Az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék múlt keddi ítélete szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak ki kell adnia a más szervezetekkel kötött szerződéseit, valamint ezeket az úgymond „a szuverenitás védelme érdekében” kezdeményezett megállapodásokat felvezető levelezések másolatát – írja az Átlátszó.
A portál újságírója május 17-én fordult közadatigényléssel Lánczi Tamás hivatalához, mely az adatigénylés teljesítését eredetileg arra hivatkozva tagadta meg, hogy ezek döntés-előkészítő adatnak számítanak. Az úgynevezett perfelvételi tárgyaláson ugyanakkor a Szuverenitásvédelmi Hivatal részéről nem jelent meg senki, és a hivatal írásban sem terjesztette elő az álláspontját. A bíróság ezért elrendelte a dokumentumok kiadását.
Az adatigénylés előzménye, hogy Lánczi Tamás áprilisban levélben kereste meg a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét, Havasi Dezsőt. Ebben arra kérte a kamarai elnököt, hogy alakítsanak ki együttműködést, ami egyebek mellett létrehoz egy protokollt arra, hogy „az ügyvédi tevékenység során tapasztalt, a szuverenitásvédelmi törvénybe ütköző magatartás hogyan jusson a Hivatal tudomására”.
Lánczi Tamás kérései között szerepelt, hogy
a kamara bocsásson ki állásfoglalást az ügyvédeknek „az információk bejelentésére vonatkozóan”,
egészítse ki a szabályzatát „a szuverenitásvédelemmel kapcsolatos ügyvédi feladatokról és felelősségekről” szóló új regulákkal,
és a Hivatal kapjon közvetlen kapcsolattartót minden vármegyei vagy városi ügyvédi kamaránál.
Havasi a megkeresést visszautasította, egyben jelezte, Lánczi elképzelése nem egyeztethető össze az ügyvédi titoktartás törvényben rögzített követelményével.
A szuverenitásvédő Lánczi Tamás ügyvédekről követelt információkat, az ügyvédi kamara ajtót mutatottA Szuverenitásvédelmi Hivatal később a Facebook-oldalán azt is közölte,
a hivatal „közvetlenül működésének megkezdése után számos állami intézménnyel és köztestülettel vette fel a kapcsolatot azzal a céllal, hogy együttműködést kezdeményezzen a magyar szuverenitás védelme érdekében”.
A közlemény szerint „a megkeresett szervezetektől egytől egyig pozitív válasz” érkezett, és megkezdődött az együttműködést ezekkel a szereplőkkel.
Az Átlátszó június elején jelezte, hogy az ezzel kapcsolatos, megtagadott közadatigénylést perre fogja vinni, tizenöt nappal később pedig a Szuverenitásvédelmi Hivatal egyedi, átfogó vizsgálatot indított a lap kiadója ellen.
„Ma az Átlátszó, holnap valaki más” – A Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatának leállítását követeli a MÚOSZTízszeresére nőtt az összeg, az Orbán-kormány Szuverenitásvédelmi Hivatala már több pénzből működhet az Alkotmánybíróságnál isA Szuverenitásvédelmi Hivatal leleplezte: a Népszava háborúpárti