internet;TikTok;lshowspeed;streamerek;

- Féktelenül szórakoztat Speed, a netes mesefigura

Július 16-án este a belvárosban sétálók arra lehettek figyelmesek, hogy több száz ember követ az utcán megszállottan valakit. Kutyaugatással provokálják, fotóért könyörögnek neki, mindent megtesznek a figyelméért. Ez a különleges személy az internet új csillaga, Darren Jason Watkins Jr., ismertebb nevén IshowSpeed. A mindössze 19 éves amerikai srácban mintha kikapcsolták volna a szociális szorongást meg úgy „unblockoltak” nagyon sok korlátot, főként emiatt követik már több mint 27 millióan. Ám elgondolkodtató, hogy az a fajta értékrend, amit képvisel, hogyan tudta így megfertőzni a fiatalokat.

Noha az élő videó műfaja már 2016-ban megjelent a Face­bookon, ekkor még nem volt esélye kiszorítani az akkor domináló vlogtartalmakat (amikor egy influenszer dokumentálja a napját, amiből végül összevágott videónaplót készít).

Az idők azonban változnak, az internetes közösségben pedig egyre nőtt az igény arra, hogy ne csak megvágott, szerkesztett tartalmakat nézzenek, hanem lássák azokat a részleteket is, amiket adott esetben nem szívesen mutatnának a készítők. A streamelés (élőzés) egyre nagyobb teret nyert, elsősorban gaming (játék) témában, ahol például egy srác/lány ül a szobájában, és vágatlanul nézhetjük, ahogy játszik valamilyen videójátékkal. Létrejött a Twich, majd a Kick nevű streamoldal, ahol ilyen tartalmakat lehet nézni, sőt a felhasználó kommentelhet, pénzért küldhet olyan üzenetet, amit aztán a rendszer hangosan felolvas, így létrejön az interakció a tartalomgyártó és a néző között.

Ez még meg lett fejelve az IRL-streamekkel (In Real Life/a való életben), ahol már nem a négy fal között, hanem kint zajlik a felvétel, ezzel az „utca emberei” okvetlenül beszállnak a történésekbe.

Darren Jason Watkins Jr., azaz IshowSpeed pedig innentől válik főszereplővé.

Rövid becenevén Speed 2005-ben született az ohiói Cincinnatiben. Alig több mint 11 évesen már YouTube-csatornája volt, ahová 2017-ben kezdett el videókat feltölteni. Videójátékokkal játszott, ám mivel ez a műfaj a csúcsra volt járatva, évekig csupán néhány száz embert ért el. Az amerikai srác rájött, hogy ennél több kell, és elkezdett egyre teátrálisabb jeleneteket rendezni a kamera előtt: rendszeresen kiakadt, üvöltözött, ha nem sikerült neki valami, és furcsa grimaszokat vágott. A rage-videókat (amikor elveszti a fejét a tartalomgyártó) szeretik nézni az emberek. A minden csatornájukat figyelembe véve 2,2 millió feliratkozóval rendelkező, hazánkban legnépszerűbb TheVR (a Fábián István és Komzsik János streamerpáros) karrierjén is nagyot dobott ez a műfaj.

Speed is az ismertség útjára lépett ezáltal, majd 2021-ben, a Covid ideje alatt nagyon megugrott a népszerűsége, június végére meglett az 1 millió követője (az évet még csak 11 ezerrel kezdte). Már akkor képes volt olyan befolyásra, hogy miután játszott az akkor 10 éves Talking Ben nevű játékkal (ebben egy virtuális kutyával lehet beszélgetni, aki csak igennel és nemmel válaszol), az applikáció az App Store (játékáruház) legkelendőbb szoftvere lett.

„Cristan Ronaldo szúvi”

Speed megindult a létrán felfelé, ám az életét kétségkívül a világ egyik legjobb futballistája, Cristiano Ronaldo változtatta meg úgy, hogy erről a 39 éves, ötszörös aranylabdás nem is tehetett.

„Világszerte nagy felzúdulást váltottak ki az olimpiai megnyitó egyes képkockái. A szervezők azóta elmondták egyértelműen, hogy mi volt a céljuk, és miért készültek ilyen képekkel, sőt sajnálatukat fejezték ki, ha ezzel esetleg bárkit megbántottak. Az LMBTQ-közösség tagjaként, érintettként és transzjogi aktivistaként ennek ellenére is felmerültek bennem kérdések. Véleményem szerint a közösség is tévúton jár, ha úgy gondolja, hogy így kell reprezentálnia magát” – egy független transzjogi aktivista írása a Visszhangnak a párizsi olimpiai megnyitó LMBTQ-vonatkozású részéről.