;;

Kúria;ítélet;járvány;Operatív Törzs;koronavírus;

Orbán Viktor, Pintér Sándor és Kásler Miklós az operatív törzs ülése után sajtótájékoztatón 2020. március 5-én

- Döntött a Kúria, mégsem kell kiadnia a Müller Cecília-féle operatív törzs jegyzőkönyveit

Az indoklás szerint kiemelkedő társadalmi közérdek fűződik ahhoz, hogy a dokumentumok titokban maradhassanak.

Titok marad, milyen információk és egyeztetések alapján hozta meg válságkezelő intézkedéseit az Orbán-kormány 3-4 évvel ezelőtt, a koronavírus-világjárvány idején – írja a hvg.hu. A lap ugyanis pert vesztett a kormánnyal szemben, a Kúria döntése így felülírta a Fővárosi Ítélőtábla tavalyi, a HVG-nek kedvező ítéletét.

A lap felidézi, a nyolc hónappal ezelőtti másodfokú ítélet még arra kötelezte a járvány kezeléséért felelős állami szervet, az operatív törzset, hogy adja ki a Covid-járvány kezdeti időszakában tartott üléseiről készült jegyzőkönyveket. Nemrég azonban a Kúria az operatív törzs felülvizsgálati kérelmére indított eljárásban úgy döntött, az ítéletet hatályon kívül helyezi, és kitart a járvány idején hozott döntések hátterét adó jegyzőkönyvek nyilvánosságtól való elzárása mellett. Szerinte ugyanis nem zárható ki, hogy lesz egy újabb világjárvány, amikor ismét használni kell azt a védelmi rendszert, azokat a protokollokat, amelyekről az operatív törzs ülésein annak idején szó esett. Emiatt „ezeknek az adatoknak a nyilvánosság előli időleges elzárásához fontosabb közérdek fűződik, mint a megismerhetőségükhöz”.

A Kúria az ítélet indoklásában konkrétan úgy fogalmazott,

„kiemelkedő társadalmi (köz)érdek fűződik ahhoz, hogy a tervek egy újabb járvány esetén is rendelkezésre álljanak, azokat a nyilvánosság ne ismerhesse meg”.

A lap még 2022 májusban indított pert az ügyben. Arra volt kíváncsi, a testület – működésének csaknem két éve alatt – milyen adatok, elemzések alapján, milyen szempontokat mérlegelve hozta meg ülésein a döntéseket. Ugyanis a 2020 januárja és 2021 novembere közti 159 ülésén a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs számos, a magyarok millióit, vállalkozások százezreit, továbbá az államigazgatás és a gazdaság szereplőit érintő döntésről, korlátozásról határozott.

A Covid-19 miatt felállított operatív törzs fő feladata a koronavírus-járvány magyarországi kezelése, illetve külföldi terjedésének elemzése és értékelése volt. Pintér Sándor belügyminiszter és Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere vezette, legnépszerűbb tagja mégis vitathatatlanul a sajtótájékoztatókon megszólaló Müller Cecília országos tisztifőorvos lett.

Veteránok ungvári rehabilitációs központjának létrehozásában is segítenek a magyar önkéntes orvosok, akik régóta látnak el betegeket kárpátaljai menekülttáborokban.