;

szélsőjobb;Geert Wilders;Hollandia;Patrióták Európáért;

Wilders februárban „Európa bolondjának” nevezte Hollandiát a sok ukrán menekült befogadása miatt

- Wilders megkérdőjelezi Kijev támogatását

Három kérdést nyújtott be a parlamentnek.

Geert Wilders, a holland szélsőjobboldali Szabadságpárt (PVV) vezetője, akinek pártja nyerte meg a tavalyi parlamenti választást, s így a PVV a hivatalban lévő kabinet legerősebb politikai ereje, három kérdést nyújtott be a parlamentnek, amelyben felveti a Kijevnek nyújtott támogatás felülvizsgálatának kérdését, ha bebizonyosodik, hogy Kijev állt az Északi Áramlat gázvezeték elleni 2022-es szabotázsakció mögött.

A The Wall Street Journal vizsgálata csütörtökön közzétett vizsgálata szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is tudott az Oroszországot és Németországot összekötő vezeték felrobbantását célzó tervről, és beleegyezett annak megvalósításába. Később le akarta fújni az akciót, de már késő volt. Wilders előzőleg enyhített az Ukrajna támogatásával kapcsolatos álláspontján azért, hogy létrejöhessen a kormányzáshoz szükséges paktum a mérsékelt és a szélsőjobboldal között. A PVV vezetője idén februárban még „Európa bolondjának” nevezte Hollandiát, mert szerinte az állam „túl sok ukrán menekültet fogadott be”. Egyúttal ellenezte a Kijevnek nyújtott katonai támogatás folytatását azzal érvelve, Hollandiának meg kell tartania fegyvereit, hogy „megvédhesse magát”. Mark Rutte előző kormányfő, akit időközben NATO-főtitkárnak választottak meg, többször is kijelentette, hogy garantált Hollandia hosszú távú támogatása Ukrajna számára.

Tavaly júliusban, a washingtoni NATO-csúcstalálkozón Dick Schoof miniszterelnök megerősítette kormánya támogatását Kijev számára. Wilders és pártja sem ellenkezett nyilvánvalóan azért, mert az új koalíció nem jöhetett volna létre, ha a PVV ragaszkodik a katonai segélyek leállításához. Most azonban a WSJ jelentése új lendületet adhat az Orbán Viktorral igen jó kapcsolatban lévő Wilders Ukrajna-ellenes politikájának. A parlamentnek benyújtott kérdéseiben tisztázást kér Volodimir Zelenszkijnek a gázvezeték felrobbantásával kapcsolatos szerepét illetően és következményeket követelt, ha bebizonyosodik az ukrán államfő érintettsége. Wilders azt kérdezi Schoof miniszterelnöktől, valamint a védelmi és külügyi tárcavezetőktől, Hollandia milyen álláspontot képviseljen abban az esetben, ha a szabotázs megerősítést nyer. „Készen állnak arra, hogy újragondolják ezt a kapcsolatot Ukrajnával? Ha nem, akkor miért nem?” - kérdezi a parlamenthez intézett feljegyzésében.

A PVV júliusban csatlakozott az Európai Parlamentben a Patrióták Európáért szélsőjobb frakcióhoz, amelyben több oroszbarát párt is helyett kapott, a Fideszen kívül is.

Az Északi Áramlat gázvezeték-hálózat a Balti-tenger alatt fut Oroszországból Németországba, hogy földgázt szállítson Nyugat-Európába. Ez eurómilliárdokat jelentett volna a Kremlnek. A robbantást 2022 szeptemberében hajtották végre a WSJ és német források szerint ukránok. A CIA még a robbantás előtt tájékoztatta Németországot, és figyelmeztette Zelenszkijt, fújja le az akciót, derült ki az amerikai lap cikkéből.

Wilders fellépése azt jelzi: a WSJ jelentése nyomán új erőre kaphatnak azok a szélsőséges oroszbarát erők, amelyek kezdettől fogva bírálták Ukrajna katonai támogatását. 

Hivatalosan szabálytalan szívverés okozta az orosz ellenzéki vezető halálát. Özvegye valamiért nem hisz a megállapításnak.