Nem egészen két órával a 2024-es Republikánus Nemzeti Konvenció záróeseményeként beharangozott Trump-beszéd előtt a Politico Mike Johnson republikánus házelnököt faggatta szakmai kihívásairól és a Donald Trumphoz fűződő kapcsolatáról. Mike Johnson, aki mélyen vallásos jogászként Lousiana államban egykor a homoszexualitás kriminalizálását is szorgalmazta, Isten művének tartja, hogy a gyilkosnak szánt golyó csupán a volt elnök fülét súrolta a szombati kampánygyűlésen. A korábban beszédet mondó Sarah Huckabee Sanders is isteni csodáról beszélt kortesbeszédében, ám a közönség hallhatott nála harciasabb szónokokat is. Az amerikai showbusiness egyik népszerű attrakciójának számító WWE szervezet egykori pankrátora, a lelkesedésében trikóját széttépő Hulk Hogan és az UFC ügyvezetője, Dana White is méltatta a populista vezért.
Ennek fényében a színpadra lépő Trump úgy viselte a fülét védő pólyát, mint egy kitüntetést. A küldöttek közül sokan szimpátiájuk jeleként szintén fehér gézt kötöttek a fülükre, amitől úgy néztek ki, mint egy félresikerült számháború túlélői. A kereken 92 perces beszédben Trump érzelmes hangon és nagy részletességgel írta le a merényletkísérlet pillanatait és természetfeletti erők beavatkozásáról beszélt. „A Mindenható Isten kegyelméből állok most itt előttetek ebben a stadionban” – kezdte lágy hangon a 32 vádpontban bűnösnek talált elnökjelölt, aki elítélését egy pornósztárnak kifizetett hallgatási pénz eltussolásának köszönheti.
A kampányára korábban jellemző durva szóhasználat, az illegális migráció és a Biden kormány gazdasági teljesítményének ostorozásának helyébe egyfajta hamis áhítat lépett. Trump láthatóan egy darabig képes volt uralkodni magát türtőztetni és követte Chris LaCivita és Susie Wiles kampányvezetők stratégiáját, amennyiben a mérsékelt vagy semleges szavazóknak próbált kedvezni békítő üzenetével. Ám az ő türelmének is van határa. Megígérte a közönségének, hogy csak egyszer fogja kimondani Biden nevét, később már csak „ez a személy” kifejezéssel utalt rá. Kamala Harris alelnököt is célba vette, hiszen a Demokrata Párton belül uralkodó puccshangulat miatt a Trump-kampány számára is egyre nő az esélye az alelnök előre lépésének.
Egy eljövendő második Trump-kormány programját csak nagy vonalakban ismertette, a részleteket kerülte az ünnepi pillanat hevében. Az ígéretek között elhangzott, hogy „a republikánusoknak kész terve van az energia árak nagyon-nagyon gyors leszorítására”, valamint a már slágerként ismételt „drill, baby, drill” mondat is, amely a környezetvédelmi okokból korábban fel nem tárt kőolaj és földgáz mezők mihamarabbi kiaknázását jelenti.
A fanfárok és az égi áldás ellenére Trump több mint 20 valótlan állítást ezúttal is tett a CNN hírcsatorna gyűjtése szerint. A beszédében a Biden-adminisztráció alatti rekordmagas inflációról beszél, ám a demokrata kormány idején a 9 százalékos csúcsról mára 3 százalékra csökkent az adat. Az az állítás sem valós, hogy Biden elnöksége alatt négyszeresére emelkedtek a lakosság adóterhei. A valóság ezzel szemben az, hogy Biden által törvénytervezet szintjén javasolt adóreform átlagosan 2300 dollárral növelte volna a terheket. Ez csupán 2,3 százalékos csökkenést jelentett volna, ha megvalósul, ám a terv elbukott a képviselőházi vitában.”
A Politico közéleti portál interjút készített a korábban említett Chris LaCivita kampányfőnökkel is. A beszélgetés során felmerült, milyen kapcsolat van a Heritage Foundation nevű agytröszt és a Trump-kampány között, hiszen előbbi egy második Trump-kormány idején végrehajtandó autoriter intézkedéscsomagot mutatott be „Project 2025” címmel. LaCivita szerint a Heritage Foundation fontoskodása "púp a hátukon", Trump pedig állítólag soha nem hallott a dokumentumról. Erre azért nem vennénk mérget.