;

Ukrajna;Volodimir Vakulenko;Victoria Amelina;

- Egy elásott napló drámai története

Mesébe illő módon menekült meg a háború borzalmai közepette született irodalmi mű, amely megrázó módon mutatja be az ukrán nép szenvedését és ellenállását - írja a New York Times. Volodimir Vakulenko: Átalakulok: A megszállás naplója és válogatott versek című könyve nem csupán egy személyes beszámoló, hanem egy nemzet tragédiájának és kitartásának  szimbóluma.

Vakulenko, aki korábban gyermekkönyveiről volt ismert, 2022 márciusában kezdte el írni művét szülőfalujában, Kapitolivkában. A 36 oldalas feljegyzés részletesen dokumentálja az orosz megszállás első heteit. Ahogy faluja elvesztette a mobilszolgáltatást és a külvilágból érkező hírek elapadtak, Vakulenko lírai leírásokkal töltötte meg a naplóját az orosz megszállás nyomasztó folyamatáról: "A tél a végéhez közeledett. [...] A nap nem sietett felmelegíteni a földet, lassan, apránként kezdtek a tulipánok félénk hajtásai áttörni a talajon." A reményteljes tavaszi ébredés azonban hamar átadja helyét a háború realitásának: "Senki sem óvta már őket a fagytól - miután a városban lebombázták az épületeket, nem volt idő virágokra. Ez nem az első nap volt, hogy csapás érte Ukrajnát - a háború érkezett el.” A folytatásban kendőzetlenül írt az ellenség taktikáiról: "Az intelligencia és stratégia hiánya miatt az ellenség nem vív tisztességes csatát. Az ellenség számokkal(elhunytak számával) hadakozik, lakónegyedeket foglal el, hogy civilekkel fedezze magát."

Sejtve, hogy az élete veszélyben van, Vakulenko elásta naplóját a kertjében lévő cseresznyefák alá és megkérte apját, hogy ossza meg tartalmát a nemzetközi közösséggel, ha a falut felszabadítják. Tragikus előérzete beigazolódott: március 22-én Vakulenkót és fiát, Vitalijt letartóztatták az orosz megszállók. Bár aznap még szabadon engedték őket, március 24-én elhurcolták az írót, és többé nem látták élve. 2022. november 28-án egy DNS-vizsgálat igazolta, hogy az ő holttestét találták meg az egyik tömegsírban.Vakulenko brutális meggyilkolása újabb példája annak, amit az 1920-as és '30-as évek "Kivégzett Reneszánszához" hasonlíthatunk, amikor az ukrán értelmiséget elnyomás, terror, kínzás és mészárlás sújtotta - olvasható a New York Times-ban.

Naplójának sorsa azonban nem így ér véget. 2022 szeptemberében, a falu felszabadítása után Victoria Amelina ukrán írónő Vakulenko édesapjával együtt kiásta a kéziratot. Amelina így írt erről: "Azon az estén, amint eljutottam egy faluba, ahol működött a mobilkapcsolat, lefényképeztem a napló minden oldalát és elküldtem a képeket... Akkor egy kicsit megkönnyebbültem: Volodimir üzenete megmenekült, még ha másnap rá is lépek valami gyalogsági aknára." Amelina az eredeti feljegyzéseket a Harkivi Irodalmi Múzeumnak adta át - informál a PenUkrain.

Később a könyv kiadása sem volt zökkenőmentes. Amelina - aki előszót is írt a műhöz - 2023. június 27-én szintén orosz rakétatámadás áldozata lett, májusban pedig azt a harkivi nyomdát, amely a könyvet nyomtatta, megsemmisítette egy orosz rakétacsapás - hozta nyilvánosságra a New York Times. A bombázás az egész ukrán könyvpiacra nézve is súlyos veszteség volt. Harkiv, amely mindössze negyven kilométerre fekszik az orosz határtól, az ország kiadói és nyomdai központja. Az üzem az ország tankönyveinek mintegy negyven százalékáért volt felelős. Az irodalmi közösség egyes tagjai úgy vélik, Oroszország szándékosan vette célba a nyomdát az ukrán kultúra rombolása érdekében.

Mindezek ellenére az "Átalakulok" végül megjelent, és ma is kapható a helyi könyvesboltokban. A könyv nemcsak egy személyes tragédia dokumentuma, hanem az ukrán irodalmi élet ellenállóképességének bizonyítéka is, hiszen a háború pusztítása ellenére az ukrán könyvpiac és olvasóközönség lelkes - és ez igen figyelemreméltó. Új könyvesboltok nyílnak Kijevben és több ukrán városban, miközben más üzletek sorra bezárnak. A közelmúltban hatalmas tömegeket vonzott a Kijevben tartott könyvvásár, amelyen kiállították a harkivi nyomdát ért támadásban megégett könyveket is, köztük Vakulenkoét - közölte a PenUkraine.

Szombaton több ezer néző állva tapsolt a musical végén a szegedi Dóm téren.