz Serrano, a Szentszék állandó megfigyelője az Amerikai Államok Szervezetében (OAS) támogatta a venezuelai püspöki konferenciát, amely kétségbe vonta a választási eredményeket. Az OAS nemrég tartott rendkívüli ülésén a részletes választási eredmények közzétételét és a venezuelai gyülekezési szabadság garantálását követelő állásfoglalás nem kapott többséget. Brazília és Kolumbia tartózkodott az USA, Argentína, Uruguay és Paraguay által előterjesztett állásfoglalás ügyében.

Kijevi közlések szerint az ukrán erők már több mint nyolcvan települést ellenőriznek Kurszkban: az orosz terület ellen múlt héten indítottak támadást. Egyre nő az orosz hadifoglyok száma is. Ezért az ukrán hadművelet egyik célja a fogolycsere is lehet Oroszországgal.