Előzetesen több millió embert vártak a ceremóniára, aztán 600 ezer nézőben tervezték maximálni a létszámot, végül – biztonsági és logisztikai okokból – 300 ezren lesznek a versenyzők felvonulását kísérő látványos show-n (100 ezren fizettek a jegyért, a többiek ingyen nézhetik meg az eseményt). A Szajna egy 6 kilométeres szakaszán, az Austerlitz-híd és az Eiffel-toronnyal szemben lévő Trocadéro között mutatkozik be a játékokon résztvevő kb. 10 500 sportoló. Az újkori olimpiák történetében először nem a központi stadionban, hanem a rendező város belvárosában lesz a heppening. Szintén páratlan, hogy első ízben oszlik meg egyenlően a nemek száma, 5 250 nő és férfi méreti meg magát. Az egyes országok külön e célra készítette hajókon utaznak majd, az olimpiai ceremóniák hagyománya szerint a menetet a görög csapat vezeti fel.
Az ünnepség Thomas Jolly, neves színházi rendező tervei szerint valósul meg, vizuálisan lenyűgöző és kulturálisan gazdag élményt ígér, amely tükrözi Párizs és az olimpia szellemét, a zene pedig Victor le Masne munkáját dicséri majd.
A helyszínt biztonsági kerítés veszi körül, a gyalogosok ellenőrző kapukon közelíthetik azt meg. A francia kormány vészhelyzeti terveket dolgozott ki arra az esetre, ha komolyabb biztonsági fenyegetésekről érkeznének hírek. A folyó partjain 80 óriáskivetítőt állítanak fel, kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékkal élők, minden akadálymentesítve van. Az olimpiai láng, amely 69 napon át utazott Franciaországon keresztül, ma érkezik meg Párizsba, jelképezve a játékok hivatalos kezdetét.
A magyar zászlót Böde-Bíró Blanka kézilabdázó és Tóth Krisztián cselgáncsozó viszi majd. A magyar csapatot 180 versenyző alkotja, ők 82 – közte 65 magyar – klubot képviselnek, a legtöbb olimpikont a főváros kiemelt sportegyesületei adják: az FTC-t 23, a Honvédot 14, az Újpesti Torna Egyletet10, a BVSC-t 8, az MTK-t 7, a Vasast 5 sportoló képviseli. A legtöbb sportágban (7) az UTE versenyzői szerepelnek majd. Az FTC, a BHSE, és az MTK Budapest versenyzői hat-hat sportág versenyszámaiban lesznek érdekeltek.
Párizs legutóbb kereken 100 éve rendezett olimpiát, s mivel 1900-ban is házigazda volt, harmadjára fogadja a sport legnagyobb ünnepét. Ennek szellemében a 32 sportág 329 aranyérméért több mint 30 csodálatos helyszínen zajlik majd a küzdelem. Többek között az Arena Porte de la Chapelle-ben (tollaslabda, ritmikus gimnasztika), a Champ de Mars-on (strandröplabda), a Court Suzanne Lenglen-en (ökölvívás), a Grand Palais-ban (vívás, taekwondo), a Palais des Sports Paris-Bercy-ben (kosárlabda, torna), a Paris Expo Porte de Versailles-ban (röplabda, asztalitenisz, kosárlabda, súlyemelés) és a Stade Roland Garros-ban (tenisz). A párizsi régióban, Ile-de-France-ban további helyszínek lesznek, például Saint-Denis-ben (Stade de France - atlétika, labdarúgás), Versailles-ban (kastély és park - lovaglás) és Vaires-sur-Marne-ban (evezés, kajak-kenu). Illetőleg lesz verseny a világ másik végén is: a programban most debütáló szörfversenyeket Tahitin tartják, mintegy 15 ezer kilométerre Párizstól, ez pedig az olimpiák történetének legtávolabbi eseménye a rendező várostól. További három sportág debütál: a breaktánc, a sportmászás és a gördeszka.
A franciák a kor követelményeinek megfelelően a valaha volt eddigi legkörnyezetbarátabb olimpiát ígérik, innovatív hűtőrendszereket alkalmazva a sportolók szálláshelyein, és a fenntarthatóságot támogatva az egész rendezvényen. Egyes sportolók pikírtkedtek, hogy az ágyak kartonpapírból vannak, de ez is az újrahasznosítást célozza.
Hogy a magyarok miként szerepelnek majd az augusztus 11-ig zajló seregszemlén, arról megoszlanak a vélemények. Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke lapunknak nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy ő 10 aranyérmet remél, de ha végül ötöt sikerül szerezni, ő, azzal is elégedett lesz. Egyes nemzetközi kalkulációk szerint a magyar delegáció három arannyal zár, de van olyan elképzelés is, miszerint héttel. A tokiói viadalon 6 elsőség mellett 7-7 második és harmadik helyet értek el a magyarok.
Az ötödik olimpiáján résztvevő, háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron már holnap pástra lép, de hogy a 200 méteres pillangóúszás címvédője, az elmúlt két évben élsportolókra kevéssé jellemző nemtörődömséggel készült Milák Kristóf ott lesz-e a medencében, azt még Sós Csaba szövetségi kapitány sem tudja, ugyanis a 24 éves öntörvényű sportoló nem utazott el a csapattal. Edzője, Virth Balázs egy hete nem beszélt vele, így aztán most nem csupán az a talány, Milák milyen formában van, hanem a is, hogy egyáltalán úszik-e Párizsban. Rajta kívül Rasovszky Kristóftól (hosszútávúszás), Márton Annától (öttusa), Kopasz Bálinttól és Csipes Tamarától (kajak), illetőleg a pólós csapatoktól várható kiugró eredmény.