;

Oroszország;Ukrajna;Vlagyimir Putyin;Volodimir Zelenszkij;Kurszk;

 A kurszki offenzíva továbbra is kérdések sorát veti fel, de egy biztos: rendkívül kínos Putyin számára

- Putyin bizonytalankodik

Kijevi közlések szerint az ukrán erők már több mint nyolcvan települést ellenőriznek Kurszkban: az orosz terület ellen múlt héten indítottak támadást. Egyre nő az orosz hadifoglyok száma is. Ezért az ukrán hadművelet egyik célja a fogolycsere is lehet Oroszországgal.

Ukrajna váratlan támadása az oroszországi Kurszki megye ellen az egyetlen módja annak, hogy az agresszort tárgyalóasztalhoz kényszerítsék.- mondta a The Independentnek az ukrán elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója. Mihail Podoljak az előtte nyilatkozóknál részletesebben szólt a hadművelet céljairól. - Egyértelmű eszközöket kell használnunk, hogy tárgyalásra kényszerítsük Oroszországot - mondta, ezek közé sorolta a katonai kényszerítést. "A gazdasági és diplomáciai eszközökön túl taktikai vereségeket kell okoznunk Oroszországnak" - tette hozzá. Fontos fejlemény, hogy a háború orosz földre érkezett – fejtette ki, mondván, az oroszok nem beszélnek a háborúról, el vannak vele, érdeklődéssel nézik a tévében, de amikor a harcok orosz területre érkeznek, megdöbbennek, félnek. - Ez jelentősen befolyásolja Oroszország pszichológiai állapotát – hangoztatta Podoljak.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön hivatalosan is megerősítette, hogy Szudzsa ukrán kézre került. A kisváros az ukránok által elfoglalt települések közül a legnagyobb, és kulcsfontosságú szerepe van a nyugat-szibériai földgáz európai tranzitjában. A kurszki atomerőmű mindössze hatvan kilométerre található tőle, és a megyeszékhely, Kurszk sincs túl messze: nagyjából 100 kilométer. A városban megkezdték a katonai parancsnokság fölállítását.

Zelenszkij megismételte, addig folytatják a hadműveletet, amíg kitűzött céljaikat el nem érik. Podoljakkal ellentétben ő nem bocsátkozott részletekbe, időről időre tőle és másoktól is elhangzik, hogy "tovább bővült a cserealap". Pénteken olyan hírek érkeztek, hogy az ukrán erők már több mint nyolcvan települést ellenőriznek Kurszk megyében, és a Sky News pénteki híre szerint egyre nő az orosz hadifoglyok száma: a fogolytábor szóvivője a Sky Newsnak elmondta, hogy egy hét alatt több mint 200 hadifoglyot fogadtak be. Idéztek Azad Safarov ukrán újságíró Facebook-bejegyzéséből: ennyi orosz foglyot még a 2022-es harkivi hadművelet során sem láttam - mondta az újságírónak az ukrán fegyveres erők egyik tisztje, aki a foglyok szállításával foglalkozik.

Elemzők jórészt egyetértenek abban, hogy ez lehet az egyik fő cél: sok ukrán esett korábban orosz hadifogságba, jó, ha van kikkel kicserélni őket. Az ellenőrzés alá vont területek is Kijev pozícióit javíthatják a majdani tárgyalásokon, amelyek viszont most nincsenek látótávolságban. Az orosz ENSZ küldöttség helyettes vezetője kijelentette, "nagylelkű ajánlatukat" el lehet felejteni. "Az immár nincs az asztalon" - mondta

Érdemes elemezni az orosz „nagylelkűség” fogalmát. Csak a legfőbb orosz követelések: Ukrajnának ki kellene vonulnia mind a négy keleti megyéből, amelyet Oroszország önhatalmúlag a sajátjának nyilvánított, még azokról a területekről is, amelyeket két és fél év alatt sem sikerült elfoglalnia az orosz hadseregnek, és Kijevnek persze le kellene mondania a NATO csatlakozásról. Putyin orosz elnök láthatóan nehezen jut döntésre. Az ukrán katonák a második hétvégét kezdik meg ma orosz földön, és csak az újabb hírek szólnak orosz csapatmozgásokról. John Kirby, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója csütörtökön annyit mondott, hogy néhány orosz egységet átirányítottak a kurszki térségbe, de nem tudni, hányan vannak. "Nem tudjuk megmondani, Putyin mit fog tenni" - mondta Kirby, és hozzátette: "ha csapatokat mozgat a térségbe, az arról tanúskodik: aggódik a történtek miatt". Az Amerika Hangja tudósítása szerint kitért arra is, hogy az Egyesült Államok nem látja a Kremlnél a nukleáris retorika fokozódását.

Pedig igény volna rá: egy fizikus, bizonyos Anatolij Volincev, a Permi Állami Egyetem professzora levélben javasolta Putyinnak, hogy hajtson végre taktikai atomcsapást Ukrajna ellen. A nyugati segítség leállítását szerinte a közlekedési infrastruktúrára mérendő nukleáris csapásokkal kellene megakadályozni, tippet is ad: például a kárpátaljai Beszkidi alagút lehetne az egyik célpont.

Az augusztus 6-a óta tartó ukrán hadművelet első sikerei állítólag megnövelték az Egyesült Államok hajlandóságát arra, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal lássa el Ukrajnát, legalábbis a Politico ilyen információk birtokába került, A rakéták küldéséről végleges döntés még nincs, dolgoznak a részleteken - mondta egy kormányzati tisztviselő. Egyebek közt biztosítani kell az érzékeny technológia átadásának ellenőrzését, tovább azt, hogy az ukrán repülőgépek képesek legyenek a több mint egy tonnás, 450 kilogrammos robbanófejet hordozó rakéta indítására. Egyelőre nem tudni, az amerikai hadügyminisztérium jóváhagyta-e már a rakéták átadását. A Pentagon szóvivője, Jeff Jurgensen a mellébeszélés tankönyvébe való homályba burkolta a semmit: "Több lehetőséget mérlegelünk, hogy kielégítsük Ukrajna biztonsági igényeit, de nincs információnk, amellyel szolgálhatnánk - mondta.

Megszólalt Alekszandr Lukasenko is. A belarusz elnök az orosz Rosszija tévében titokzatoskodva javasolta az oroszoknak és az ukránoknak, üljenek tárgyalóasztalhoz, mert erre a "verekedésre" csak bizonyos embereknek van szükségük, akik azt akarják, hogy ők üssék-verjék egymást. Rondább szavakat is idézett tőlük, de nem nevezte meg őket. A találgatáshoz azért adott kis segítséget: annyit elárult, hogy amerikai származásúakról van szó. "Azt akarják, hogy pusztítsuk el egymást"- hangoztatta. Végül megismételte, az ország területén elhelyezett orosz atomfegyvereket nem készül bevetni mindaddig, amíg meg nem sértik Belarusz határait. 

Hivatalosan szabálytalan szívverés okozta az orosz ellenzéki vezető halálát. Özvegye valamiért nem hisz a megállapításnak.