infláció;fürdők;strand;jegyárak;

A Palatinuson hétvégén 15 300 forint a négyfős családi belépő

- Luxus lett a fürdőzés, egy családnak 70 ezer forintnál is több kiadással kell számolnia, ha 5-6 napra belépőt váltana

És ebben már a kedvezmények is benne vannak.

Tavaly jellemzően 18-20 százalékkal növekedtek idehaza a fürdőbelépők árai, amit az idén egy ennél kisebb mértékű drágulás követett. Többségében 8-10 százalékos, de akad ezek közt 18 százalékos is – mondta lapunknak Albel Andor, a Dél-Alföld Termálklaszter elnöke, hozzátéve, hogy a szentesi fürdő esetében 38 százalékkal nőttek a belépőjegyek árai két év alatt. A jelentősen emelkedő energiaárak és a tavalyi rendkívül magas éves infláció miatt elkerülhetetlen volt 2023-ban az áremelés, noha a fürdőüzemeltetéssel járó megnövekedett költségeket ez sem fedezte. Így aztán egy felnőtt jelenleg 4300-16 200 forint közötti összegért fizetheti be magát egy napra erre a típusú pihenésre, természetesen a legtöbbet Budapesten kérik el az üzemeltetők.

És ennél lehetne rosszabb is a helyzet. A hazai fürdők és strandok döntő többsége önkormányzati tulajdonban áll, ami egyben azt is jelenti, hogy a belépők árának megállapítása nem kizárólag pénzügyi, hanem politikai, ha finomabban akarunk fogalmazni: társadalmi kérdés – mondta el Albel Andor. A szakember abban már kormányzati szándékot látja visszaköszönni, hogy az idei emelés mértéke jóval szerényebb volt a tavalyinál.

A vidéki fürdők nagyobb része, ha csak az éves árbevételüket nézzük, nagy valószínűséggel veszteségesen működik.

A veszteségek pótlását a tulajdonosi jogokat gyakorló önkormányzatok végzik el, amelyek változatos címszavak alatt nyújtanak támogatást a fürdőknek, ami odavezet, hogy szinte képtelenség pontos képet kapni valós pénzügyi eredményeikről – tudtuk meg. Van, hogy az önkormányzat érdekelt abban, hogy ne derüljön ki, mekkora deficitet termelt a fürdője, főleg ha a turistákat éppen ez a lehetőség vonzza a településre. Ha jönnek, akkor a fürdőn kívüli vendéglátás haszna és a befizetett adók „ellentételezik” standüzemeltetés veszteségeit – vélekedett Albel Andor. Ezt azzal egészítette ki, hogy fejlesztésekre elnyert pályázati támogatások lebonyolításának folyamatában is van lehetőség működési költségek csökkentésére, akkor is, ha a pályázat nem kifejezetten erre irányult.

Az itthoni viszonylagosan alacsony vásárlóerő mellett különösen ügyelni kell, hogy ne emelkedjenek túlzottan a belépők árai, amelyek így megfizethetetlenné válnának.

A hazai keresetek ismeretében könnyen belátható, hogy a felsorolt fürdőárak sorában a szolidabbnak számítók esetében is egy négytagú család a kedvezmények igénybe vétele mellett napi 12-13 ezer forintért válthat jegyet.

Figyelembe véve, hogy ezt az összeget az egy hetes nyaralás alatt ötször-hatszor fizetik ki, máris akár a 70 ezer forintot is meghaladó kiadással kell számolni, noha ez a nyári pihenésnek csak egyetlen tétele, a szállás és étkezés költségei mellett.

Budapest a legdrágább

A legmagasabb jegyárakkal – egy felnőtt esetében – Budapesten találkoznunk, ahol a Széchenyiben az egész napos jegyért 10 ezer 500 forintot, míg a Gellértben 16 ezer 200 forintot kell fizetni. A két említett fürdőben nem létezik semmifajta differenciálás, a jelzetteknél nincs olcsóbb belépő, a nyugdíjas vagy a diákjegy fogalma ismeretlen. A drága fővárosi belépők nem azt jelentik, hogy vidéken olcsók lennének a jegyek, bár tény, ezek viszonylag nagy sávban szóródnak. A legdrágábbak közé tartozik a győri fürdőé, ahol az egész napos felnőtt jegy 8900 forint, ettől nem sokkal marad el a szegedi Napfényfürdőé 8300 forintos árával. Némileg más kategóriát képvisel Egerszalók, ahol napi beugró 9 ezer forint. A drágább vidéki fürdők közé tartozik Sárvár 7800 forintos árával, ennél 900 forinttal olcsóbb Zalakaros. A Miskolctapolcai Barlangfürdőbe 6850 és a szintén miskolctapolcai Ellipsumba 6840 forintért léphetünk be, aminél csak 40 forinttal olcsóbb a harkányi standbelépő. Bükfürdőn a felnőtt belépő ára az évközi 6300-ról 6900-ra szökik fel nyáron. A hajdúszoboszlói árak ezeket követik. Amennyiben az ottani Aqua Palace-ba szeretnék bejutni, ezért 5900 forint kell adni, száz forinttal kevesebbet a Spa Aquapark belépőért, míg a hajdúszoboszlói gyógyfürdőbe szóló jegy 4800 forintba kerül. A szomszédban található debreceni Aquaticum egész napos felnőtt jegyára 5400 forint idén nyáron. A nemrégiben jelentős fejlesztésen és bővítésen átesett makói Hagymatikumba most 5900 forintért lehet belépni, a ráckevei strandra 5980 forintért, Mórahalomra 4800-ért, a Gyulai Várfürdőbe 4300-ért, és ugyanennyiért Mezőkövesdre, a Zsóryra.

Kedvezmények labirintusában

A belépőkre vonatkozó kedvezmények differenciált rendszere várja a vendégeket a fürdők bejáratainál, aminek összetettsége hirtelen szinte áttekinthetetlen – mondta el a Dél-Alföld Termálklaszter elnöke. A felnőtt, diák/gyerek és nyugdíjas jegyek mellett válthatunk csoportos belépőt (általában 15 fő felett vehető igénybe), családi belépőket, amelyek változatos módon variálják a felnőttek és a gyerekek számát, de bizonyos helyen létezik a 2-3 órás úszójegy, a délutáni belépő (rendszerint 16-17 óra után alkalmazzák), az éjszakai fürdőjegy. A bérleteket igyekeznek azoknak a vendégeknek az igényeire szabni, akik egy-két hetet töltenek egy-egy fürdőhelyen. Így vásárolható 5 és 10 alkalomra szóló is, nem kizárólag havi, negyed-, félévi vagy egész éves. A jegyvásárlás kombinálható az igénybe vehető szolgáltatásokkal. Az alapjegy általában nem tartalmazza az élményfürdők és a szaunák igénybe vételét, ezekért külön kell fizetni. Nem véletlen, hogy vásárolhatóak komplex, vagyis minden szolgáltatásra érvényes jegyek is. Sok helyen árkedvezményben részesítik a helyben lakókat, ezt lakcímkártyával szükséges igazolni. Ez az eljárás többségében előzetes regisztrációhoz kötött.

Elsőként az Apple-t találta meg az Európai Unió (EU) a digitális piac megregulázását célzó új Digital Markets Act. versenytörvény felhatalmazásával, mondván a cég nem felel meg a jogszabálynak. Ami a magyarországi botrányt illeti, mintegy 780 ezer jogosulatlan terhelés történt a magyar felhasználók számláin több mint kétmilliárd forint értékben