;

Izrael;Benjamin Netanjahu;Gáza;Joe Biden;

A túszok kiszabadítását követelik a tüntetők azonnal és bármi áron

- Visszatér a tárgyalóasztalhoz Izrael

Az izraeli delegáció csütörtökön visszatér a túszszüneti tárgyalásokhoz – jelentette be közleményben Benjamin Netanjahu hivatala. 

Az izraeli miniszterelnök „engedékenységét” a Gázában fogvatartott túszok családjainak és ellenzéki csoportoknak az egyre erősödő tüntetése mellett az is elősegítette, hogy számára összejött a várva-várt lehetőség, és 2022-es újraválasztása óta először beszédet mondhat az amerikai kongresszusban illetve hivatalos tárgyalásra fogadja az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden.

Netanjahu eredetileg hétfőn találkozott volna Bidennel, de az elnök koronavírus fertőzése miatt erre csak kedden kerül sor, a miniszterelnök csütörtökön tér vissza Izraelbe. Bár kormánya egyértelműen Donald Trump győzelmére vár (erről múlt héten nyíltan beszélt Itamar Ben Gvir szélsőjobboldali miniszter) az izraeli hadsereg (IDF) politikai-katonai támogatása egyelőre a Fehér Ház jelenlegi vezetésétől függ, ami Netanjahut is kompromisszumra készteti.

Washington, a nemzetközi közösség, valamint az izraeli társadalom túlnyomó többsége egyaránt a tűzszüneti tárgyalásokat szorgalmazza, de Netanjahu két hete a Hamász palesztin terrorcsoport feltételeit biztonsági kockázatnak nevezte, és visszavonta az izraeli tárgyalódelegációt a védelmi miniszter és a Moszad intelme ellenére is. A katari, egyiptomi és amerikai közvetítéssel zajló tárgyalások tulajdonképpen arról a tűzszüneti és túsztárgyalási javaslatról zajlottak, amelyet Izrael, Netanjahu jóváhagyásával juttatott el május végén a Fehér Házban és azt mutatta be Joe Biden elnök a nyilvánosságnak.

A gázai palesztin terrorcsoportok fogságában még mindig mintegy 120 túsz van, akiknek – a Moszad vezér Dan Barnea szerint – idejük egyre fogy. Az IDF hétfőn jelentette be újabb két túsz bizonyított halálát. Netanjahu mégis következetesen akadályokat gördít a kompromisszumokat és engedményeket feltételező tűzszüneti tárgyalások elé, a tüntetők szerint saját politikai túlélése érdekében.

Izraeli lapinformációk szerint a kormányfő szélsőjobboldali koalíciós partnerei - Bezalel Szmotrich pénzügy- és Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter -kilépéssel fenyegetőztek, ha a kormány beleegyezik a „meggondolatlan” megállapodásba. Netanjahu pártjának, a Likudnak nyolc képviselője is jelezte, hogy nem hajlandó támogatni a jelenlegi javaslatban szereplő csapatkivonásokat Gázából. 

Az uniós külügyi főképviselő igyekezett egy kicsit tisztázni a szerepeket, miután az Orbán-kormány soros elnökként egészen hamar eltévesztette azokat.