Észak-Korea sikeresen hajtott végre több robbanófejjel ellátott rakéták teljesítményének ellenőrzésére irányuló tesztkilövést – jelentette csütörtökön a KCNA észak-koreai hírügynökség. Az állítás ellentétes a dél-koreai és az amerikai hadsereg szerdai bejelentésével, a két ország megfigyelései szerint ugyanis a rakéta már a levegőben felrobbant, így Phenjan rakétakilövési kísérlete meghiúsult.
A KCNA közlése alapján azonban a szerdai kísérlet során Észak-Korea rakétakilövésekért felelős szervezete
„a különálló robbanófejek szeparálásáért és irányításáért végrehajtott tesztjét sikeresen kivitelezte”.
Phenjan tesztjének célja a MIRV technológia képességének bebiztosítása volt, ami lehetővé teszi, hogy egy rakéta segítségével több, egymástól függetlenül mozgó robbanófejjel különböző célpontokat érhessenek el. A MIRV technológia fejlesztése Észak-Korea 2021-ben indított ötéves tervének része. A három robbanófejet sikeresen a különálló célpontok felé irányították, a rakétáról leválasztott csali pedig a légelhárító radar szerint hatékonynak bizonyult – tette hozzá a KCNA.
Szöul korábban azt jelezte, hogy Phenjan nagy valószínűséggel hiperszonikus rakétát lőtt ki, ám Észak-Korea közleménye szerint a tesztkilövésben egy középhatótávolságú, szilárdüzemanyag-meghajtású ballisztikus rakétát vetettek be.
A dél-koreai vezérkar szóvivője sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy Phenjan állítása a sikeres tesztkilövésről
csupán megtévesztés és túlzás, a KCNA által közölt képek pedig nagy valószínűséggel vagy manipuláltak, vagy egy korábbi kilövésről készültek.
Dél-Korea és az Egyesült Államok is elítélték Észak-Korea cselekedetét, amellyel megszegte az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt szankciókat.
Dél-Korea szerint Észak-Korea hiperszonikusnak tűnő rakétát tesztelt, ám az a kilövés során felrobbant