;

Egyesült Államok;Joe Biden;Demokrata Párt;politikai válság;amerikai elnökválasztás;

Biden vasárnap egy pennsylvaniai kampányfórumon buzdította híveit

- Az amerikai elnökválasztási szótárban a billegő államok mellett idén bevezethetik a „billegő elnök“ fogalma is.

Ez a hét sorsdöntő lehet Joe Biden jövőjét illetően. hiszen a kogresszus tagjai visszatértek Washingtonba, Hakeem Jeffries demokrata képviselőházi frakcióvezető pedig zárt ajtós megbeszélést hívott össze a lehetséges forgatókönyvek megvitatására.

Hakeem Jeffriesen kívül az ülésen bizonyára rész vesz a Demokrata Párt két rendkívül befolyásos tagja, a szenátus demokrata frakcióvezetője Chuck Schumer és Nancy Pelosi egykori házelnök is. Bár tegnapig már tíz demokrata képviselő kérte nyilvánosan az elnököt, hogy álljon el a jelöltségtől, ezek a hangok sokat nem nyomnak a latban az említett politikusok támogatása nélkül. Biden számára azonban jó hírek is érkeztek két bejelentés formájában.

„Kiállunk Biden elnök és Kamala Harris alelnök mellett. Az elmúlt másfél évben a Biden-Harris adminisztráció a Kongresszusi Hispano Frakció (CHC) kezdeményezésével összhangban végezte munkáját (...) Így országszerte sikerült előremozdítanunk a latino közösség helyzetét – áll a kiadott kedd esti közleményükben.

Ugyanezen este Biden elnök egy párton belüli másik frakció, a fekete képviselőket tömörítő Black Caucus tagjaival találkozott. A frakció elnöke, Steven Horsford a CNN hírtelevíziónak a következőket osztotta meg az eseményről: „Az elnök alkalmas és készen áll egy következő ciklusra (…) Biden elnök és Kamala Harris alelnök a jelöltünk, ők szavatolják Amerika előrelépését, nem lesz más jelölt Biden elnökön kívül.“

A két megnyilvánulás két kulcsfontosságú demokrata bázis politikai álláspontját is tükrözi. A 2020-as elnökválasztáson Biden az afro-amerikai szavazatok 87 százalékát, a latino voksok 65 százalékát szerezte meg. A fekete lakosság a hatvanas évek polgárjogi mozgalma óta hagyományos támasza a Demokrata Pártnak, négy éve pedig a latino szavazatok két billegő állam, Nevada és Arizona megnyeréséhez segítették hozzá az elnököt.

A Demokrata Párt soraiban így sem nyugodtak a kedélyek, hiszen a tét óriási. A november 5-i szavazólapon az elnök az alelnök neve alatt a két éves mandátumukat kitöltő képviselők és harminckét szenátor neve is szerepel majd, de tizenhárom államban kormányzóválasztást is tartanak. Az évtizedes tapasztalat azt mutatja, hogy a szavazók követik a választott elnökjelölt pártlistájához tartozó jelölteket. A listát vezető jelölttől történő elpártolás végzetes láncreakciót indíthat el, amely elvesztett mandátumokhoz vezethet a képviselőházban és a szenátusban egyaránt. Ezt pedig még a pártban köztiszteletnek örvendő Joe Biden kedvéért sem kockáztatnák meg a demokraták.

Sikkasztás, hamisítás és csalás, valamint egy választási kampányban részt vevő jelölt kölcsönfelvételének gyanúja miatt indult eljárás.