;

hőség;szállítás;csomagautomata;

Érdemes beltéri automatába kérni a szállítást, ha kényes terméket vásárolunk

- Könyvet igen, krémet ne – Egyre nő a csomagautomaták népszerűsége, országszerte már négyezerre rúghat a számuk

De vajon mindig ez a jó megoldás online rendeléskor?

Az automaták kétségkívül bírnak előnyökkel a házhoz szállítással szemben – kisebb környezetterhelést jelentenek, és általában olcsóbbak is, mint a futárszolgálatok, illetve rugalmasan lehet átvenni a megrendelt terméket –, azonban érdemes megemlíteni egy olyan szempontot, amire nem mindenki gondol, ez pedig a berendezésekben uralkodó hőmérséklet. Sok kültéri csomagautomatára nyáron órákon keresztül tűz a nap, télen viszont a mínuszokat kell kívül tartani. Egy ruhának, cipőnek, könyvnek persze mindegy, milyen hőfokon tárolják, azonban vannak olyan termékkörök, amelyeknek nem használ sem a meleg, sem a hideg. Ilyenek például a táplálék-kiegészítők, a kozmetikumok vagy az akkumulátorral működő eszközök (mobiltelefonok, laptopok).

Körkérdéssel fordultunk a csomagautomatákat üzemeltető cégekhez, mik a tapasztalataik, mekkora problémát jelent a külső hőmérséklet, okozhat-e ez minőségromlást az érzékeny termékeknek, illetve mit tesznek azért, hogy erre felhívják a vásárlók figyelmét.

A DPD-től azt a választ kaptuk, hogy a kültéri csomagautomaták hőmérséklete valóban jelentős kihívást jelenthet, különösen a nyári kánikulában és a téli hideg időszakokban. Automatáik esetében folyamatosan mérik a fő oszlopegység belső hőmérsékletét, amely hozzávetőlegesen megfelel a többi rekesz belső hőmérsékletének. Ezzel a rendszerrel biztosítani tudják, hogy naprakész információik legyenek az automaták belső hőmérsékletéről, és szükség esetén azonnal be tudjanak avatkozni. Továbbá dolgoznak azon, hogy megoldásokat találjanak a hőmérséklet-ingadozások mérséklésére és a csomagok védelmére. Külön figyelmet fordítanak arra, hogy a vásárlóikat tájékoztassák az esetleges hőmérséklet-ingadozásokból eredő kockázatokról.

Mivel az automaták rekeszeinek belső hőmérsékletének szabályozására sajnos nincs lehetőség, fontos, hogy az online vásárlók a kézbesítés módjának kiválasztásakor tájékozódjanak az időjárási körülményekről és a szállított termékek hőtűrő képességéről – közölte a GLS. Hozzátették, hogy a termékek megrendelésekor ők nem állnak közvetlen kapcsolatban a vásárlókkal, csak az összekészített csomagok kézbesítéséért felelnek. Ugyanakkor több webáruház felhívja a figyelmet arra, hogy bizonyos árucikkeket, mint például kozmetikumokat vagy hőre érzékeny termékeket nem célszerű ebben meleg időszakban csomagautomatába rendelni. Emellett igyekeznek az automaták helyszíneit úgy megválasztani, hogy a lehetőségekhez képest a lehető legjobban védve legyenek az időjárás viszontagságaitól.

A Foxpost arról tájékoztatott, hogy a csomagautomatáik többsége fedett vagy védett helyen van. Tavaly rekeszhőmérséklet-mérést végeztek, ez alapján

a legnagyobb melegben közvetlen napsütésnek kitett kültéri csomagautomaták rekeszei kevésbé melegszenek fel, mint egy autó belseje. Ez 41 fokos külső hőmérséklet esetén 55-60 fokot jelent. 

Azokat a termékeket, amelyek minőségükben megromolhatnak a tárolási idő alatt, az ÁSZF eleve kizárja a szállításból. A felhasználók a honlapjukon található csomagautomata-kereső térkép segítségével tájékozódhatnak arról, hogy az a csomagautomata, ahová a rendelésüket kérik, kültéren vagy beltéren helyezkedik el, rendszeresen felhívják a felhasználók figyelmét, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel. 

Mutatjuk a mesés gazdagságot hozó számokat.