;

Egyesült Államok;portré;amerikai elnökválasztás;Kamala Harris;

- Kamala utazása

Akár a nagybetűs Véletlen, akár a kaliforniai Bohemian Grove erdejében tanácskozó háttérhatalom műve az idei elnökválasztási kampány, én jól szórakozom. Napra pontosan ma egy hónapja szerepelt le Joe Biden a Donald Trumppal szembeni tévévitán, hogy aztán utóbbira rálőjenek egy kampánygyűlésen, hogy aztán Biden elálljon az újraválasztástól,  majd pedig a semmiből Kamala Harris alelnök lehessen a demokraták megmentője.

Ám révedjünk vissza röviden Harris kezdetei éveibe. 1964-ben született értelmiségi szülők gyermekeként a kaliforniai Oaklandben. Jamaikai származású édesapja a Stanford Egyetem közgazdász professzoraként dolgozott, míg indiai édesanyja a Berkley Egyetemen szerzett Phd fokozatot endokrinológiából. A család értelmiségi környezetét csak felerősítette, hogy a kaliforniai „Bay Area” és San Francisco városa a hatvanas években az amerikai ellenkulturális mozgalmak epicentruma volt.

Nem csoda, hogy Kamala egy intelligens, világra nyitott fiatal nővé vált. Miután 1989-ben megszerezte diplomáját a University of California jogi karán, gyorsan haladt felfelé a ranglétrán. A San Francisco-öböl egyik kerületének helyettes ügyészéből rövidesen egész San Francisco illetékes ügyésze lett. Munkája során főként emberölésekkel, rablással és szexuális erőszakkal kapcsolatos büntetőügyekkel foglalkozott. Később hevesen kritizálták a marihuána terjesztőkkel szembeni szigorú fellépését, ahogy azon döntését is, hogy megtagadta a halálbüntetés kiszabását egy rendőrgyilkos elítélttel szemben.

2011-ben Kalifornia főállamügyészének választották első (fekete) nőként. 2016 novemberében már az állam szenátora. Hivatali évei alatt országosan is megmutathatta oroszlánkörmeit, amikor szembeszállt Donald Trump migrációs politikájával. 2020-ban Joe Biden oldalán demokrata alelnökjelöltként masírozott be a Fehér Házba. Bár a Biden adminisztráció alatt hátrébb lépett, a reprodukciós jogok terén így is intenzív kampányt folytatott. Ha az augusztus végi demokrata konvención hivatalosan is elnökjelöltté választják, a Barack Obama felbukkanását idéző mozgósító erővel bírhat a Z-generációs fiatalok és a (fekete) női választók körében.

Hazugságvizsgáló