;

szélsőjobb;Románia;Orbán Viktor;Giorgia Meloni;

George Simion fociultrából lett a román szélsőjobb párt alapító elnöke

- „Sziasztok magyar barátok! Nem gyűlölünk, hanem együtt akarunk harcolni az európai bürokraták ellen!”

Így reagált közösségi oldalán George Simion, a Giorgia Meloni vezette pártcsaládba szerdán felvett román szélsőjobb párt, az AUR elnöke, miután Fidesz politikusai azt állították, nem is akarnak olyan frakcióhoz tartozni, amelynek tagja a magyargyűlölő román szélsőjobb alakulat.

Kocsis Máté után Deutsch Tamás posztolta ugyancsak a közösségi médiában, hogy „Felvették az ECR frakciójába a szélsőségesen magyarellenes román AUR-t. Kizárt, hogy a Fidesz az Európai Parlamentben egy ilyen párttal üljön egy frakcióban! Ennyi.”

Az AUR felvétele menőövet dobott a magyar kormánypártnak, miután az olasz sajtó kedden hírül adta, hogy Meloni kosarat adott Orbán Viktornak, nem kockáztatja az Európai Parlamenten belüli pozícióit az Ukrajna támogatását ellenző, a Kreml trójai falovának tartott magyar miniszterelnök és pártja kedvéért. Orbán mindeddig nem számolt be a Melonival folytatott egyeztetések eredményéről, holott korábban maga jelezte belépési szándékát az ECR-be, mint ahogy azt is, hogy tárgyal az olasz miniszterelnökkel a kérdésben. Az AUR felvétele utáni nyilatkozatok alapján azt a látszatot keltené a kormánypárt, hogy nem elutasították, hanem maga mondott le az ECR tagságról.

A Fidesz és az AUR közötti viszály nem új keletű. Korábban, amikor Orbán Viktor jelezte, hogy a Fidesz a Meloni-féle pártcsaládhoz kíván csatlakozni, Simion is azonnal úgy reagált, hogy amennyiben a magyar kormánypártot felveszik, akkor az AUR nem is próbál az ECR-hez csatlakozni. Viszályuk egyben az európai szélsőjobb politikai palettán belüli ellentéteket, a két EP-frakció egyesítésének nehézségeit is beszédesen igazolja.

A 37 éves román pártelnök annak ellenére, hogy formációja kezdettől magyarellenes retorikával tűnt ki, többször nyilvánosan csodálatát fejezte ki Orbán Viktor „szuverenista” politikája iránt, a román parlamentben is dicsérte a magyar miniszterelnököt. A fociultrából lett pártvezér formációjának ideológiája a főbb pontokban – EU-szkeptikusság, Brüsszel ostorozása, migráció, vallási és úgynevezett gender vagy gyermek és családvédelmi kérdések – tulajdonképpen megegyezik a Fideszével, csupán a Covid-pandémia idején a vírustagadó, oltásellenes álláspontja volt szögesen ellentétes. Bár Simion ellen megfogalmazódott az a vád, hogy pártját az orosz titkosszolgálatok finanszírozzák, az ukrán hírszerzés szerint ő maga is kapcsolatban állt FSZB tisztekkel (e kérdésben a román szolgálatok is vizsgálatot ígértek, eredményét egyelőre nem hozták nyilvánosságra), az ukrajnai háború, a megtámadott ország támogatása kapcsán igyekezett semleges álláspontot képviselni. A román sajtó egy része nyíltan neonácinak nevezte többször az AUR-t, az EP-kampány során pedig sokan buzdítottak előretörésük megfékezésére.

Felvételük a magát konzervatív szuverenistának nevező ECR frakcióba az Orbán elutasítását is hírül adó Corriere della Sera állításait igazolja. Az olasz lap azt írta: Meloni uniós pozícióinak erősítése céljából a liberális frakció „előzésére” törekszik, egy történelmi jelentőségű eredményre: a hatodik frakcióból a harmadikba kerülni egyetlen törvényhozási ciklus alatt. Ehhez minimum 6-7 új tagra volt szüksége. Az AUR 5 képviselője mellett (a hatodik AUR képviselő már az előző ciklusban, más párt színeiben vált a frakció tagjává) szerdán 3 franciát, egy-egy dán, bolgár és litván képviselőt fogadott be hivatalosan az ECR. A tárgyalások és helyezkedések folytatódnak. 

Az SPD-ben egyre nő az elégedetlenség tapasztalható Olaf Scholzcal szemben. Egyesek a kommunikáció hiányában látják a gyenge szereplés okát az európai parlamenti választáson, mások a Kelet-Németországgal kapcsolatos politikát tartják elhibázottnak.