Karl Nehammer osztrák kancellár bejelentette, hogy az Európai Bírósághoz fordul, miután kormánya környezetvédelmi minisztere, Leonore Gewessler az akaratával szemben, „jogellenesen” hozzájárult az Európai Unió zöld megállapodása egyik kulcsfontosságú elemének hatálybalépéséhez az EU-tagállamok környezetvédelmi minisztereinek hétfői, luxemburgi találkozóján.
Karl Nehammer döntése indoklásaként azt közölte, „senki sem helyezheti magát a törvények fölé”. A kancellár pártját, az Osztrák Néppártot (ÖVP) irányító Christian Stocker pedig az ügy kapcsán azt mondta, „hatalommal való visszaélés” miatt jogi eljárást fognak indítani Leonore Gewessler környezetvédelmi miniszter ellen, mivel elfogadhatatlannak tartják, hogy „nem tartotta tiszteletben az érvényes jogi rendelkezéseket”.
Leonore Gewessler a szavazás után a döntését azzal indokolta, igen szavazatával jelzést akart küldeni, mert számára egyértelmű, hogy „bátor döntésekre van szükség akkor, amikor a jövő generációk boldogulása forog kockán”. Hozzátette, szerinte „egyetlen kormány és párt sem hagyhatja figyelmen kívül a környezet- és természetvédelmet”.
Ausztria korábban tartózkodott a zöld megállapodás szavazásain, mivel az osztrák belpolitikában nézetkülönbségek vannak a megállapodás tartalmát illetően. Ez számít a legkomolyabb nézeteltérésjnek az ÖVP és a Zöldek részvételével létrejött kormánykoalíció négy évvel ezelőtti hivatalba lépése óta.
Az Európai Parlamentben szintén komoly vitákat váltott ki, hogy a természet helyreállításáról szóló rendelet annak érdekében vezet be intézkedéseket, hogy 2030-ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékát, 2050-ig pedig lehetőleg valamennyi ökoszisztémát helyreállítsanak, illetve megakadályozzák az élőhelyek romlását.
Magyarország egyébként néhányadmagával nemmel szavazott rendeletre, így az osztrák tárcavezető „renegát akciója” szükségesnek bizonyult a tervezet elfogadásához.
Magyarország nemmel szavazott az EU természet-helyreállítási rendeletére, de így is elfogadták