;

Oroszország;Franciaország;Marine Le Pen;

Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozik a szélsőjobboldali Front National (FN) párt francia elnökválasztási jelöltjével, Marine Le Pennel a moszkvai Kremlben 2017. március 24-én.

- Moszkva nagyon szeretné Marine Le Pen győzelmét Franciaországban

Benne vélik felfedezni a szuverenitást.

„Franciaország népe olyan szuverén külpolitikára törekszik, amely nemzeti érdekeiket szolgálja, és elszakad Washington és Brüsszel diktátumától” – ezzel a gondolattal adta a világ értésére, hogy a Marine Le Pen-féle populista Nemzeti Tömörülést támogatja a Franciaország szuverenitásáért szerfelett aggódó Oroszország a Politico 

Biztos ami biztos – hívja fel a figyelmet a Politico – az orosz külügyminisztérium közösségi médiában közzétett bejegyzéséhez Marine Le Pen fotóját is mellékelték. Andrej Nasztaszin, az orosz tárca helyettes szóvivője azt közölte, „a francia tisztviselők nem hagyhatják figyelmen kívül a mélyreható változásokat a polgárok túlnyomó többségének hozzáállásában.”

A lap felidézi, hogy Marine Le Pen pártjának közismertek a kapcsolatai a putyini Oroszországgal. A 2014-es önkormányzati választás kampányfinanszírozását például orosz bankhitelből oldották meg, ezt csak tavaly fizette vissza a Nemzeti Tömörülés. Marine Le Pen a 2022-es elnökválasztási programjában is még az Oroszországgal való diplomáciai kapcsolatok elmélyítését szorgalmazta, emellett Orbán Viktorhoz hasonlóan ellenezte az Ukrajna elleni orosz invázió miatt életbe léptetett uniós szankciókat. Igaz, a közelmúltban némileg visszavett ebből, az orosz kapcsolatok fejlesztése is kikerült a párt kiáltványából néhány napja.

A Nemzeti Tömörülés a múlt vasárnapi francia parlamenti választás első fordulójában a szavazatok több mint 33 százalékát szerezte meg, a Politico szerint azonban abszolút többséggel való kormányalakítási esélyeik csökkentek a centristák és a baloldal közeledése miatt.

Folyamatosan tűz alatt tartották Izrael északi részét több mint egy órán át.