A hivatalban lévő demokrata elnök, miután két hete elnöki rendelettel felfüggesztette a menedékstátuszhoz való hozzáférést a déli határon, a korbács után cukrot is ajánlott kedden a rekordszámban érkező menekülteknek: a már amerikai állampolgár házastársak és gyermekeik biztosít legális utat az állandó tartózkodási engedély megszerzéséhez anélkül, hogy előtte el kellene hagyniuk az országot.
Az eddig hatályos szabályozás szerint ugyanis az országba illegálisan belépő és ott tartózkodó személynek a legális státusz elnyeréséhez előbb a hivatalos határátkelőnél ki kellett lépnie a az országból, majd újra kérelmezni a menekültstátuszt a hivatalos határátkelőn, amely jogi aktust követően menekültjogi próbára bocsátás keretében az országban maradhat. A veszélye ennek az eljárásnak az, hogy az ország hivatalos elhagyása akár a 10 éves belépési tilalmat is vonhat maga után, ez pedig nemcsak a sok esetben már fennálló munkaviszony feladását, de a családi kapcsolatok megszakítását is magával vonná. Nem csoda, hogy a szabályozás nem ösztönözte, sokkal inkább elriasztotta az illegális bevándorlókat a jogi státuszuk „kifehérítéséhez” vezető jogi procedúrától.
A rendelet 500.000 illegális bevándorló és durva becslések szerint 50.000 huszonegy év alatti, azaz fiatalkorú papírok nélküli bevándorló számára biztosít állandó jogi státuszt és védelmet – áll a CNN hírcsatorna összefoglalójában. Ezzel a lépéssel Biden elődje Barack Obama örökébe lép, ugyanis 2012-ben az Obama-adminisztráció idején lépett hatályba az országba a családjukkal kiskorúként belépő illegális bevándorlók, az „Álmodozók” tartózkodásának ideiglenes legalizálását szolgáló DACA program.
Az intézkedéssel a Biden-kampány nyilvánvalóan az egyes csatatér államokban élő jelentős számú latino kisebbséget kívánja megszólítani: Arizona és Nevada állam lakosságának 29, illetve 33 százaléka dél-amerikai országokból érkezett vagy rokonai vannak ott. Ugyanakkor az elnöki rendelet segítségével Biden betemetheti azokat az árkokat, amelyek részben a migrációs válság okán keletkeztek a Demokrata Párt progresszív és mérsékelt képviselőinek csoportja között.
A bejelentés hitelének növelése érdekében a beszédek sorát Jill Biden first lady nyitotta meg. A beszéde során az Egyesült Államok befogadó identitását hangsúlyozta, majd bemutatta Javier Quiroz Castrot, aki maga is egy „álmodozó”. A fiatal férfi három évesen lépett az USA területére a szüleivel és a tartózkodási engedély hiányában is szakmát tanult, jelenleg regisztrált kórházi ápolóként dolgozik a texasi Houstonban. A sajtótájékoztatón jelen volt a Alejandro Mayorkas nemzetbiztonsági miniszter is, akit a februári képviselőházban tartott voksolás során mindössze két szavazat választott el az impeachment eljárástól, amelyet Mike Johnson republikánus házelnök kezdeményezett ellene. Az eljárást a konzervatív párt trumpista szárnya politikai fegyverként használta fel Biden-kormányzat ellen, hogy rámutasson a demokraták migrációs válságkezelésének kudarcára.