;

Európai Parlament;Olaszország;börtönbüntetés;Ilaria Salis;

Ilaria Salis a május 24-i tárgyaláson Budapesten

- Ilaria Salis azt állítja, a médiafigyelem hatására váltak jobbá magyarországi fogva tartásának körülményei

Hozzátette, félt attól, hogy alkudozásként felhasználhatják olyan célokra és érdekekre, amelyek túlmutatnak a helyzetén.

„Sok lehetséges kimenetelre gondoltam, de ami valójában történt, felülmúlta a képzeletemet” – jelentette ki Ilaria Salis a The Guardiannak, azt követően, hogy megválasztották európai parlamenti képviselőnek, és szabadon engedték magyarországi fogva tartásából. Hozzátette, szerinte sokan azért szavaztak rá, mert őszintén aggódnak a szélsőjobb előretörése miatt, és ezt részben egy nyíltan antifasiszta jelölt támogatásával akarták kifejezni.

Ilaria Salis a lapnak nyilatkozva megismételte korábbi állítását arról, patkányok és bogarak voltak a magyarországi börtönben, napokig nem engedték őt mosakodni, és nem kapott egészségügyi ellátást.

„Ez egy nagyon kemény időszak volt, próbára tett, és még nem épültem fel teljesen”

– fogalmazott. Úgy folytatta, „egy ilyen hosszú, a vádakhoz képest teljesen aránytalan büntetés lehetősége megijesztett, és még mindig nagyon megijeszt. Emlékszem, amikor a szüleim meglátogattak, azon töprengtek, hogy 10 év múlva is életben lesznek-e”.

Megjegyezte, azt viszont pozitívan élte meg, hogy hatalmas erőt talált magában, ami lehetővé tette, hogy túlélje a legsötétebb pillanatokat is. Ez az erő pedig abból a szolidaritásból származott, ami a falakon kívül növekedett.

Ilaria Salis úgy vélte, a jelentős médiafigyelem védelmet jelentett neki a börtönben, például onnantól kezdve fordulhatott orvoshoz, az őrök tisztelettudóbbá váltak, cellája kevésbé volt zsúfolt.

„Másrészt attól féltem, hogy alkudozásként felhasználhatnak olyan célokra és érdekekre, amelyek túlmutatnak a helyzetemen”

– jelentette ki. Emellett úgy vélte, az olasz kormány többet tehetett volna az érdekében.

Azzal kapcsolatban, hogy többen úgy vélik, jelöltsége csak egy módja annak, hogy szabaduljon, Ilaria Salis azt mondta, az általa „szolidárisnak és egyenlőnek” minősített értékek határozzák majd meg a politikáját. EP-képviselői pozícióját pedig a fogvatartottak jogaiért folytatott kampányra kívánja felhasználni. „Olaszországban már elkezdtem felszólalni a lakhatásról, a lakhatási válságról és a magas bérleti díjakról, ami abban a városban, ahol élek, Milánóban nagyon komoly társadalmi problémát jelent. Ezt európai szinten is meg akarom tenni” – közölte.

A magyarországi antifa-támadásokban való részvétel miatt törvény elé állított 39 éves olasz tanárnőt azt követően engedték szabadon, hogy megválasztották európai parlamenti képviselőnek, így mentelmi jog illeti meg. A Fővárosi Törvényszék kezdeményezte ennek felfüggesztését az Európai Parlamentben.

Ilaria Salist bűnszervezetben elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés kísérletével vádolják. A magyar hatóságok szerint tagja volt annak a szélsőbaloldali bandának, amely tavaly három nap alatt öt olyan embert vert meg súlyosan, akiket ruházatuk alapján szélsőjobboldalinak ítélt. Támadásaikat a nyílt utcán, gátlástalan brutalitással követték el, viperát, kalapácsot és paprikaspray-t használva. Csak a szerencsének volt köszönhető, hogy nem követelt emberéleteket a bűncselekmény-sorozat.

A nő fogvatartása feszültséget okozott Róma és Budapest között, illetve az olasz belpolitikában is nagy vitákat váltott ki, hogy a magyar hatóságok szerintük embertelen körülmények közt tartják őt fogva. Külön kifogásolták, hogy az első tárgyalásra bilincsben, rabláncon kísérték a bíróságra. Letartóztatásából májusban helyzeték bűnügyi felügyelet alá.

Vizsgálják, betartották-e a vonatkozó uniós rendelet előírásait az utasok tájékoztatását, valamint a nekik nyújtandó segítséget illetően.