;

Kárpátalja;Ukrajna;Orbán Viktor;Orbán Balázs;Nézelődő;

- Mocskos játékok

Nézelődő

Túlságosan gyakran zörög a haraszt ahhoz, hogy ne figyeljünk fel rá, a regnáló hatalom kétszínűsége pedig egyenesen kiköveteli fokozott, óvatos figyelmünket. Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója nyilatkozott a napokban a Népszavának: Ukrajna esetleges felosztásáról és Donald Trump volt és talán leendő amerikai elnök béketervéről is beszélt az MCC Feszten, és ezzel alaposan felzavarta azt a bizonyos harasztot.

Nem ez volt az első eset, hogy Ukrajna jövője szóba került, bár ilyen magas szinten eddig meg kellett elégednünk azzal a megnyugtató állásponttal, miszerint Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása és függetlensége mellett. Ami mégiscsak egy - meglehetősen óvatos, de - kiállás Ukrajna mellett, és ami hivatott volt arra is, hogy a túlzott orosz elkötelezettséget – mind erőtlenebbül – kiegyensúlyozza a Nyugat szemében.

Orbán Balázs szerint ehelyett „nem zárható ki Ukrajna jövőbeni felosztása, amelynek egyik része NATO-tag lehetne, míg a másik részét az Egyesült Államok és Oroszország közötti megállapodás biztosítaná”. Orbán Balázs úgy véli, hogy a jelenlegi helyzetben minden olyan megoldást támogatnak, ami stabilitást teremt a térségben. „Ha az a biztonsági architektúrára vonatkozó döntés, hogy Oroszország megelégedik egy területtel vagy egy megközelítéssel és az Amerikai Egyesült Államok, meg a NATO garantálja egy másik területnek a biztonságát, és innentől kezdve hosszú évtizedekre békében élünk egymással (...) lehet, hogy ez lesz a konfliktus végkimenetele” – fejtette ki a politikus.

A Donald Trump által képviselt béketervekről szólva – mert erről van szó - Orbán Balázs úgy fogalmazott: a volt amerikai elnök úgy teremthet békét, hogy az Amerikai Egyesült Államok, mint a legerősebb szuperhatalom vezetője, meghatározza a konfliktus lezárásának feltételeit. 

Első pillantásra ez sem sokkal több annál, minthogy Ukrajna mondjon le területei egy részéről. (Mintha Magyarország szó nélkül lemondana két megyéről.) Az azonban még csak álomnak sem szép, hogy sokkal inkább mocskos játéknak bizonyuló tettekre készül itt Donald Trump vezényletével az Amerikai Egyesült Államok, ha hagyják. Mert az még a legkevesebb, hogy itt már szó sem esik Ukrajna függetlenségéről és területi integritásáról, azaz arról, hogy előfeltételként kezeljék a megszálló orosz csapatok kivonását. Helyette tényként kezeli a magyar fél is az oroszok által még el sem fogadott új „biztonsági architektúrát”, Ukrajna kettéválasztását egy orosz-barát, és egy NATO-barát országrészre a megfelelő biztonsági garanciákkal. (Mintha az Koreában, vagy Vietnámban működött volna.)

Csak sejtjük, mennyire volna stabil ez a pax Americana Trump tálalásában – ha ő lenne az elnök –, miközben Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor a pax Americana írmagját sem tűrné meg.

Ha csak nem jár már mindkettőjük fejében Kárpátalja.