;

legenda;II. világháború;Horthy Miklós;Koszorús Ferenc;

ifj. Koszorús Ferenc

- Karsai László: Reagálás Kerék-Bárczy Szabolcs írására

Meglepetéssel olvastam a Népszavában Antall József kabinetfőnöke titkárának, Kerék-Bárczy Szabolcsnak (az utóbbi években a Demokratikus Koalíció és az Orbán-kormány egyik bírálójának), ifj. Koszorús Ferencről írott ömlengő nekrológját. 

Én személyesen nem ismertem ifj. Koszorúst, csak azt tudtam róla, hogy az amerikai-magyar majdnem szélsőjobbhoz tartozott. Vitáztam is vele, amikor az Orbán-kormány történelemhamisító emlékezetpolitikájának egyik „ékkövét”, az úgynevezett Koszorús-akcióról szóló legendáriumot terjesztette Magyarországon.

Kerék-Bárczy nem történész, ő könnyen elhiszi, hogy volt valamilyen Baky-puccs, vagyis hogy Baky László belügyi államtitkár 1944 júliusában meg akarta dönteni Horthy uralmát. Az eredeti, még Lévai Jenő által is terjesztett történet szerint Baky, miután leváltotta Horthyt, a hatalmat Szálasinak akarta volna átadni. Ez olyan hihető, mintha ma valaki azzal vádolná meg Kövér Lászlót, hogy meg akarja dönteni Orbán Viktor uralmát, hogy a hatalmat Gyurcsány Ferencnek adja át. Baky és Szálasi gyűlölte egymást, Baky a németek bizalmi embere volt, márpedig a náci illetékesek sem tudták, hogy puccsra készülne, mint ahogy nem is készült. Ha készült volna, ezt maguk a náci megszállók akadályozták volna meg.

Ráadásul Kerék-Bárczy valamiféle Baky-Endre-akcióról ír, ami tudtommal először fordul elő a magyar történettudományban. Endre Lászlót soha, senki nem vádolta meg azzal, hogy összeesküvést szőtt volna Horthy ellen.

Baky, amikor a népbíróság előtt szóba került ez a „puccs”, rámutatott arra, hogy ha a kormányzó komolyan úgy gondolta volna, hogy ő puccsot szervez ellene, akkor azonnal leváltja BM államtitkári pozíciójából. Nem tette, még hetekig a helyén hagyta. Akkor sem váltotta le, magától mondott le. A Baky-puccsról szóló történetet 1945–1946-ban előadták az ÁVO-n a letartóztatott csendőr ezredeseknek is. Ők is föl voltak háborodva, dühöngtek, őszintén elmondták, hogy őket a pesti zsidók deportálására rendelték fel a fővárosba, semmiféle Horthy-ellenes puccsban nem lettek volna hajlandók részt venni. Egyébként, ha már Koszorús megmenti a fővárosi zsidókat, akkor, ha már arra járt, miért nem akadályozta meg a peremvárosok, Kispest, Újpest, Pestszenterzsébet stb. zsidóinak elhurcolását?

Mindazok, akik az elmúlt években inuk szakadtáig próbálják bizonygatni, hogy Horthy megmentette (legalább) a pesti zsidókat (miután szó nélkül tűrte, hogy 437 000 vidéki zsidót deportáljanak), mélyen hallgatnak arról, hogy a kormányzó 1944 augusztus elején ismét engedélyezte a fővárosi zsidók deportálását. A vonatok augusztus 25-én indultak volna (ismét) el. Erre csak azért nem került sor, mert Bukarestben augusztus 23-án megdöntötték Ion Antonescu, a Conducător uralmát, Románia átállt a szövetségesek oldalára, bekövetkezett a német szárazföldi hadsereg egyik, ha nem a legnagyobb II. világháborús veresége. Minden katona, minden vagon kellett a bekerítésből kitörő katonák mentésére, a magyar fővárosban a zsidók fellélegezhettek, Horthy ezek után közölte, hogy deportálás nem lesz.

Akiket a Koszorús-legendárium további részletei érdekelnek, javaslom, olvassák el Pásztor Péter történész (Montclair Állami Egyetem, New Jersey, USA) adatgazdag tanulmányát (BBC History, 2024. június).

Egy igen jó washingtoni forrásom szerint Orbán Viktor amerikai látogatásáért Donald Trump tízmillió dolláros adományt kért és kapott.