emberi jogok;tanulmány;II. János Pál pápa;pápalátogatás;Ferenc pápa;VI. Pál;

Korai lenne még azt mondani, hogy Ferenc pápa is hozzájárult több országban az emberi jogok helyzetének javításához, de nem zárható ki, hogy ez konkrét célja is az egyes vizitek alkalmával

Reményt adó látogatások: Ferenc pápa egy-egy külföldi vizitje miatt az adott országban javult az emberi jogok helyzete

Saját tapasztalatból mondhatjuk, hogy ez nem tekinthető törvényszerűségnek.

A pápák VI. Pál óta hagyják el rendszeresen a Vatikánt, s látogatnak el más országokba. Bár Ferenc egészségi problémái miatt az utóbbi időben kevesebbet ment külföldre, utoljára tavaly szeptemberben a franciaországi Marseille-be látogatott el a mediterrán térség püspökeinek találkozója miatt, most azonban pápaságának messze leghosszabb ideig tartó külföldi látogatására készül: szeptember 2. és 13. között ázsiai körúton vesz részt. Indonéziába, Pápua Új-Guineába, Kelet-Timorba, valamint Szingapúrba vezet az útja. Elsősorban olyan országokról van szó, ahol a katolikusok kisebbségben élnek, bár Ferenc előszeretettel látogat el olyan térségekbe, ahol a keresztények a „peremen” élnek. Az idei évre még egy utat tervez: szeptember végén két európai országban, Belgiumban és Luxemburgban várják.

Mekkora a befolyása a Vatikán gazdaságilag és politikailag kevésbé fontos, apró államának a nemzetközi politikára? A közelgő pápai vizitek kapcsán meglepő tanulmányt tettek közzé a pápalátogatásokról. Ennek megállapítása szerint az egyes egyházfők külföldi államban tett látogatásai kedvezően hatottak az emberi jogok ottani helyzetére. A mindenkori pápa külföldi vizitjei során elmondott beszédeiben nem csak az adott régió, illetve az ottani országok jelentőségére mutat rá, hanem a társadalmi feszültségek forrásaira is. Ennek nyomán pedig társadalmi változásokat eredményezhet.

A Brüsszeli Szabadegyetem és a Hamburgi Egyetem két kutatója elemezte az apostoli utazások hatását a helyi emberi jogokra, és alapvetően kedvező megállapításokra jutott. Marek Endrich és Jerk Gutmann egyebek mellett az adott ország médiumaiban megjelent írásokat, illetve az emberi jogsértések számát vizsgálták a pápalátogatás előtt és után, s azt, hogy az egyházfők milyen beszédeket mondtak az adott államban.

Összesen négy pápa 283 külföldi látogatását vették górcső alá, VI. Páltól Ferencig. A kutatás során azokat az országokat vették figyelembe, amelyek emberi jogi helyzetéről konkrét adatok álltak rendelkezésre. A vizsgálatot 2019-ig, a világjárvány előtti időszakig végezték.

Nem véletlenül adták tanulmányuknak a "Pacem in terris" (Béke a földön) nevet. Ez XXIII. János pápa 1963-ban megjelent enciklikájának címére utal, amelyben az egyházfő az emberi jogok fontosságát hangsúlyozta. Ezt az üzenetet a Hittani Dikasztérium idén is megerősítette a Dignitas infinita (Végtelen méltóság) című nyilatkozatával. A dokumentum három fejezetében elemzi az emberi méltóság kérdését, a negyedik pedig ennek megsértésének eseteiről szól.

A tanulmányt végző kutatók szerint az egyház „a társadalmi érdekek védelmezőjeként lép fel”. Ezért a Szentszék úgy véli, az emberi jogok kérdésében is joga van arra, hogy felszólítson azok védelmére. A kutatók szerint a katolikus egyház egyik fontos mondanivalójává vált az emberi jogok védelme, ami különböző módon érvényesült. II. János Pál például a kommunizmus, majd a rendszerváltozás után a kapitalizmus szélsőséges formái ellen emelt szót, Ferenc pápa pedig a szegények védelmének fontosságára hívja fel az adott kormányzat figyelmét.

Ferenc pápa külföldi látogatásain főleg a szegények, a peremen élők helyzetére hívja fel a figyelmet

Mint a tanulmány rámutat, egy-egy pápalátogatás nemcsak a katolikus egyház imázsát javíthatja, hanem az érintett országok kormányai számára is „kifizetődő lehet”. Ha az adott államban jónak nevezhető az emberi jogi helyzet, vagy a kormányzat már a látogatás előtt is késznek mutatkozott annak javítására, az egyházfő dicsérete megerősíti legitimitásukat, ezzel pedig hozzájárulhat hivatali idejük esetleges meghosszabbításához. A pápa jelenléte az ország nemzetközi hírnevét is növelheti, ami nem elhanyagolható például a turizmus szempontjából, szerepel a dokumentumban.

A tanulmány szerint már a pápalátogatások előtt voltak jelei annak, hogy az adott ország jobban odafigyel az emberi jogok védelmére. Sőt, a javulás inkább a pápalátogatás létrejöttéig volt jellemző, utána kevésbé. Az egyházfő vizitjének közeledtével kevesebb volt a jogsértés az adott országban, több esetben szabadon engedték a politikai okokból bebörtönzötteket, vagy legalábbis egy részüket. A felmérés szerint a kedvező hatás már attól fogva érzékelhetővé válik, hogy a Vatikán elfogadja a fogadó ország meghívását. Bár az emberi jogok javulása a látogatás után kevéssé volt megfigyelhető, de nem is esett vissza a korábbi szintre – állapították meg a kutatók.

A kutatók szerint a pozitív hatások nagyrészt a nemzetközi médiának köszönhetőek. A külföldi televíziók, lapok figyelme ugyanis a pápalátogatáskor erőteljesebben irányul a fogadó országra. S ilyenkor nem csak a katolicizmus ottani helyzetét vizsgálják, de jelentős részben az emberi jogi helyzetre is összpontosítanak. Mint a megfigyelések mutatják, a pápalátogatás idején az átlagoshoz képest megduplázódik az e témáról szóló cikkek száma.

A tanulmány azért azt is megállapítja, hogy pozitív hatásokat inkább a demokratikus országokban figyelték meg, az antidemokratikus államokban ez már kevésbé volt jellemző.

A kutatók szerint ez a hatás annak köszönhető: a demokratikusan megválasztott kormányok el is várják, hogy a média nagyobb figyelmet szenteljen az emberi jogi kérdéseknek, a pápa pedig elismerje a védelmük érdekében tett erőfeszítéseiket. "A kormányok csak akkor hívják meg a pápát, ha úgy vélik, hogy megerősíti legitimitásukat, tehát az előnyök felülmúlják a hátrányokat, így a látogatás költségeit. Az adott kormány így számol annak kockázatával is, hogy a pápa kritikát fogalmaz meg az ország emberi jogi helyzete miatt” – szerepel a tanulmányban.

A kutatás arra a következtetésre is jutott: nagyon valószínű, hogy az adott pápa ellátogat szülőhazájába. Ez pedig reményt jelenthet Argentínának arra, hogy Ferenc 2013-as megválasztása óta először ellátogasson szülőhazájába. Feltételezések szerint erre már akár novemberben sor kerülhet. Ahogy telik-múlik az idő, úgy csökken egy ilyen út esélye. Ferenc decemberben ünnepli 88. születésnapját, így nyilvánvalóan a jövőben egyre kevesebb fárasztó külföldi utat vállal.

A tapasztalat azt is mutatja, hogy a pápalátogatás nem vezet törvényszerűen az emberi jogok javulásához: a jelenség nem figyelhető meg Magyarországon a tavaly tavaszi pápalátogatás óta, bár egyértelmű, hogy a kormány célja saját legitimitásának megerősítése volt Ferenc által.

Aggodalom és kritika a pápalátogatás miatt

Szakértők szerint Ferenc pápa szeptember 11-13-ra tervezett szingapúri látogatása nem a megfelelő időben" zajlik, mert az átlagosnál magasabb a terrorveszély, jóllehet nincs jele közvetlen fenyegetésnek – derül ki a ucanews.com platform által közölt kormányzati jelentésből. Ennek oka a szomszédos Malajziában és az egész régióban növekvő Izrael-ellenes hangulat. Az elégedetlenség akár Szingapúrra is átterjedhet. Elképzelhető, hogy malajziai milicisták tiltakozó akciókat tartanak a katolikus egyházfő térségbeli látogatása ellen, idézte a portál Aruna Gopinathot, a Kuala Lumpur-i Malajziai Nemzetvédelmi Egyetem biztonsági elemzőjét. Gopinath szükségesnek tartotta az "átfogó megfigyelést" Malajziában, valamint fokozott biztonsági óvintézkedéseket a Fülöp-szigetek és Szingapúr nagykövetségein Kuala Lumpurban.

A kelet-timori látogatást is bírálatokkal illették annak várható költségei miatt. A kormány szerint a rendezés költségei elérik a 12 millió dollárt, ebből csak az oltár körülbelül egymillióba kerül – mondta Mariano Ferreira, a Lao Hamutuk nevű emberi jogi szervezet munkatársa az Ucanewsnak. A kormány viszont ehhez képest csak 4,7 millió dollárt különített el az élelmiszertermelés növelésére, idézte a portál a Kelet-Timori Fejlesztési Monitoring és Elemző Intézet kutatóját. Ez pedig alig ér valamit a mezőgazdaság fejlesztése tekintetében. A pápai misét a tengerparton tartják, mintegy nyolc kilométerre a fővárostól, Dilitől. A kormány 23 hektár földet „különít el” az eseményre, amely emberi jogi aktivisták szerint 185 ott élő családot kényszerítene lakóhelye elhagyására. Pedrito Vieira, a Land Network koordinátora elmondta az Ucanewsnak, hogy a kormány még nem kínált alternatívákat a szegény családoknak.

Kelet-Timor a Fülöp-szigeteken kívül az egyetlen ország Kelet-Ázsiában, ahol a keresztények élnek többségben. A lakosság közel 98 százaléka vallja magát katolikusnak. Ferenc pápa szeptember 8-án és 9-én kelet-ázsiai útja során látogat először az országba. Az 1,3 millió lakosból várhatóan mintegy 700 ezren vesznek részt a pápai misén. 

A legfrissebb felmérés szerint már három csatatér államban is átvette a vezetést Kamala Harris demokrata elnökjelölt Donald Trumppal szemben. A villámrajt ellenére az öröm még korai, hiszen a jelöltcserével Harris a Biden-elnökség sebezhető pontjait is örökölte.