Sokan sokféleképpen értelmezték már a júniusi választásokat, magyarázták az eredményeket - mi most a saját, V. kerületi történetünk elmondásával adunk ehhez egy újabb, tanulságos szempontot, tényadatokkal alátámasztva. A belvárosi ellenzék sorsa nem egyedi, de nagyon plasztikus példa arra, hogyan tudott az úgynevezett ellenzéki pártok összjátéka mellett a Fidesz olyan politikai helyzetet előállítani a kerületben, amely elsöprő választási győzelmet hozott neki akkor is, amikor lényegesen kevesebb fideszes szavazó volt helyben, mint ellenzéki.
2019 és 2023 között a Belvárosban belső konfliktusok nélkül együttműködő helyi ellenzéki csapat dolgozott. Minden korrupciógyanús önkormányzati ügyet feltártunk és a nyilvánosság elé vittünk. Tudatosan készültünk az önkormányzati választásra, arra, hogy a kerületet politikailag elvegyük végre a Fidesztől. Ennek eredményei a közvélemény-kutatásokban is megmutatkoztak, 2023 második felére a hosszú éveken keresztül bebetonozott V. kerületi Fidesz egyértelműen legyőzhetőnek mutatkozott.
Ekkor, ebben a helyzetben kezdődött el egy a helyi ellenzékkel szembeni politikai játszma az úgynevezett ellenzéki pártok országos vezetése részéről. Előbb a Momentum állított egy helyben sosem tevékenykedő, felkészületlen polgármester-jelöltet Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes személyében, majd Juhász Péter került elő és kötött sorban alkukat kis baloldali, liberális pártokkal, végül Karácsony Gergellyel és Gyurcsány Ferenccel is. Közös pont volt, hogy ezeket a háttéralkukat mindig a helyben politizáló embereikkel szemben vitték keresztül a pártok: a folyamat végére gyakorlatilag mindannyian felszámolták a helyi szervezeteiket Juhász Péter támogatása érdekében.
Az V. kerületi előválasztást április 18-án Juhász Péter nyerte meg 711 szavazattal. Az előválasztáson összesen valamivel több mint 1200 belvárosi lakcímmel rendelkező ember vett részt. Az ajánlásgyűjtés két nappal később indult, és Juhász Péter első körben mindössze 259 érvényes ajánlást tudott leadni, csak az utolsó pillanatban lett meg a 300 érvényes ajánlása az induláshoz. Joggal merül fel a kérdés, hogy vajon ellenzékiek lehettek-e azok, akik az előválasztáson rá szavaztak, de ajánlást később nem adtak neki?
Az sem lehet véletlen, hogy az előválasztáson való részvétele feltételéül szabta, hogy minden választókörzetben a győztes nevezhesse meg az induló egyéni jelöltet. Ennek eredményeképpen csak helyben sosem dolgozó, a belvárost politikai szempontból nem ismerő jelöltekkel indult el, akik lényegesen kevesebb szavazatot szereztek, mint ahányan az ellenzéki pártokra szavaztak az EP-választáson, és elvesztettek olyan választókörzetet is, ahol 2019-ben egyéni győzelmet aratott a helyi ellenzék.
Mindeközben a sajtó kimerítően foglalkozott Juhász Péter cégügyeivel, 160 milliós céges tartozásával, tömegesen bedöntött vállalkozásaival: az ezekkel kapcsolatos kérdésekre sosem adott érdemi magyarázatot, pedig láttunk már olyat, hogy ilyen esetben a NAV indított nyomozást számlagyár üzemeltetésének gyanújával. Vele azonban nem ez történt, hanem ellenzéki pártok logóival kampányolhatott, folyamatosan adományt gyűjthetett politikai célra, még az inkasszóval terhelt magán bankszámlájára is.
Juhász Péterre is igaz, hogy nem azt kell figyelni, amit mond, hanem amit tesz. Mert helyből figyelve nagyon úgy tűnik: a lózungok és a Facebook-posztok harcias ellenzékisége mögött csak a helyi ellenzék lejáratása és a Fidesznek kedvező választási eredmény elérése volt a valódi tett. Ő maga nem is volt rajta a saját helyi listáján, nem volt olyan szándéka, hogy testületi tag legyen, helyben politizáljon. Miközben a Fidesz fővárosi listája 3900 szavazatot kapott az V. kerületben, addig Szentgyörgyvölgyi Péter közel 5700 szavazatot elérve magabiztosan győzött. A Mi Hazánk nélküli ellenzéki fővárosi listák összesen közel 6400 szavazatot kaptak a kerületben, ehhez képest Juhász alig több mint 4300 szavazatot szerzett.
A választás eredményei, adatai azt mutatják, hogy az V. kerületi önkormányzati választás megnyerhető lett volna az ellenzék számára, és ahhoz, hogy Szentgyörgyvölgyi újrázásával a Rogán-éra folytatódhasson, a fenti folyamatok minden elemére - például Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely a helyi beágyazott ellenzék félreállításában vállalt politikai közreműködésére is - szükség volt. Ők ketten minden bizonnyal azt hitték, hogy “csak” a mi politikai jövőnket áldozzák fel a saját pillanatnyi érdekük szerint, de - ahogy az mára bebizonyosodott - valójában a saját politikai jövőjüket dobták el.
A szerző a Tiéd a Belváros-frakció volt polgármester-jelöltje.