;

benzinár;üzemanyagár;

- Tovább nőnek az üzemanyagárak

A Mol által e héttől alkalmazott, új módszertan alapján már mától, vagyis csütörtöktől, újfent nő az üzemanyagok nagykereskedelmi ára. 

A Holtankoljak.hu számításai szerint a benzin átlagtarifája 2 forinttal 602, a gázolajé pedig 6 forinttal 620 forintra emelkedik.

Bár az irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára a legutóbbi, június eleji, 77 dolláros mélypontja óta kétségkívül töretlenül, tegnapra már 85 dollárig emelkedett, a lépés mégis több kérdést vet fel. Részint a forint most éppenséggel erősödött a dollárral szemben. Másrészt szakértők szerint a nyugati terméktőzsdéken a két üzemanyagfajta nagyjából egyformán drágult, vagyis a két áremelés közötti különbség mögött kifejezetten a Mol kereslet-befolyásolási szándékai állhatnak. Míg a múlt hét óta a benzin 11, a gázolaj már 26 forinttal drágult. Harmadrészt a szakportál adatai alapján hétfő óta a kútár-változások esetenként újfent eltérnek a nagykereskedelmi módosítástól. Így míg kedden a 7 forintos gázolaj-drágulásból a kutakon csak 4 forint jelent meg, addig a mostani áremelések a vártnál benzin esetében 2, a gázolajnál pedig 1 forinttal magasabb tarifáról indulnak.

A Mol változékony piacot lát 

A jelenlegi, rendkívül változékony világpiaci környezetben a Mol új nagykereskedelmiár-képzési gyakorlatot vezet be annak érdekében, hogy rugalmasabban igazodjon a térségi átlagárakhoz – közölték megkeresésünkre az olajcégnél. Mivel a tarifákat döntően külső körülmények – a kereslet-kínálati viszonyok, a háborús feszültségek és az árfolyamváltozások – mozgatják, a térségi átlagár követése egyelőre nem ismert hatású feladatokkal és kihívásokkal jár. Így mostantól a heti két alkalom helyett akár többször is dönthetnek a tarifákról, ami már a bejelentés utáni nap 0 órától életbe lép – szögezték le.

Ennek kapcsán megjegyzendő: a Mol azért figyel kiemelten a térségi árakra, mert a kormány a hazai tarifák átlagát újonnan nem engedi azok középértéke fölé. Szakértők szerint egyébként a világpiac az elmúlt másfél év során inkább nyugodt képet mutat. A lépés mögött leginkább azt sejtik, hogy a Moltól üzemanyagot rendelő kutak az ártervek előzetes ismeretéből ne húzhassanak hasznot.

Tavaly 29 százalékkal kevesebb tranzakció keretében 3 százalékkal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát, mint 2022-ben - derül ki az OTP Termőföld Értéktérképből.