;

ügyészség;NAV;Gattyán György;

- Az ügyészség azt állítja, nem politikai nyomásra szüntette meg a NAV Gattyán György ügyét

A vádhatóság szerint az ügyről kitálaló volt pénzügyőr nem volt a Gattyán-ügy nyomozója.

Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy Tiszolczi Lajos, a NAV volt nyomozó őrnagya a Partizánnak arról beszélt, hogy a legmagasabb politikai szinteken tussolhatták el 2021-ben Gattyán György pornómilliárdos rendkívül nagy értékű, 19,4 milliárd forintos adócsalási ügyét.

Tiszolczi Lajos elmondása szerint több éven keresztül nyomozott Gattyán György adócsalási ügyében. A NAV volt nyomozó őrnagya egyebek közt azt mondta, egy kiegészítő jelentésben leírt egy két forrás által megerősített értesülést, mely szerint három rendkívül jó politikai kapcsolatokkal rendelkező külső személy, akik közül kettő széles körben ismert, közbenjárt az ügy megszüntetése érdekében. Tiszolczi Lajos úgy vélte, ha ez a három ember nem kapcsolódik be az ügybe, a NAV folytatta volna a nyomozást a Gattyán-ügyben. Főnökei a kiegészítő jelentés átadása után már csak szóban kommunikáltak vele az ügyről, és egyedül arra voltak kíváncsiak, honnan származnak az információi, kitől értesült a három személy szerepéről. Ezt követően őt és a Gattyán-nyomozáson dolgozó többi kollégájától elvették az ügyet.

Mindezek mellett Tiszolczi Lajos arról is beszélt, hogy a NAV új rendszerében kialakult az öncenzúra gyakorlata: a nyomozók, mielőtt nagy befolyású emberekre esetleg kínos információkat iktattak volna a nyomozati anyagba, informálisan megérdeklődték, hogy továbbléphetnek-e.

Szűk másfél hónappal az interjú után az Központi Nyomozó Főügyészség közleményt adott ki az ügyben. A lapunkhoz is eljuttatott dokumentum szerint a vádhatóság feljelentés kiegészítése keretében megvizsgálta a volt pénzügyőr állításait. „A feljelentés kiegészítés eredményeként megállapítható, hogy - a volt pénzügyőr állításaival ellentétben - a nyomozást nem politikai utasítás alapján szüntette meg a NAV nyomozó szerve, hanem - az Európai Unió Bíróságának ítéletét is alapul véve - a portugál jogsegély során beszerzett bizonyítékok alapján” - állították.

Az ügyészség közleménye szerint az Európai Unió Bírósága az adóigazgatási eljárással kapcsolatban kimondta, hogy megfelel az Európai Unió jogának, ha egy gazdasági társaság azért köt másik uniós országban vállalkozása során ügyletet, mert ott kedvezőbb a hozzáadottérték-adó. A portugál igazságügyi hatóságok által teljesített jogsegély szerint az érintett cég valós vállalkozási tevékenységet folytatott Portugáliában, amely tevékenység után Portugáliában adózott, a kettős adóztatás tilalma alapján így Magyarországon nem volt áfafizetési kötelezettsége. Ezen bizonyítékok alapján a nyomozó hatóság törvényesen csak az eljárás megszüntetéséről határozhatott - írták.

A vádhatóság azt is állította, hogy a volt pénzügyőr nem volt a Gattyán-ügy nyomozója, a büntetőeljárási törvényben írt nyomozási cselekményt állításuk szerint abban soha nem végzett. A büntetőeljáráson kívül - annak szabályaival ellentétesen - kapcsolatot tartott egy vele együttműködő személlyel, és az ezen személy által elmondottakról írt feljegyzéseket. Ezekről az ügyészséget nem tájékoztatta, az együttműködő által előadottak valóságtartalmát semmilyen módon nem ellenőrizte. A jelentéseiben foglaltakból megállapítható, hogy a vele együttműködő személy célja az volt, hogy Gattyán Györgytől nagyobb összegeket szerezzen - közölték.

Az ügyészség azt is közölte, hogy a 2021. szeptember 30-án az adóhatóság által megszüntetett nyomozás semmilyen módon nem függött össze azzal a munkaviszony megszüntetéssel, amelyet a volt pénzügyőr kezdeményezett 2023. április 30-i hatállyal . A vádhatóság állítása szerint az állítás sem felel meg a valóságnak, hogy az ügyben eljárt nyomozókat kizárták az ügyből. Amennyiben a volt pénzügyőr hivatalos eljárása során bármilyen bűncselekményt észlelt volna, úgy köteles lett volna azt a nyomozó ügyészségen feljelenteni. Ilyen feljelentést hivatali szolgálata alatt nem tett, sőt, jelen ügyben sem ő volt a feljelentő - írták.

A nyomozó ügyészség feljelentést elutasító határozata olyan adatokat is tartalmaz, amelyet más hatóság minősített, így az nyilvánosságra nem hozható, azonban ezen adatok a feljelentés elutasításának közleményben összefoglalt alapját nem érintik - zárta mondandóját a vádhatóság.

Ezt Lázár János jelentette be.