;

megelőzés;ételmérgezés;élelmiszer-biztonság;Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége;

Ne terheljük túl a hűtőszekrényt, fontos, hogy az élelmiszerek között szabadon áramolhasson a levegő

- Tömeges ételmérgezés szerencsére ritkán történik, de kisebb gyomorrontást sokan élnek át a nyári hónapokban.

Élelmiszer-biztonsági szempontból a nyár mindig kritikus időszak, főleg ha olyan extrém hőhullám köszönt ránk, mint most. Ilyenkor sokkal könnyebben és gyorsabban megromlanak az élelmiszerek, mert a magas külső hőmérséklet kedvez a mikroorganizmusok elszaporodásának. 

A legnagyobb kockázatot a magas víz- és fehérjetartalmú ételek jelentik: a tojás, a tej- és tejtermékek, a halak és a nyers tőkehúsok – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

Mivel a legjobb megelőzni a bajt, a szakemberek összefoglalták, hogyan kerülhetjük el a rendkívül kellemetlen tünetekkel járó ételmérgezéseket. Tanácsaik ugyan teljesen hétköznapiak, mégis sokszor megfeledkezünk ezekről az apróságokról. Már a vásárlásnál figyeljünk oda, milyen sorrendben vesszük le a boltok polcairól az egyes termékeket. A hűtést igénylő áruk – főként a fagyasztottak – mindig utoljára kerüljenek a kosarunkba, hogy minél rövidebb időre maradjanak hűtés nélkül. Érdemes hűtőtáskával útnak indulni, hogy ne melegedjenek át a vásárolt termékek, amíg hazaérünk. Sőt ha fagyasztott termék vásárlását tervezzük, egy-két lehűtött jégakkut is tegyünk a táskába. Otthon a hűtést, fagyasztást igénylő élelmiszereket azonnal tegyük be a hűtőbe. Fontos, hogy a hűtőt se terheljük túl, mert ha a légkeringtetés nem működik megfelelően, a fridzsiderben is könnyen megromolhatnak az ételek. Az egyszer már kiolvadt fagyasztott árut természetesen semmiképpen ne fagyasszuk le újra, hanem mielőbb használjuk fel.

Sokan nem gondolják, de az ételfertőzések többségénél a kórokozó a kézről kerül az élelmiszerekre. A Covid idején rászoktunk az alapos és gyakori kézmosásra, ezt a szokást pedig érdemes megtartanunk. De a zöldségeket, gyümölcsöket is alaposan mossuk meg felhasználás előtt, még az olyan sérülékenyeket is, mint a málna vagy a szeder, és persze a salátákat is, a spenótot, a sóskát, valamint a fűszernövényeket, a limonádéba kerülő mentát, a tésztára kerülő bazsalikomot – még abban az esetben is, ha a saját kiskertünkben szüreteltük. A konyhai eszközeinken se maradjon ételmaradék, azok mindig kifogástalanul tiszták legyenek, beleértve a grillezéshez, piknikhez használatosakat is.

Bár ilyen melegben senki nem szívesen gyújtja be a sütőt, vagy áll órákig a tűzhely mellett, de a hőkezelés elősegíti az élelmiszer-biztonságot, mert ennek hatására elpusztulnak a kórokozók. Ezért az ételeket mindig jól süssük át, forraljuk fel, és a hűtőben tárolt maradékot is mindig alaposan melegítsük át, mielőtt ismét ennénk belőle. Az el nem fogyasztott ételeket pedig a lehető leghamarabb tegyük hűtőbe, ilyen nagy melegben ne várjuk meg azt sem, amíg maguktól kihűlnek, tegyük hideg vízfürdőbe. Főleg a kifőtt tészták, a főtt rizs vagy például a tejszínes gyümölcslevesek különösen könnyen romlanak a nagy melegben. A kerti sütögetés maradékai se maradjanak elöl, tegyük azokat is fridzsiderbe.

Kánikulában fokozott kockázatot jelentenek a szabadtéri programokon elfogyasztott ételek, a pikniken, strandoláskor, nyári esküvőn nagyon figyeljünk oda, hogy mennyi ideig van elöl, amiből veszünk. A legalapvetőbb szabály, hogy a hidegen fogyasztott ételeket – különösképpen azokat, amelyek lágy sajtot, tejszínt, tojást, halat vagy húsfélét tartalmaznak – mindig hűtve szállítsuk és tálaljuk. Ma már ehhez be lehet szerezni olyan tálaló- és tároló edényeket, amelyekbe jégakkut lehet tenni, illetve jó szolgálatot tesz a hűtőtáska is.

A szalmonella rizikója miatt nyers tojást ilyenkor nem célszerű olyan ételhez adni, amit aztán nem sütünk vagy főzünk meg. Nem tanácsos ezért például tiramisut, házi majonézt és fagylaltot fogyasztani. A vaníliafagyi különösen kockázatos a szalmonellafertőzés szempontjából.

Végül pedig azt javasolják a dietetikusok, hogy még ha helyesen is tároltuk az ennivalót, és tart még a szavatossági idő, ha a kinézete, szaga, állaga, íze eltér a megszokottól, gondolkodás nélkül dobjuk ki. A házi kedvencek se kapjanak a romlott ételből, mert ők is megbetegedhetnek tőle.

Otthon vagyunk nagyobb veszélyben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szerint az élelmiszer fogyasztására visszavezethető megbetegedések száma Magyarországon évente több tízezerre tehető, és ezek többsége a háztartásokban fordul elő. Szerencsére általában enyhe lefolyásúak, így sokan nem is keresik fel a háziorvosukat, ezért a megbetegedések túlnyomó többségéről az egészségügyi ellátás és a hatóságok nem szereznek tudomást. 

Jelentős lehűlés jövő hét szerdáig biztosan nem várható.