Lánczi Tamás korábbi kormánypropagandista, az Orbán-kormány által létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke 2024. áprilisában levélben megkereste Havasi Dezsőt, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét abból a célból, hogy a Hivatal és a Magyar Ügyvédi Kamara között megállapodás jöjjön létre a Hivatal feladatainak ellátásához szükséges tájékoztatás nyújtása érdekében - derül ki a Magyar Ügyvédi Kamara hírleveléből.
A közlemény úgy folytatódik, hogy Lánczi Tamás levelében részletezte az együttműködés „elvárt formáit”. Arra hivatkozott, hogy az ügyvédségnek ügyfeleik képviseletét mindenekelőtt a gránitszilárdságú Alaptörvény és az abból eredő jogszabályok megtartásával és az abban foglalt intézmények védelmével kell ellátnia.
Csakhogy a korábbi kormánypropagandistának a jelek szerint fogalma sem volt az általa követelt közreműködés jogszabályi feltételeiről. A Magyar Ügyvédi Kamara elnöke ugyanis a levél alapján megállapította, hogy „az abban foglaltak, illetőleg az abban körvonalazott együttműködés formái összeegyeztethetetlenek az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvényben foglaltakkal, különösen annak azon rendelkezésével, hogy az Üttv. egyes rendelkezései alól csak az Üttv. adhat felmentést.”
E körülményekről Havasi Dezső válaszlevelében tájékoztatta tavaly létrehozott kormányzati furkósbot vezetőjét. „Őszintén bízunk abban, hogy ezzel a levélváltással ez az ügy lezárult” - zárul az ügyvédi kamara közleménye.
A Telex megkereste a témában Havasi Dezsőt. A Magyar Ügyvédi Kamara elnöke úgy válaszolt: „A Szuverenitásvédelmi Hivatal jogszabályból adódó feladata, hogy állami szervként védje a magyar szuverenitást, amivel egyetértünk, csak a címzettjei nem mi vagyunk ennek a megkeresésnek, mi ugyanis egy köztestület vagyunk, nem állami szerv.”
Havasi ismertette még a lappal, hogy válaszlevelében leszögezte, a Magyar Ügyvédi Kamara teljesíti minden olyan kötelességét, amit az ügyvédi törvény határoz meg. Az ügyvédség közbizalmon alapuló tevékenység, ez az ügyvédeket kötelezi a jogszabályok megtartására, a jogszabályok kijátszásának elkerülésére, aki pedig vét ezen szabályok ellen, azt kamarai eljárás keretében súlyos szankciókkal lehet sújtani - ismertette Havasi Dezső. „Úgy ítéljük meg, hogy a magunk részéről több teendőnk más állami szervvel ebben az ügyben nekünk nincsen” – mondta.
A lap megkérdezte, hogy a Lánczi által elvárt együttműködés például azt jelentette-e volna, hogy a kamarának tájékoztatást kellene adnia olyan ügyvédekről, akik szerinte valamilyen módon sérthetik az ország szuverenitását. Havasi erre úgy válaszolt, hogy értelmezésük szerint nagyon leegyszerűsítve ez lett volna a lényeg.
A kamarai elnök kiemelte, 14 ezer ügyvédért felelnek és 150 éves hagyományaik alapján a belső vitáikat saját maguk rendezik. Politikát semmiképp nem visznek bele a munkájuk ezen részébe, nem különböztetnek meg jobb- vagy baloldali ügyvédet.
A Telex megpróbálta megkeresni a Szuverenitásvédelmi Hivatalt is, de arról nincs szó a cikkben, hogy kaptak volna választ tőlük.
Pedig egyébként tényleges szuverenitásvédelmi kérdésekkel kapcsolatban bőven lenne mit vizsgálódnia egy ilyen hivatalnak: a 444 nyomán mi is éppen ma számoltunk be arról, hogy olyan dokumentumok kerültek elő, amelyek tényszerűen igazolják, hogy a Szijjártó Péter vezette külügy pontosan tudott arról, hogy orosz hackerek törték fel a magyar diplomácia levelezését, korábban mégis letagadták mindezt. Ráadásul a történteknek szemlátomást nem lett komoly következménye, ismerve, hogy a külgazdasági és külügyminiszter néhány hónappal később Barátságért kitüntetést vett át Szergej Lavrov orosz külügyminisztertől.
Hazudott a Szijjártó-féle külügy, pontosan tudott azokról az orosz hackertámadásokról, amelyeket két éve még kampányhazugságnak nevezettLánczi Tamás levelet írt az Európai Bizottság alelnökének arról, hogy tudja, rajta keresztül Soros György kommunikálLánczi Tamás börtönnel fenyegette meg Magyar Pétert, aki válaszul bohócnak nevezte őtSzuverenitásvédő Lánczi Tamást eredeti ávós bőrkabáttal ajándékozták meg