;

Szlovákia;elnök;demokrácia;teszt;közmédia;Peter Pellegrini;

Tüntetés az új „engedelmes” médiatörvény elfogadása ellen

- Demokráciateszt előtt áll Szlovákia új elnöke

Nem enged a mediális nyomásnak a szlovák közmédiát átalakító törvény ügyében – jelentette be Peter Pellegrini, Szlovákia új köztársasági elnöke. 

A szlovákiai magyar portálok beszámolója szerint Zuzana Čaputová utóda azt mondta, a Szlovák Televízióról és Rádióról (STVR) szóló, a parlamenti koalíciós többség által csütörtökön megszavazott törvény kapcsán tisztán a jogszabály szövegéből fog kiindulni, a módosítást kísérő indulatok kizárásával. Hangsúlyozta, korai nyilatkoznia arról, aláírja-e a törvényt, először áttanulmányozza a végleges szöveget, a vétót akkor mérlegelné, ha alkotmánysértés lehetősége vagy a szólásszabadság korlátozása merülne fel, vagy ha kételyei támadnának, hogy a közmédia munkatársai nem tudnák normális körülmények között végezni a munkájukat.

Ilyen kételye azonban aligha támad az alig egy hete államfővé vált Pellegrininek, aki a Robert Ficót támogató hárompárti koalíció kulcsfontosságú pártjának, a Hlasnak az elnökeként eddig sem akadályozta meg a Fico-kormány egyetlen magyar mintára készült illiberális törvényjavaslatát, a közmédiát átalakító – az ellenzék és a tiltakozó civil társadalom szerint – annak függetlenségét felszámoló törvény ellen koalíciós társként sem emelt kifogást. Pellegrini a Ficót hatalomba segítő koalíciót azzal a feltétellel segítette elő, hogy az ország külpolitikája, euroatlanti elkötelezettsége nem fog változni. Ez mindeddig így is volt, Fico egyetlen kérdésben sem blokkolta az uniós döntéshozatalt, Pellegrini pedig hivatalba lépése után három nappal bejelentette, Szlovákia is Mark Ruttét támogatja a NATO főtitkári tisztségére. Fico belpolitikai ámokfutását azonban meg sem próbálta megállítani – pártja támogatta az igazságszolgáltatás függetlenségét veszélyeztető törvénymódosítást, de a külföldi támogatást kapó civil szervezetek külföldi ügynökké nyilvánítását is, a közmédia magyar mintára történő átalakítása ellen sem volt szava. A médiatörvényt a koalíció minden képviselője megszavazta, az ellenzék nem vett részt a szavazáson. Távolmaradásukat például Michal Šipoš, a Szlovákia mozgalom frakcióvezetője a következőképpen indokolta: „Hogy mindenáron megőrizze a hatalmát, a Fico-kormány meg akarja szüntetnie az objektív médiát, amely őszintén beszámol ennek a szervezett bűnözésre épült kormányának számtalan ügyéről. Orbán Viktor példáját követve új, engedelmes médiát fognak létrehozni, amely csakis pozitív színben fogja feltüntetni a kormányt. Ehhez a Szlovákia mozgalom tagjai nem fognak asszisztálni”- idézte az ellenzéki politikust az Új Szó. 

Ha Pellegrini aláírja, július 1-én hatályba is lép az új közmédiatörvény, annak ellenére, hogy hetek óta tüntetések sorát rendezték a független és szabad közmédia védelmében az ellenzéki és civil szervezetek. Az ellenzék legnagyobb pártja, a Progresszív Szlovákia (PS) megtámadja az Alkotmánybíróságon a jogszabályt.

Így reagált közösségi oldalán George Simion, a Giorgia Meloni vezette pártcsaládba szerdán felvett román szélsőjobb párt, az AUR elnöke, miután Fidesz politikusai azt állították, nem is akarnak olyan frakcióhoz tartozni, amelynek tagja a magyargyűlölő román szélsőjobb alakulat.